Dzieje się - Literatura

Poczytaj mi Wrocław. Światowa Stolica Książki UNESCO 2016

2016-03-09 09:32:23

23 kwietnia 2016 Wrocław przejmie od koreańskiego miasta Incheon przyznawany na rok tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO.

To niezwykle prestiżowe wyróżnienie miasto uzyskało, jak napisała w liście gratulacyjnym Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, w uznaniu za przygotowanie „wybitnego programu nakierowanego na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok”. Wrocław – Światowa Stolica Książki – dołączył tym samym do takich miast jak: Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos Aires czy Toronto. Teraz i my zapraszamy do książkowego centrum świata roku 2016.
 
Rozpoczęcie kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016 // 22-24 kwietnia 2016
Ten szczególny weekend 22-24 kwietnia 2016 będzie inauguracją programu Światowej Stolicy Książki UNESCO, jednego z najważniejszych literackich projektów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, programu, który będzie rozwijać się i przynosić kolejne niespodzianki przez cały najbliższy rok. Kwietniowy weekend obfitować będzie w spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, performansy, koncerty, a nawet zabawy taneczne. Cały rok natomiast to specjalne edycje festiwali, liczne akcenty międzynarodowe, działania w przestrzeni miejskiej, praca z bibliotekarzami, dziećmi i młodzieżą, a także działania z wykorzystaniem nowych technologii.

22 kwietnia odbędzie się Wieczór Koreański - wernisaż wystawy i spotkanie z Iwoną Chmielewską wokół książki „Maum”, której pierwsze wydanie ukazało się w Korei i za którą otrzymała prestiżową Bologna Ragazzi Award, nazywaną Noblem literatury dziecięcej. Wieczorem zaprosimy natomiast na uroczyste otwarcie Goethe-Institut Pop Up Pavillonu połączone ze spotkaniem z pisarką Olgą Grjasnową i Filipem Springerem, oraz wydarzenia w ramach Miesiąca Lwowskiego: koncert pieśniarki Mariany Sadovskiej i Noc ukraińskiej poezji i muzyki NON STOP.

Na 23 kwietnia przygotowaliśmy warsztaty i spotkania dla dzieci w Barbarze, infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Tego dnia odbędzie się również spotkanie z wybitnym norweskim autorem kryminałów, Jo Nesbø, a o godzinie 19.00 ruszy Europejska Noc Literatury – wyczekiwane już przez wrocławian wieczorne czytania w nieoczywistych przestrzeniach miasta, gdzie znani polscy aktorzy, autorzy i osobowości świata kultury (m.in. Tomasz Karolak, Bartosz Porczyk, Ewa Skibińska) przeczytają dla tysięcy uczestników fragmenty dzieł Williama Szekspira (w tym roku obchodzimy 400-lecie jego śmierci). Po czytaniach zaprosimy na pojedynek didżejski Agnieszki Szydłowskiej i Michała Nogasia pod hasłem BOOK IS A DJ.

Tego dnia Zakład Narodowy im. Ossolińskich uroczyście zainauguruje ekspozycję główną Muzeum Pana Tadeusza. Teatr Ad Spectatores zaprosi na Ulicę Krokodyli, a Adam Mickiewicz spotka się z czytelnikami na Rynku.

24 kwietnia z kolei odbędzie się spektakl plenerowy zatytułowany „Szekspir – Speranza”. Aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zaanektują Rynek, by przy muzyce Kormoranów i w kostiumach zaprojektowanych przez Małgorzatę Bulandę zaprezentować wszystkim fragmenty znanych dramatów brytyjskiego mistrza. Wieczorem zaprosimy melomanów na koncert „Śpiewający Szekspir” Chóru NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny w Narodowym Forum Muzyki. Występowi chóru towarzyszyć będą interpretacje tekstów Szekspira w wykonaniu Tomasza Lulka.

Różnorodność i otwartość wydarzeń planowanych na kwietniowy weekend doskonale oddaje założenia programu Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016: chcemy sięgać z literaturą dalej i mocniej niż ktokolwiek wcześniej. Dlatego już teraz planujemy, że zakończenie naszej kadencji wybrzmi (i to dosłownie – zostanie wyśpiewane) w kilkudziesięciu miastach na całym świecie. Stanie się tak za sprawą dwóch indywidualności polskiej kultury: Tadeusza Różewicza i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Połączy ich projekt Book Aid – ogólnoświatowy hymn książki UNESCO, którego tekstem będzie wiersz „Włosek poety” Różewicza, a muzykę skomponuje właśnie Pawluśkiewicz.

ip

Słowa kluczowe: Światowa Stolica Książki, unesco 2016, wrocław kultura, miasto literatury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Najlepsze książki o zarazie, czyli motyw epidemii w literaturze

Jak autorzy wyobrażają sobie globalną pandemię?

Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki
Nadchodzi 3. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Przed nami zaskakujące spotkania z autorami, warsztaty artystyczne, wystawy, spacery i gry literackie.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.