Nowości - Literatura

Przeczytaj zanim wyjedziesz na Wyspy

2007-06-29 16:02:54
 Zupełnie nie rozumiem, dlaczego antropologowie odczuwają potrzebę podróżowania w najodleglejsze zakątki świata, zarażania się dyzenterią, by badać zachowania i obyczaje kultur plemiennych, ich dziwne wierzenia i tajemnicze zwyczaje, podczas kiedy najdziwniejsze i najbardziej niezrozumiałe plemię wśród wszystkich innych znajduje się tuż za progiem naszych drzwi - powiedziała Kate Fox, autorka książki "Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania".


Kate Fox posłużyła się narzędziami swojej dyscypliny naukowej, by opisać życie codzienne współczesnych Anglików. W rezultacie powstała książka pasjonująca i dowcipna, od której naprawdę trudno się oderwać. Autorka szczegółowo analizuje całe spektrum angielskich cech, od stereotypów po reakcje odruchowe. Opierając się na kilkunastoletnich badaniach (obserwacji, rozmowach, ankietach) i własnych, często zabawnych lub krępujących eksperymentach, opisuje ukryte zasady angielskiego zachowania i wyjaśnia, co mówią one o charakterze narodowym Anglików. Interesująco i z dużą dozą humoru (angielskiego!) opowiada, jak Anglicy mówią, jedzą, pracują, bawią się, kłócą, robią zakupy, prowadzą samochód, flirtują, stoją w kolejce – i jak na to wszystko narzekają. Z poszczególnych rozdziałów wyłania się obraz kultury dziwnej i fascynującej, która rządzi się zawiłym zestawem niepisanych zasad i niezwykle skomplikowaną etykietą.

Książka napisana jest przez osobę „wtajemniczoną”, jednak z perspektywy osoby postronnej, pozwala nareszcie zrozumieć, dlaczego się z Anglików podśmiewamy i za co ich podziwiamy. Można ją potraktować jako instruktaż, jak stać się tak angielskimi jak sami Anglicy – angielskość bowiem to nie kwestia urodzenia, rasy, koloru skóry czy wyznania. To mentalność oparta na zestawie kodów zachowań, które każdy może złamać i stosować – Kate Fox właśnie podarowała nam do nich klucz. Kate Fox ukazuje świat z pozoru bliski geograficznie i cywilizacyjnie, a jednocześnie egzotyczny. Ta wiwisekcja angielskiego społeczeństwa jest nie tylko frapująca poznawczo, ale skłania też do głębszej refleksji nad społeczeństwem, w którym żyjemy. Co jest u nas podobne, a co zupełnie odmienne? Jak wyglądałaby tego typu książka, której tematem byliby Polacy?
Wydawnictwo Muza SA
Liczba stron 624
Format 125x190 mm
Oprawa broszurowa
Cena 44,90
Recenzje z prasy angielskiej

Fascynująca lektura. „Oxford Times”

Absolutnie fantastyczna analiza angielskiej kultury i tego, jak obcokrajowcy odbierają coś, co dla nas Anglików jest oczywiste, jako zupełną zagadkę. Zabawna… dobra rozrywka. Jennifer Saunders, „The Times”

Kpiarska... przystępna... antropologicznie odkrywcza. Czytelnicy z rozkoszą zanurzą się w świat Kate Fox. „New Statesman”
Kiedy Kate Fox opisuje, czego nie robiła w imię zebrania danych do tej książki, można tylko westchnąć z podziwu nad jej śmiałością. „Sunday Telegraph”
O autorce
Kate Fox, antropolog społeczny, jest zastępcą dyrektora Centrum Badań Społecznych (Social Issues Research Centre) w Oxfordzie. Zajmuje się monitorowaniem i oceną globalnych trendów socjokulturowych, prowadzi badania, publikuje i wypowiada się na temat wielu aspektów ludzkich zachowań, między innymi: społecznych aspektów picia alkoholu, różnic pomiędzy płciami, flirtu, kultury pubowej, plotkarstwa, jedzenia, rozmów o zdrowiu, tematów tabu, wyścigów konnych, telefonów komórkowych, e-maili, stresu, narkotyków, przestępstw, przemocy i niepokojów społecznych.




Słowa kluczowe: nowości wydawnicze, ksiązka, recenzja, recenzje, "przejrzeć anglików", kate fox, antropologia,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Polecamy
Księga Zepsucia
"Księga Zepsucia" - Marcin Podlewski wita w Dark Fantasy

To opowieść rozgrywająca się w świecie, gdzie przed wiekami toczyła się tradycyjna wojna dobra ze złem, ale ostatecznie to zło zatriumfowało.

Thorgal Saga
"Thorgal Saga" - nadchodzi nowy cykl komiksów

"Thorgal" to najpopularniejsza w Polsce, pasjonująca seria o przygodach potomka wikingów.

Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.