Dzieje się - Literatura

Pięć książek, które warto przeczytać jesienią

2017-09-04 12:38:36

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a ty nie masz pomysłu, czym wypełnić wieczory spędzane w domu? Zaparz herbatę i wskakuj pod koc - te powieści z pewnością sprawią, że nie zatęsknisz za upałami i plażą. Poznaj nasze rekomendacje!

jabłko

1) Joanna Bator, "Ciemno, prawie noc", Wydawnictwo W.A.B. 2012

Mroczny kryminał, którego akcja dzieje się w Wałbrzychu, to książka jedyna w swoim rodzaju. Jej bohaterka, Alicja Tabor, pisze reportaż o trojgu zaginionych dzieci, po których nie pozostał żaden ślad. Dziennikarka szybko wpada na trop przestępców i zaczyna łączyć fakty prowadzące do rozwiązania zagadki, a przy tym odkrywa prawdę na temat wlasnej rodziny i tajemnic rodzinnej miejscowości. Bator snuje przejmującą, liryczną opowieść, w której duchy przeszłości pełnią tak samo ważną rolę, jak jej wspołcześni bohaterowie: to książka zarówno psychologiczna, jak i socjologiczna. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli dreszczyku i ciekawych drugiego, "brudnego" i niechlubnego oblicza, jakie skrywa życie zwyczajnych polskich obywateli. Autorce "Ciemno, prawie noc" w 2013 roku przyznano nagrodę Nike, jedno z najważniejszych osiągnięć w świecie literatury polskiej. Powieść zdecydowanie nadaje się na ciemne, zimne wieczory, kiedy w wyjącym wietrze można dosłuchać się krzyków nieszczęśliwych dusz - tych w książce Bator nie brakuje.

2) Olga Tokarczuk, "Prowadź swój pług przez kości umarłych", Wydawnictwo Literackie 2009

Powieść, która zyskała rozgłos jeszcze przez zekranizowaniem jej przez Agnieszkę Holland w 2016 roku, przykuwa uwagę nie tylko fabułą, ale formą. Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka nagrody Nike, przedstawiła losy żyjącej w Kotlinie Kłodzkiej samotnej nauczycielki języka angielskiego, Janiny Duszejko, która po zniknięciu swoich psów rozpoczyna batalię wymierzoną w myśliwych polujących w okolicy. Na uwagę zasługuje niekonwencjonalność bohaterów oraz ich moralna niejednoznaczność; autorka w kreacji postaci wykazała się dużą znajomością kondycji ludzkiej psychiki. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo silnego stanowiska, jakie zajmuje wobec ludzi mających inne istoty za mniej warte, nie jest moralistką - widać to w bogactwie postaw przez nią zaprezentowanych. Depresyjny nastrój powieści, przez który przebijają się niekiedy promienie optymizmu, to ciekawa propozycja dla książkowych pasjonatów.

3) Wiesław Myśliwski, "Traktat o łuskaniu fasoli", Wydawnictwo Znak 2006

To niewiarygodna w swojej formie opowieść o przemijaniu, pełna smutku i żalu. Bohaterem i narratorem "Traktatu..." jest starszy mężczyzna pilnujący domków letniskowych, który relacjonuje historię swojego życia nieznanemu przybyszowi. Mówi o miłości i wojnie w liryczny, nierzeczywisty sposób, zestawia ze sobą piękno przyrody i brzydotę ustroju, w którym przyszło mu żyć. Powieść Myśliwskiego jest utkana z aforyzmów, ale nie nosi w sobie dramatu, można opisać ją jako wyważoną spowiedź starego człowieka, który przeżył wszystko, a i tak nie jest pewny, czy coś wie i uznaje za pewne. To książka trudna i melancholijna, ale wyjątkowa i wciągająco napisana - jak znalazł dla marzycieli, dla których jesień jest czasem refleksji i podziwiania liści tańczących na wietrze.

