Dzieje się - Literatura

Recenzują na potęgę

2009-07-17 13:16:52

 Ponad 1850 recenzji znaleźć już można na stronach wortalu literackiego Granice.pl. - Co ważne, wszystkie teksty krytyczne, które mają znaleźć się w witrynie, są czytane przez doświadczonego redaktora i oceniane pod kątem rzetelności oraz wymogów formalnych - podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu.

Każdy z tekstów  liczy minimum 2800 znaków (choć średnia to około 4000 znaków), za to żaden nie może opierać się na streszczeniu, które ma być tylko jednym - absolutnie nie dominującym - elementem tekstu

Konkurs recenzencki

Takie wymogi redaktorzy wortalu stawiają również internautom, którzy zechcą wziąć udział w konkursie recenzenckim. Wygrać w nim można atrakcyjne nagrody książkowe. Teksty mają być dobre - to jedyny w pełni wiążący wymóg.

- Udział w naszym konkursie jest całkowicie bezpłatny - mówi Izabela Mikrut, doktorantka na Wydziale Filologicznym UŚ, a w wortalu - redaktor działu „Recenzje". - Wystarczy napisać dobry, solidny tekst, zarejestrować się w wortalu Granice.pl (założenie konta i korzystanie z niego jest całkowicie darmowe), a następnie zamieścić w nim recenzję. Dodatkowo prosimy o potwierdzenie zgłoszenia poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres skrempa@granice.pl  

Oczywiście, nie każda wysłana na adres redakcji zostanie nagrodzona, a nawet - nie każda będzie zamieszczona w witrynie. - Nie każdy może być krytykiem literackim czy nawet recenzentem - żartuje Sławomir Krempa. - Do pisania recenzji nie potrzeba wprawdzie wykształcenia filologicznego, potrzeba natomiast kompetencji, świadomości literackiej materii, ale też - obycia na współczesnym rynku księgarskim. Oceniać więc będziemy dojrzałość interpretacji dzieła w przypadku literatury pięknej oraz sposób wartościowania książki. Ważne, by autorzy recenzji potrafili określić, czy bohaterowie są wiarygodni, by umieli ocenić sposób prowadzenia narracji i oryginalność książki, by krótko wspomnieli o języku, stylu, by napisali także o grupie czytelników, których dana książka mogłaby zainteresować.

Dodatkowe nagrody przypadną tym internautom, którzy zechcą zrecenzować książki biorące udział w konkursie „Najlepsza książka na lato" (www.ksiazkanalato.granice.pl). - Zależy nam na tym, by podtrzymywać zainteresowanie naszym konkursem, by szerzyć informacje o naprawdę dobrych książkach, jakie nagrodziło jury oraz grupa 10 tysięcy internautów. Dlatego zdecydowaliśmy się przyznać dodatkowe nagrody osobom, które będą chciały o nich pisać - podkreśla Izabela Mikrut.

Aktywni użytkownicy

Redakcja wortalu aktywnie współpracuje z ponad setką wydawnictw działających na polskim rynku księgarskim.

- To między innymi dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy internautów i zaproponować im udział w konkursie recenzenckim - podkreśla Danuta Bujak, odpowiedzialna w wortalu za strategie marketingowe. - Prowadziliśmy już tego rodzaju akcje w przeszłości, jednak w pewnym momencie pomysł został zarzucony. Obecnie - tuż po zakończeniu konkursu „Najlepsza książka na lato" i przed rozpoczęciem naszej nowej inicjatywy organizowanej pod hasłem „Historia zebrana" - pragniemy go reaktywować. Chcemy skupić wokół wortalu jak najwięcej osób, które żyją literaturą, które książki czytają, kupują, ale które potrafią je też wiarygodnie i rzetelnie ocenić. Konkurs to dla nich szansa na zdobycie książek za darmo, ale też na poznanie wiarygodnego i rzetelnego źródła informacji o rynku wydawniczym, jakim jest wortal Granice.pl Jeżeli więc dzięki organizowanym przez nas konkursom szerzymy informację o książce i - choćby w minimalnym stopniu - wspieramy czytelnictwo w kraju - to jest to nasz wspólny sukces.

Jeżeli działania promocyjne prowadzone w wortalu przez wydawców mają odnieść skutek, musi on skupiać jak najwięcej użytkowników potencjalnie nimi zainteresowanych. Każdego dnia odwiedza nas średnio niemal 6 tysięcy unikalnych użytkowników, którzy dokonują 500-700 tysięcy odsłon miesięcznie. Chcemy jeszcze bardziej poszerzyć to grono. Pracujemy też nad określeniem profilu naszych użytkowników - wiemy, skąd pochodzą i w jakim są wieku, a przeprowadzana obecnie ankieta dać ma nam obraz tego, jakie książki najczęściej czytają.

Więcej o konkursie na www.granice.pl

 

Słowa kluczowe: konkurs recenzja literacja granice.pl recenzje książkowe krytyk literacki sławomir krempa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
e-book
Jak e-book, to tylko z legalnych źródeł. Sprawdź, dlaczego to takie ważne

Piracki obieg elektronicznych treści dotyczy też książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.