Nowości - Literatura

"Tworki" Bieńczyka po raz drugi

2007-06-26 11:08:48

 Akcja powieści toczy się w podwarszawskich Tworkach w czasie II wojny światowej. 21-letni Jurek zatrudnia się w administracji szpitala dla psychicznie chorych, gdzie znajduje azyl przed grozą niemieckiej okupacji. Pracują tam już inni młodzi ludzie, z którymi Jurek szybko się zaprzyjaźnia. Czas wypełniają im, oprócz codziennych obowiązków, typowe młodzieńcze zajęcia: romanse, dyskusje o literaturze i miłości, spacery i zabawy.

Z czasem przyjaciele Jurka zaczynają znikać. Przyczyna tych zniknięć nie jest jasna ani dla bohatera, ani dla czytelnika. Domyślamy się, że Sonia, Marcel i Janka – jako osoby odpowiadające nazistowskiej definicji „Żyda” – nie zdołały uniknąć Zagłady. Ostatnim śladem ich obecności są pozostawione przez nich listy, jednak listy te prowokują więcej pytań, niż udzielają odpowiedzi. Od jednego z nich, odnalezionego po latach pożegnalnego listu Soni, rozpoczyna się powieść. Współczesny narrator, siedząc z laptopem na kolanach na ławce w szpitalnym parku w Tworkach, próbuje znaleźć język, który zaprowadzi go do świata tamtej dziewczyny.

„Bieńczyk urodził się po wydarzeniach opisanych w powieści. Stąd nie dopatrzymy się w niej żadnych śladów autobiograficznych, żadnego regulowania rachunków, żadnych polemik, żadnych deklaracji politycznych, żadnej ambicji malowania obrazu historii; widoczna tu jest jedynie pasja odkrywania „tego, co może odkryć jedynie powieść”, w tym wypadku: sytuacji człowieka błądzącego na drodze pomiędzy horrorem a schronieniem, oraz osobliwe, przeszywające piękno tej tragicznej sytuacji” (Milan Kundera, „Le Monde des Livres).

„Obdarzony nieprzeciętną wrażliwością, łącząc dyskretną kpinę i absolutne współczucie, autor skupia się na nietypowej formie oporu, rzadko docenianej, bo zbyt indywidualnej i arbitralnej – na miłości” (Marine Landrot, „Télérama").

Marek Bieńczyk (ur. 1956) – pisarz, eseista, tłumacz literatury francuskiej, współpracownik paryskiego czasopisma „Atelier du Roman”, członek International Federation of Wine, Spiritus and Writers (FIJEV). Ogłosił kilka książek eseistycznych, m.in. Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci (1990, 2001), Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty (1998, 2000), Oczy Dürera. O melancholii romantycznej (2002), miniatury literackie Kroniki wina (2001) oraz dwie powieści: Terminal (1994, 1998; wyd. franc. 1997) i Tworki (1999; wyd. franc. 2006). Tworki przyniosły mu Paszport „Polityki”, Nagrodę im. W. Reymonta oraz nominację do Nagrody Literackiej „Nike”.


wydawnictwo Sic!,
Warszawa 2007,
ISBN 978-83-60457-29-0,
180 s., oprawa miękka,
cena 29,90 zł.



Słowa kluczowe: "Tworki", Marek Bieńczyk, Paszport „Polityki”, podwarszawskie Tworki, II wojna światow
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Polecamy
"Żółty krokus" - historia miłości w świecie niewolnictwa

Skłaniająca do refleksji historia bezgranicznej miłości w świecie bez wolności i godności.

Lisa Jackson, Paranoja
"Paranoja" - nadchodzi thriller o dostępie do broni

Lisa Jackson powraca z nową książką już we wrześniu!

Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.