4) Magdalena Tulli, "Szum", Wydawnictwo Znak 2014

Kolejna smutna propozycja, tym razem pisana z damskiej perspektywy. "Szum" to nie tylko opowieść o samotności i niezrozumieniu, ale i psychologiczna wiwisekcja przeprowadzona przez narratorkę na samej sobie. Książka Tulli ma niepozorne rozmiary, ale ładunek emocjonalny, jaki za sobą niesie - nieporównywalnie wielki. Losy dziecka, które dorosło pozbawione matczynej miłości i wsparcia, za przyjaciół mając wymyślone istoty, opisane są w sposób wstrząsająco smutny, ale i zmuszający do pytań. Przez poetycką kreację głównej bohaterki przewijają się także losy Polski i realia, w których wychowywały się miliony dzieci: szare, pełne grozy i milczenia. "Szum" jest niewesołym portretem osoby chorej, której cierpienie przechodzi niezauważone. To wyjątkowo interesująca propozycja dla zainteresowanych ludzką psychiką, opisaną w niekonwencjonalny, liryczny i pełen niedomówień sposób.

5) Szczepan Twardoch, "Król", Wydawnictwo Literackie 2016

Najnowsza powieść laureata "Paszportów Polityki" ukazuje dwa skłócone światy przedwojennej Warszawy: polską i żydowską. Twardoch stworzył wciągającą historię losów boksera Jakuba Szapiro o wszelkich znamionach prawdopodobieństwa. Jednak oprócz porywającej fabuły, pełnej morderstw, ustawek i wizyt w domach publicznych, "Król" oferuje także inne spojrzenie na poczucie winy, jakie tworzy się w człowieku dokonującym wyborów rzutujących na losy jego bliskich. W rezultacie powieść Twardocha zyskuje jeszcze więcej, jeśli przyjrzeć jej się z pod kątem psychoanalitycznym; w kreacji głównego bohatera widoczna jest taka sama świadomość nadchodzącego końca, jak w świecie, którego jest częścią. "Król" jest więc książką przemyślaną, refleksyjną i sprawną językowo, do czego autor zdążył już swoich czytelników przyzwyczaić. Na jesień w sam raz.

fot. www.pxhere.com/CCOPublicDomain

Słowa kluczowe: literatura, powieść, recenzje, depresja, nagroda Nike, Paszporty Polityki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Graham Masterton
Graham Masterton spotkał się z czytelnikami we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Pisarz przyjechał do Polski, by osobiście wręczyć nagrody laureatom drugiego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów o nagrodę swojego imienia.

spotkania literackie 18. MFF Nowe Horyzonty
Spotkania "Literatura.OUT" na MFF Nowe Horyzonty 2018 [Program] Wrocław

Podczas największego w Polsce święta kina niezależnego odbędą się spotkania literackie, które poprowadzi Michał Nogaś.

Na plaÅźy Chesil
Książka "Na plaży Chesil" z nową okładką na premierę filmu

To poruszający romans Iana McEwana, laureata Nagrody Bookera.

Polecamy
Bestsellery Empiku 2013 rozdane
Bestsellery Empiku 2013 rozdane

W tym roku wyróżnienia wręczono szesnastu laureatom m.in. w kategoriach: muzyka, film, książki, gry, prasa , poezja i kolekcja autorska.

"Awiatorzy" - powieść, w której spełniają się męskie marzenia
"Awiatorzy" - powieść, w której spełniają się męskie marzenia

Na Święto Niepodległości polecamy najnowszą powieść Jarosława Sokoła.

Ostatnio dodane
Graham Masterton
Graham Masterton spotkał się z czytelnikami we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Pisarz przyjechał do Polski, by osobiście wręczyć nagrody laureatom drugiego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów o nagrodę swojego imienia.

spotkania literackie 18. MFF Nowe Horyzonty
Spotkania "Literatura.OUT" na MFF Nowe Horyzonty 2018 [Program] Wrocław

Podczas największego w Polsce święta kina niezależnego odbędą się spotkania literackie, które poprowadzi Michał Nogaś.

Kupony i kody rabatowe