Dzieje się - Literatura

To już piąta rocznica śmierci Miłosza

2009-08-14 14:01:58
 Dziś mija piąta rocznica śmierci Czesława Miłosza. Do twórczość wybitnego polskiego poety, prozaika, eseisty powracamy stale.

Dzieciństwo artysty to przede wszystkim liczne podróże. Stanowią one swoistą zapowiedź jego przyszłej tułaczki, bowiem przez całe życie był on "na walizkach", nie mogąc znaleźć sobie miejsca na ziemi.

Debiut Miłosza przypada na rok 1930, kiedy w piśmie "Alma Mater Vilnensis" pojawiły się dwa jego wiersze - "Kompozycja" i "Podróż". Później wszystko toczy się bardzo szybko - powstają "Żagary" - pismo, które współtworzy, następnie ukazuje się "Poemat o czasie zastygłym". Artysta zbiera także coraz więcej nagród i rozwija się w szalonym tempie.

W 1936 roku ukazują się "Trzy zimy", którymi artysta toruje sobie drogę do krytyków i czytelników. Dzieło spotyka się z bardzo dużym uznaniem. Jest to jedno z pierwszych, ale i jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko w życiu artysty, ale także w polskim życiu literackim.

Po rozpoczęciu II wojny światowej, aktywnie uczestniczy w podziemnym życiu literackim, w ten czas, okupowanej stolicy. Jako Jan Syruć publikuje "Wiersze". W Warszawie, jest to pierwsza podziemna publikacja poetycka.

W późniejszych latach staje się redaktorem naczelnym miesięcznika "Twórczość" i wydaje "Ocalenie"  - tom poezji przedwojennej i okupacyjnej, którą podziwiano, a zarazem budziła ona zdziwienie.

Życie poety nie jest ani trochę monotonne. Oprócz bycia poetą, staje się profesorem na Uniwersytecie w Berkeley. Praca na uczelni otwiera mu drogę do promowania polskiej literatury.

Drogę do publiczności światowej Miłosz toruje sobie anglojęzycznym zbiorem wierszy "Selected poems". Od tego czasu uznania i nagród dla poety nie ma końca. Otrzymuje m.in nagrodę Guggenheima, Międzynarodowa Nagrodę Literacką im. Neustadta oraz Berkeley Citation - najważniejsze odznaczenie Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Te wszystkie minione wydarzenia doprowadziły do tego, że w 1980 roku Czesław Miłosz otrzymuje Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. To kolejny przełomowy moment dla artysty. Rozkwit "Solidarności" i stan wojenny uczyniły z Miłosza i jego wierszy pewnego rodzaju mit. Naród uczynił z niego autorytet.

Od tego czasu Miłosz wydaje coraz więcej książek w wielu językach świata. Przyjmuje on też honorowy doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a kilka lat później otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Harvard University.

Czesław Miłosz twórczo zawsze bardzo intensywnie pracował. Każda jego książka, każdy jego tom wierszy okazywał się sukcesem i spotykał się z ogromnym uznaniem czytelników.

Mawiał: - Żeby przez krótką chwilę nie było śmierci i czas nie rozwijał się jak nitka z kłębku rzuconego w przepaść.

Fot. wikipedia.org

Słowa kluczowe: czesław miłosz Jan Syruć biografia życiorys żagary twórczość ocalenie Alma Mater Vilnensis
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
antykwariat
Najczęściej tłumaczone książki według kraju

Sprawdź, który kraj i autor ma najwięcej przetłumaczonych książek w historii.

Kryminały i gatunek true crime - 10 książek, które warto przeczytać

Najciekawsze książki napisane przez reprezentantów dziedzin nauk sądowych.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.