Dzieje się - Literatura

Ostatni taki Cesarz

2007-01-24 11:07:34
 Jeśli rzeczywiście po śmierci Jana Pawła II Polacy stracili ojca, to odejście Ryszarda Kapuścińskiego pozbawiło nas wujka. Takiego z zagranicy – światowego, z magią i prezentami w zanadrzu.

Nie przywoził czekolad i jeansów. Jego podarunkiem były inne kraje, a przede wszyskim zamieszkujący je ludzie. Dzisiejsze pośmiertne komentarze podkreślają, że to właśnie teksty Kapuścińskiego uświadomiły milionom Polaków ogrom i różnorodność świata, że jego słowne obrazy na długo zadomowiły się w polskich wyobraźniach. Kiedy myślano o Etiopii – myślano Kapuścińskim; kiedy wyobrażano sobie ZSRR - podpierano się wyobraźnią Kapuścińskiego; kiedy budowano w głowach nowe egzotyczne światy – budowano z cegieł tego wielkiego pisarza.

A literatem był wybitnym; pewnie najwybitniejszym Polakiem pióra, który doczekał XXI wieku. Typowano go do Nobla, na jego książki czekał świat. Zdumiewał zmysłem obserwacji, widzeniem więcej i lepiej, i jakby w kolorach innej jakości. Wyłuskiwał nitki magii i tkał znich niezwykłe kobierce społeczne. Zachłannie czerpał ze świata, a później malował go po swojemu – powtórzeniami, wykwintnymi porównaniami, czasem stylizacją; arsenał środków był przebogaty.

Nie tylko w literaturze, nie tylko w dziennikarstwie; jego myśl sięgała dalej, jego umysł korzystał swobodnie ze swoich możliwości. Poza tym, że pięknie pisał i zdobywał informację do których nikt inny nie był się w stanie dostać, to w jego twórczości witać też szersze spojrzenie na świat, bardzo analityczne, wynikające z erudycji i doświadczenia. Straciliśmy jednego z niewielku myślicieli skali globalnej.

Ostali się jeszcze Leszek Kołakowski i Zygmunt Bauman, ale mało w nich tego gatunku dziecięcości i uroku. Podobną stratą było odejście Zygmunta Kałużyńskiego – uroczego nicponia z szeroką wizją kultury, ale mającego też ambicję sięgające kondycji świata i ludzkości. Zabraknie nam w Polsce psoty połączonej ze sprawnym intelektem – a to takie niezwykle udane i rzadkie powiązanie.

Tylko raz miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Kapuścińskim. Uderzyła mnie jego skromność i zachłanność na słowa; szacunek dla każdego człowieka. Piękny człowiek.

