Dzieje się - Literatura

Plebiscyt „Najlepsza książka katolicka” rozpoczęty

2011-02-24 10:24:56

W obecnych czasach, pełnych zmian, pogoni za karierą, pieniądzem i dobrami materialnymi brakuje niekiedy chwili zatrzymania się w biegu, refleksji, spojrzenia w głąb siebie oraz wiary, która utrzymuje nas w duchowej czystości.

Na rynku wydawniczym pojawiają się książki, które mogą pomóc nam uporządkować wewnętrzny świat, służyć oparciem, czy też dawać świadectwo dobroci Boga. Powstają  niebanalne świadectwa, niosące potężny ładunek ewangelizacyjny, pozycje warte rozpowszechnienia ku budowaniu doświadczenia wiary, szerzenia dobroci i idei braterstwa.

Jak wybrać te wartościowe książki o tematyce religijnej, czy też poruszające zagadnienia duchowości, kontemplacji otoczenia, wewnętrznego spokoju i codziennego doświadczania radości stworzenia?

Plebiscyt „Najlepsza książka katolicka” powstał, by pokazać pozycje przepełnione przesłaniem, niosące ładunek „wiary, nadziei i miłości” oraz wybrać te książki, które najbardziej poruszają nasze serca.

Patronat nad plebiscytem konkursem zorganizowanym przez firmę W&W objęli: Polski Związek Bibliotek, portal DlaStudenta.pl, czasopismo o książce dla dziecka Guliwer, księgarnia internetowa Gandalf.com.pl, portal Miastodzieci.pl, radio PRYZMAT oraz radio NIEPOKALANÓW, a także serwisy Granice.pl i Czytadelko.com.pl. Wśród oddających głosy za pośrednictwem strony www.ksiazkakatolicka.pl  zostaną rozdysponowane zestawy książek.

Drogowskazy życia, czyli zgłoszone tytuły

O tym, że „Miłość jest…” przekona nas Tomasz Kruczek, odpowiadając na pytania „Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce na miłość? Czy jest miejsce na działanie podyktowane szczerym kochającym sercem? Tosca Lee zabierze nas w szatańską podróż po meandrach ludzkiej duszy z książką „Diabeł. Autobiografia”, natomiast Vicky Courtney pokaże, jak powinny przebiegać „Rozmowy z córką” i jak wychować swoją latorośl w nieprzychylnym świecie.

„Ratzinger na celowniku” to kolejna zgłoszona pozycja autorstwa Aldo Maria Valli, a autor analizuje przeciwstawne siły, istniejące również w obrębie Kościoła katolickiego, dotyczące takich kwestii, jak AIDS, islam, jedność chrześcijan, rola Kościoła w społeczeństwie.

Intrygi, miłość, mądry król, zachowanie dynastii i atmosfera średniowiecznego Bliskiego Wschodu — wszystko to pojawia się na kartach książki Zofii Kaliskiej „Gdzie Chrystus nosił koronę cierniową”, natomiast „O wielkich Polakach dzieciom” opowie Ewa Skarżyńska.

Rozmowy z Bogiem o życiu, cierpieniu i sensie codziennych czynności poprowadzi bohater poruszającej książki „Chata” Williama P. Younga, zaś Stephen Kendrix i Alex Kendrix wyruszą z przesłaniem „Miej odwagę kochać”.

Delikatną strunę w duszy poruszy książka „Wszędy pełno Ciebie. Rozważania na niedziele i święta” ks. Jana Twardowskiego, a miejsca modlitwy – te najpiękniejsze – poznamy dzięki opracowaniu „Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata”.

„Anioł Stróż od wszelkich wypadków” obejmie nad nami pieczę dzięki Gaby Scholz, a „Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci” przedstawi historię Papieża–Polaka, który w dzieciach i młodzieży widział przyszłość.

Czeka nas również „Duchowa pielgrzymka do Santiago de Compostela” w którą wyruszymy wraz z Waldemarem Pawłem Los SJ, a o tym, że „Cuda nigdy nie ustają” przekona nas Tim Downs.

Świat idzie do przodu, dominują nowoczesne formy komunikacji, dlatego też „Z Bogiem na czacie. Modlitewnik dla młodych” Wojciecha Jędrzejewskiego to modlitewnik dla oswojonych technologicznie nastolatków.

Wśród zgłoszonych tytułów znalazła się też „Modlitwa myślna” Eugene Boylana, publikacja „Śmiać się i płakać z Janem Pawłem II” Daniela Ange, „Bitwa o Kościół” Kamila Durczoka, Piotra Kraśko, ks. Bartłomieja Króla, ks. Roberta Nęcka oraz Agnieszki Mrożek i Katarzyny Wiśniewskiej.

„Pius XII wobec Hitlera” Michaela Hasemanna to kolejna zgłoszona do plebiscytu książka, a dzięki Natale Benazz poznamy również „1001 faktów z historii Kościoła”. „Święty XXI wieku Jan Paweł II” to pozycja autorstwa Czesława Ryszka, przedstawiająca postać papieża jako największego autorytetu moralnego naszych czasów, natomiast ks. Bogusław Nadolski i „Leksykon symboli liturgicznych” jego autorstwa przedstawi nam m.in. kolorystykę stosowaną w liturgii oraz wytłumaczenie okresów liturgicznych. Paweł Loroch z kolei rozsmakuje nas w daniach na postne dni, a jego „Dania na piątki” to szalona i smakowita propozycja (nie) tylko dla łasuchów.

Głosowanie na „Najlepszą książkę katolicką” edycja 2011 ruszyło 24 lutego 2011, natomiast już za dwa tygodnie poznamy nominowane w plebiscycie tytuły. Zapraszamy na stronę konkursową http://www.ksiazkakatolicka.pl/, a wśród osób oddających głosy, zostaną rozlosowane nagrody książkowe!

Przypominamy, że na wasze głosy czekają również książki pretendujące do tytułu „Najlepszej książki roku” (http://www.ksiazkiroku.pl/) oraz „Najlepszej książki na wiosnę” (www.ksiazkanawiosne.pl).

ip

Słowa kluczowe: najlepsza książka katolicka plebiscyt głosowanie zgłoszone tytuły
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2021
Alkohol na 18. urodziny Międzynarodowego Festiwalu Kryminału

Co alkohol ma wspólnego ze zbrodnią i dlaczego prawie wszyscy bohaterowie kryminałów piją?

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.