Dzieje się - Literatura

Przedstawiamy "Najlepszą książkę na lato"

2011-06-09 10:51:15

Plebiscyt „Najlepsza książka na lato” wortalu literackiego Granice.pl jest niczym mapa, która szczegółowo wskaże drogę do… dobrej literatury, a ta z pewnością przyda naszym wakacyjnym wspomnieniom kolorytu.

Na stronie www.ksiazkanalato.pl czeka na czytelników bogaty wybór fascynujących lektur, w sam raz na gorące, letnie miesiące, w tym te najlepsze z najlepszych. Książki oceniało zarówno profesjonalne jury, w którego skład weszli specjaliści, autorytety w dziedzinie literatury oraz przedstawiciele wortalu Granice.pl, jak i internauci. Wśród osób oddających swoje głosy na wybrane tytuły zostały wylosowane cenne zestawy książek.

Ponad 80 pozycji stanęło do walki o miano „Najlepszej książki na lato” w plebiscycie i konkursie zorganizowanym przez firmę W&W, a wśród nich wyłoniono 23 zwycięskie tytuły. Patronat nad konkursem objęli: księgarnia internetowa Gandalf.com.pl, portal DlaStudenta.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Czytadełko.com.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz portal kobiet dlaLejdis.pl, Radio PRYZMAT i Radio Niepokalanów.

Co kto lubi, czyli kategorie konkursowe

Historie z piekła rodem, błyskiem zęba i biciem serca w tle, czyli romanse paranormalne, proza polska i obca, układanka z życia, czyli powieści obyczajowe, romanse, literackie podróże dalekie i bliskie, perły z lamusa, książki dla rodziców, młodzieży i dla dzieci, mrożąca krew w żyłach sensacja, kryminał oraz thriller, a dla miłośników futurystycznych rozwiązań – fantasy i science fiction. Pomiędzy nominowanymi tytułami w tych kategoriach trwała zacięta walka w plebiscycie "Najlepsza książka na lato”. A jakie są rezultaty tych zmagań?

W paranormalnych szrankach brało udział wiele tytułów, ale to niecodzienna historia o walce z aniołami, przyjmującymi dla niepoznaki ludzką postać i karmiącymi się naszą energią, zwróciła uwagę 55% internautów  („Anioł” L.A. Weatherly, Wydawnictwo Świat Książki).
Jury wybrało natomiast pozycję nieziemską, niczym pierwszy pocałunek chłopaka ze snów, czyli książkę „Nieziemska” Cynthii Hand (Wydawnictwo Amber).

W kategorii prozy obcej mamy remis – 38% internautów wybrało książkę „Kochaj mnie mocniej... Czeskie opowieści” Michala Viewegha, Jiøíego Kratochvila, Danieli Fischerovej oraz Petry ©abach (Wydawnictwo Good Books). Tyle samo czytelników zachwyciło się „Bellą” Lisy Samson (Wydawnictwo Święty Wojciech), czyli książką na podstawie scenariusza nagradzanego filmu pod tym samym tytułem. Ta opowieść o niezwykłym dniu w Nowym Jorku odmieni nie tylko życie bohaterów książki, ale – kto wie – może i nasze?
Jury wskazało zaś na „Dłoń pełną gwiazd” Rafika Schamiego (Wydawnictwo WAM), czyli składającą się z wielu wątków, myśli, uczuć i nastrojów opowieść Wschodu.

W kategorii prozy polskiej internauci za najlepszą książkę uznali „Nagi sad” Wiesława Myśliwskiego (49% głosów), czyli przejmującą opowieść o miłości ojca i syna, wydaną przez Wydawnictwo Znak. Jury natomiast w tej kategorii postawiło na „Koniec wiosny w Lanckoronie” Agnieszki Błotnickiej (Wydawnictwo Nasza Księgarnia), czyli powieść, która uzasadnia konieczność wymiany garderoby na inny rozmiar i zmianę diety.

W kategorii powieści obyczajowych i romansów szacowne grono jury wskazało na smakowitą „Toskańską trattorię” Jenny Nelson (Wydawnictwo Bukowy Las) – książkę o apetycie na życie, słonecznej Italii i… miłości. Internauci również mieli swojego „czarnego konia” (a właściwe – słonia) w tej kategorii, bowiem 38% spośród nich zachwyciło się porywającą opowieścią o niezwykłej miłości i wielkiej przygodzie, która na zawsze odmieniła życie bohaterów, czyli książką „Woda dla słoni” Sary Gruen (Wydawnictwo Rebis).

O tym, że w podróże – te małe i te duże, te górskie i te literackie warto zabrać ze sobą książki wiedzą wszyscy. 45% internautów z pewnością spakuje do plecaka książkę „Maximum city. Bombaj” Suketu Mehty (Wydawnictwo Namas), czyli porywający przewodnik po tętniącej życiem metropolii będący metaforą współczesnego człowieka i jego życia w tłumie.