Marcin Gębicki
(marcin.gebicki@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: Kapuściński, Cesarz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • c.d.Kapuscinski [0]
    Slawek
    2007-01-29 04:12:19
    Mimo to pozostaje optymista i wierze w istnienie rozwiazan/koncepcji ksztaltujacych nowe pokolenia ludzi "skromnych z szacunkiem dla kazdego czlowieka", czyli ludzi takich jak s.p. Ryszard Kapuscinski, ktorego tak wlasnie okreslil w swoim artykule p. Marcin Gebinski. Slawek P.S. Nie wiedzialem, ze macie takie ograniczenia tekstowe a ja jestem stary gadula. Jesli ktos ma cierpliwosc, to prosze czytac moje uwagi od dolu w gore – 5 kawalkow.
  • c.d. Kapuscinski [0]
    Slawek
    2007-01-29 04:01:18
    W tej "starej-nowej" demokracji nie trzeba utrzymywac drogiego sztabu cenzorow, gdyz istnieje swietna samocenzura. Redaktor naczelny i mali naganiacze z masowych mediow dobrze wiedza co jest politycznie korekt i w 99% nie ryzykuja, bo przeciez maja zaciagniete kredyty i bierzace rachunki do placenia. Z dnia na dzien oni i my mamy wiecej kosztownych przyjemnostek. Smiem twierdzic, ze ludzie w spoleczenstwie totalitarnym mieli wieksza wolnosc duszy niz w tej "demokracji agresywnej konsumpcji". Wszystkie te trendy moglby odwrocic wzrost regijnosci. Prawdopodobnie jednak do tego nie dojdzie, bo nowi cesarze sa czujni i wszedzie rozprzestrzeniaja religie pieniadza, ktora ma doprowadzic do swietlanej przyszlosci ludzi zjednoczonych jedna motywacja – zyskiem gwarantujacym nie znajaca granic konsumpcje. Mimo to pozostaje optymista i wierze w istnienie rozwiazan/koncepcji ksztaltujacych nowe pokolenia ludzi "skromnych z szacunkiem dla kazdego czlowieka", czyli ludzi takich
  • c.d. Kapuscinski [0]
    slawek
    2007-01-29 03:59:04
    Niestety to tylko pozory, dostrzegam tu bowiem wynurzanie sie nowej wersji cesarstwa, o ktorym pisal Kapuscinski. Czyzby bylo to zjawisko obecne zawsze i wszedzie? Wraz ze wzrostem globalizacji nastepuje centralizacja wladzy, a te niby demokratyczne rzady w Ameryce Polnocnej staja sie stopniowo kukielkami w rekach tych co kieruja przeplywem kapitalu. Wybory zaczynaja przypominac te nasze komunistyczne sprzed lat 80-tych. Z przykroscia trzeba zauwazyc, ze ludzie sa tylko ludzmi i zawsze budzi sie w nich drzemiaca chec dominowania nad innymi. Nie tamuja tego nasze pelne brzuchy, internet czy telefony komorkowe. A wiec jestesmy teraz syci i polaczeni nie znana w historii ludzkosci mozliwoscia wzajemnej wymiany opinii/informacji ale jednoczesnie zdolni do wiekszego szmacenia sie za pare groszy oraz wciaz bez daznosci, czy chociazby tylko tesknoty do udoskonalania prawdziwych/cieplych wiezi miedzyludzkich. W tej "starej-nowej" demokracji nie trzeba utrzymywac drogiego sztabu ce
  • c.d. Kapuscinski [0]
    Slawek
    2007-01-29 03:56:01
    Na podstawie relacji Marcina, iksa i ... ten wielki publicysta jawi mi sie jako wzorzec czlowieka odrodzonej przyszlosci, w ktorej staniemy sie ufni jak dzieci i z zapalem bedziemy odkrywac wlasne osobowosci oraz zachwycac sie innymi, ktorzy zyja obok nas - wypierajac stopniowo te wieczna konkurencje co jest czczona jak bozek bo mobilizuje i napedza gospodarke. Ale czy my zyjemy/istniejemy dla ekonomii, czy ma byc odwrotnie z tym calym wachlarzem systemow wartosci? Tak, Kapuscinski byl bardziej zachwycony ludzmi i nie mial ochoty marnowac swej energii wewnetrznej na modny w tym czasie „polski chandelek” On „Nie przywoził czekolad i jeansów. Jego podarunkiem były inne kraje, a przede wszyskim zamieszkujący je ludzie.” Niewtajemniczonym moze sie wydawac z perspektywy krajowej, ze przykladowo dynamiczna spolecznie Ameryka Polnocna zapewnia zycie w rozwinietej demokracji gwarantujacej spokoj spoleczny wielorasowego spoleczenstwa. Niestety to tylko pozory, dostrz
  • Kapuscinski znany mi tylko z "Kultury" ale ... [0]
    Slawek
    2007-01-28 20:08:30
    Z pismami s.p. Ryszarda Kapuscinskiego zetknalem sie po raz pierwszy czytajac komunistyczna "Kulture". Jak wielu innych bez problemu odkodowalem ukryte podteksty polityczne. Pozniej mialem okazje podzielic sie swoimi spostrzezeniami z Surdykowskim - publicysta z "Zycia Literackiego" (obydwa czasopisma "umarly" wraz z komunizmem). Dowiedzialem sie wtedy, ze moje "odrycie jego" jest mocno spoznione bo slawa Kapuscinskiego byla juz dobrze utrwalona w kregu upolitycznionych ludzi - ale tylko w zapisie od ucha do ucha, bo o tym oczywiscie nikt nie mogl pisac w tych czasach. Wyjechalem z Polski jeszcze PRL-owskiej i niestety nie mialem juz dalej kontaktu z tworczoscia Kapuscinskiego. Zaskoczylo mnie wiec mile dwa dni temu prawie stronnicowe omowienie jego tworczosci w posmiertnym wspomnieniu na lamach mojej lokalnej angielskiej gazety montrealskiej. Dlatego zdecydowalem sie cos dodac od siebie do Waszej internetowej strony. Na podstawie relacji Marcina, iksa i ... ten wie
  • ... [0]
    ...
    2007-01-25 16:04:31
    Z całym szacunkiem dla Kapuścińskiego, ale uważajmy go mówimy o kimś "najwybitniejszy...", to uwaga do autora, nie wartosciujmy tak niepotrzebnie... to tandetne
  • [0]
    iks
    2007-01-24 19:02:07
    Bardzo bym sobie życzyła, zeby na R. Kapuscinskim wyrosły kolejne pokolenia, dzięki czemu nadal moglby zachwycac, przekazywać światu swoją pasję i 'zdumiewać zmysłem obserwacji'. Ludzie odchodzą, ale od nas zależy, czy pamięc o Nich przetrwa. I to rokuje nadzieję :)
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Wspomnienia egzorcysty ksiąÅźka
"Wspomnienia egzorcysty" - książka, która zainspirowała horror "Egzorcysta papieża"

Wspomnienia księdza Gabriele Amortha można kupić w naszym kraju.

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.