Dzieje się - Literatura

Nowości wydawnictwa Trio

2007-11-09 12:36:19

 W ostatnim czasie nakładem wydawnictwa Trio ukazało się wiele ciekawych książek. Zobacz, poczytaj i wybierz coś dla siebie.

 

Helena Amiradżibi "Książka antykucharska"

Wyd.I,opr.brosz.,
form.A5, 319 s.,
ISBN 978-83-7436-123-1

To gruzińsko-moskiewskie wspomnienia z lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Autorka, pochodząca z gruzińskiego książęcego rodu, od lat sześćdziesiątych mieszka w Polsce i jest żoną wybitnego pisarza i scenarzysty Jerzego Stefana Stawińskiego. W swojej książce przedstawia obraz świata gwałtownie zniszczonego przez komunizm. Ukazuje codzienne życie starej arystokratycznej rodziny w Tbilisi – codzienność niszczoną z dnia na dzień przez sowiecką brutalną rzeczywistość, nie tylko biedę, lecz przede wszystkim upodlenie, deptanie ludzkiej godności, Pretekstem do snucia wspomnień są przepisy na gruzińskie potrawy, z których każdy wiąże się jakąś osobą lub zdarzeniem. Autorka bez patosu, a nawet z dystansem i ironią opisuje wiele ludzkich tragedii.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Janine R. Wedel "Prywatna Polska"

Wyd.I,opr. brosz.,
199 s.,cena det.29 zł,
ISBN-978-83-7436-120-0


Praca z antropologii, a jednocześnie osobista i anegdotyczna relacja Amerykanki z wizyt w Polsce w latach 1982–1984. Opis szczególnej siatki powiązań społecznych i zachowań, dzięki którym Polacy ułatwiali sobie życie w nieprzyjaznym systemie, a także tragikomicznej drogi, jaką musi przejść osoba kompletnie nieobeznana z PRL-owskim know-how.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Barbara Giza "Do filmu trafiłem przypadkiem.Z Jerzym Stefanem Stawińskim rozmawia Barbara Giza"

Wyd.I ,opr. brosz,
225 s., cena.det. 30 zł,
ISBN 978-83-7436-124-8


W rozmowach przeprowadzonych z autorką książki od lipca 2006 do lipca 2007 Stawiński opowiada o sobie, swoim życiu, związkach z literaturą i filmem, polskim kinie, Warszawie , żonie – gruzińskiej księżniczce. Inspiracją do rozmów były 85 urodziny pisarza.

Jerzy Stefan Stawiński to postać prawie legendarna, współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej, autor „Kanału”, „Godziny W”, ”Zamachu”, ale także filmu „Rozwodów nie będzie”. Zawdzięczamy mu wiedzę o Powstaniu Warszawskim, ale również postać Jana Piszczyka. W rozmowie z Barbarą Gizą odsłania kulisy swojego związku z filmem, mechanizmy, które go z tym filmem złączyły, opowiada również o okolicznościach powstania najważniejszych filmów z jego scenariuszami. Zawarte w niej są też wspomnienia o współpracy z ludźmi filmu: Aleksandrem Fordem, Jerzym Lipmanem, Romanem Polańskim. I dlatego książka Barbary Gizy to niewątpliwie bardzo ważny dokument historii filmu polskiego.

Integralną częścią książki jest scenariusz do filmu "Jutro idziemy do kina".

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Patryk Pleskot "Wielki mały ekran. Telewizja a codzienność Polaków w latach sześćdziesiątych"

Wyd. I, form. A5, opr. miękka,
208 s.,29 zł
ISBN 978-83-7436-135-4


Choć autor nie jest medioznawczą, w swojej pracy zajmuje się zagadnieniem oryginalnym i ogromnie ważnym także z punktu widzenie historyków – a mianowicie związkiem TV z życiem społeczeństwa.

O ile prasa , radio oraz film były w PRL traktowane jako środki propagandy, to telewizja rozwijała się spontanicznie, z inicjatywy oddolnej – inżynierów, dziennikarzy radiowych. Kierownictwo PZPR, z towarzyszem Wiesławem Gomułką na czele, nie dostrzegało znaczenia telewizji jako instrumentu propagandy partyjnej, a raczej traktowali ją jako środek upowszechniania kultury.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Maciej Górny "Przede wszystkim ma być naród. Marksistowskie historiografie w Europie Środkowo-Wschodniej"

Wyd. I, form. B5, opr. miękka,
468 s. 45 zł
ISBN 978-83-7436-137-8


Autor ukazuje miejsce i rolę szeroko rozumianej narodowej tradycji historiograficznej w przemianach nauk historycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Polski, Niemiec, Czech i Słowacji), określanej mianem stalinizacji czy sowietyzacji. W polskiej literaturze jest niewiele prac prezentujących dorobek powojennych historiografii. Książka Macieja Górnego jest na tym tle wyjątkowa: z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem historyków dziejów najnowszych. Praca została wyróżniona w konkursie na najlepsze doktoraty zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe: Nowości wydawnictwa Trio książki nowości książka literatura PRL Stawiński książka antykucharska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
KsiąÅźki dla kaÅźdego - co kupić na prezent
Książki dla każdego - co kupić na prezent, by był trafiony?

Warto pamiętać, że książka ma szansę stać się fantastycznym upominkiem nawet dla osób, które nie koniecznie dużo czytają.

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.