Jury natomiast spakuje „GórFankę w Karakorum 1979-1986” Anny Czerwińskiej (Wydawnictwo Annapurna), która opisuje okres najbardziej aktywnej działalności podróżniczki, gdy zmagała się ona z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum. Niewykluczone, że w plecaku znajdzie się również publikacja Wydawnictwa Studio Emka, czyli „Polaków portrety pustynne” Marka Jóźwika, będące dowcipnym zapisem reporterskiej wędrówki po nadbałtyckich plażach i kurortach.

Perły z lamusa też mogą być towarzyszami wakacyjnych podróży. Najlepiej wiedzą o tym internauci, a właściwie 48% z osób głosujących na „Historie przecenione” Ludwika Stommy (Wydawnictwo Iskry), czyli dziesięć wybranych zdarzeń z historii świata, powszechnie uznanych za momenty zwrotne dziejów militarnych i cywilizacyjnych. Jury wolało poflirtować z książką, bowiem jako zwycięski tytuł wskazało „Zabójczy flirt. Literaturę i terroryzm” Jacka Mikołajczyka (Wydawnictwo Szkolne PWN). Książka – wbrew pozorom – nie jest gorącym romansem, ale doskonałym studium nad wątkami walki z „systemem” i ujęciami terroryzmu w dziełach literackich różnych epok.

Letni czas to też moment refleksji i zastanowienia się nad sobą oraz relacjami z bliskimi. Zarówno jury, jak i 72% internautów chce się dowiedzieć… jak być mamą. A lekcje z rodzicielstwa najlepiej zacząć od lektury książki „Mama na pełen etat” Lisy M. Hendey (Wydawnictwo W drodze ).

W kategorii książek dla młodzieży o tytuł „Najlepszej książki na lato” walczyło wiele wspaniałych tytułów, ale 32% internautów oddało swoje głosy na ekscytujące „Kroniki Archeo. Skarb Atlantów” Agnieszki Stelmaszyk (Wydawnictwo Zielona Sowa). Jury zaś – z racji planowanej wakacyjnej wyprawy w przestworza – wybrało tytuł  „WOW! Ilustrowana encyklopedia kosmosu” Carole Stott (Wydawnictwo G+J RBA).

Dla tych, dla których pod pojęciem „słodki kiciuś” kryje się wielki tygrys, najlepszym prezentem jest książka „Kocham Pana, Panie Tygrysie” Przemysława Wechterowicza (Wydawnictwo EZOP), na którą głosowało 28% wielbicieli cyrkowych sztuczek i dzikich zwierząt. Jury zaś, pod wpływem pyłku z kwiatów, strącanego przez urocze wróżki, oddało swe głosy na „Małą wróżkę Amelkę. Detektywa z bajki” Natalii Usenko (Wydawnictwo Papillon).

Kryminał, sensacja czy thriller to gatunki dobre na każdą porę roku. W tej kategorii na głosy czekały gorące, mocne książki o wartkiej akcji i dowodach zbrodni. Nagroda jury powędrowała do wspaniałego bestsellera o sprawiedliwości, czyli „Triumfu owiec” Leonie Swann (Wydawnictwo Amber). 35% internautów dało się natomiast przesrazić mrocznej i wielowymiarowej niczym ramy powieści „Ymar” Magdaleny Marii Kałużyńskiej (Wydawnictwo FOX Publishing).

Tam, gdzie sny ocierają się o rzeczywistość, a nierealne staje się realne, pojawia się fantasy. 51% internautów wskazało na pozycję „Dotyk mroku” Doroty Wieczorek (Wydawnictwo Zielona Sowa). Będą oni musieli stanąć do walki z mrokami – złowrogimi sługami zagadkowej siły, nazywającej siebie Ciemnością, rosnącej w potęgę w podziemiach Góry Gradowej… Jury natomiast, zamiast wędrówki w mroczne góry wybrało jeziora, a dokładnie książkę „Talizman z jeziora” Agnieszki Kumor (Wydawnictwo G+J Gruner+Jahr Polska), czyli baśń ery internetowej.

ip

Słowa kluczowe: plebiscyt najlepsza książka na lato edycja 2011 laureaci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Goran Vojnović
Znamy laureatów nagród Angelus oraz Silesius 2020

We Wrocławiu wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, a także - podczas tej samej gali - Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.

Bruno Grigori
Bruno Grigori o studiach artystycznych, debiutanckiej książce i grach wideo [Wywiad]

Talentu uczelnia nie da, ale dać może szansę zapoznania się z praktyką korzystania z niego - mówi pisarz i wykładowca.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.