Dzieje się - Literatura

Najlepsze książki o zarazie, czyli motyw epidemii w literaturze

2020-04-21 12:55:34

Ciekawe książki zawsze ratują nas, kiedy trzeba zostać w domu. Pandemia koronawirusa z pewnością dała nowe życie wielu tekstom kultury. Ludzie więcej grają w gry, zaczęły ich interesować filmy o życiu na odludziu i wrócili do czytania. Bardzo gorącym tematem w ciągu ostatnich miesięcy są zarazy i epidemie. Przedstawiamy więc wybór polecanych książek, które w różny sposób dotyczą właśnie chorób zakaźnych.

Zobacz: Zestawienie książek o epidemii i zarazach>>

Człowiek czyta książkę, czarno-białe zdjęcie

Ciekawe książki o epidemii

Wielu znanych autorów w pewnym momencie swojej twórczości postanowiło sięgnąć po epidemię, jako motyw przewodni swoich powieści. Jednym z najbardziej znanych przykładów tego zjawiska, jest bez dwóch zdań "Bastion" Stephena Kinga. Wystarczy szybki rzut oka na opis książki, by poczuć niepokój, mając w głowie to, jak wyglądał rozwój pandemii COVID-19. Niektórzy uważają to potężne tomiszcze za jego dzieło życia.

Ze znanych autorów książek o epidemii warto jeszcze wymienić kolaborację Guillermo del Toro i Chucka Hogana, która sprawiła, że powstała książka "Wirus", będąca bardzo wysoko cenionym horrorem. Fani kryminałów powinni zaś zainteresować się "Epidemią" Alexa Kavy.

Są to oczywiście pozycje dosyć daleko wychodzące poza "zwykły" motyw choroby, dodając do niego sporo elementów fikcyjnych. Osoby zainteresowane bardziej naturalistycznym podejściem jednak również nie powinny być zawiedzione!

Motyw zarazy w literaturze

Warto pamiętać, że zaraza to często jedynie symbol i pretekst do przyjrzenia się czemuś innemu. Przykładem, który większość z nas będzie przynajmniej kojarzyć, jest na pewno "Dżuma" Alberta Camusa, jedna z ciekawszych lektur szkolnych. Podobne podejście prezentuje też "Dziennik roku zarazy" Daniela Defoe. Do najbardziej znanych książek o epidemiach możemy też na pewno zaliczyć "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Marqueza.

Zobacz też: najlepsze powieści wizualne>>

Publikacje naukowe o chorobach zakaźnych

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć czegoś więcej o chorobach, jak zawsze z pomocą przychodzi nauka. Co prawda przebrnięcie przez specjalistyczne książki o epidemiach może się okazać trudne, jednak nie wszystko stracone! Rynek pełen jest też publikacji popularnonaukowych, które przekazują rzetelną wiedzę w przystępny sposób.

Jeżeli chodzi o zarazy, z pewnością warto się zainteresować "Co nas (nie) zabije" autorstwa Jennifer Wright, która opisuje najciekawsze, dotąd zarejestrowane epidemie. Nie można też przejść obojętnie obok "Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory", w której Susan Sonta przedstawia analizę podejścia do zarazy i zakażonych w sztuce oraz życiu.

KSK

fot. Negative Space

Słowa kluczowe: Ciekawe książki postapokaliptyczne, Co czytać, Rekomendacje, Zestawienie zaraza epidemia pandemia

Książki z motywem epidemii i zarazy (11)

Bastion - Stephen King
Dżuma - Albert Camus
Co nas (nie) zabije - Jennifer Wright
Zaraza - Jerzy Ambroziewicz
Rozświetlona jama. Dziennik sanatoryjny - Max Blecher
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Morskie podróże - 10 książek o rejsach, które warto przeczytać

Polecamy 10 książek, które zabiorą was w daleką podróż poza horyzont i przywołają wspomnienie lata.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.