Dzieje się - Literatura

"Najlepsza książka katolicka" - znamy nominowanych

2011-03-21 10:55:59

Czy książka może ukoić serce i duszę? Nieść spokój, radość, przesłanie miłości i wiary? Jak wybrać wartościowe książki o tematyce religijnej, czy też poruszające zagadnienia duchowości, kontemplacji otoczenia, doświadczania cudu istnienia?

W obecnych czasach, gdy konsumpcja zastępuje odczuwanie i postrzeganie, dopiero lektura i refleksja nad jej treścią mogą pomóc nam w odkryciu tego, co tak naprawdę się dla nas liczy. Dlatego też powstał plebiscyt „Najlepsza książka katolicka”, a obecnie nadeszła pora, by  wyłonić wśród zgłoszonych książek te, których tytuły pretendować będą do miana najlepszej.

Patronat nad plebiscytem konkursem zorganizowanym przez firmę W&W objęli: Polski Związek Bibliotek, portal DlaStudenta.pl, czasopismo o książce dla dziecka Guliwer, księgarnia internetowa Gandalf.com.pl, portal Miastodzieci.pl, radio PRYZMAT oraz radio NIEPOKALANÓW, a także serwisy Granice.pl i Czytadelko.com.pl. Wśród oddających głosy za pośrednictwem strony www.ksiazkakatolicka.pl zostaną rozdysponowane zestawy książek.

Które spośród tytułów zwróciły uwagę jury, a które – internautów?

„Bóg dla dorosłego” to kategoria, w której jury doceniło tytuły takie jak: „Bitwa o Kościół” Kamila Durczoka, Piotra Kraśki, ks. Bartłomieja Króla, ks. Roberta Nęcka oraz Agnieszki Mrożek i Katarzyny Wiśniewskiej, „Leksykon symboli liturgicznych” ks. Bogusława Nadolskiego, przedstawiający m.in. kolorystykę stosowaną w liturgii oraz wytłumaczenie okresów liturgicznych, jak również „Dziecko w pedagogii Jana Pawła II” Tomasza Bilickiego – książkę, będącą próbą dokonania analizy spojrzenia papieża Jana Pawła II na dziecko i wychowanie.

Typy jury okazały się wyjątkowo trafne, bowiem internauci również wskazali na wszystkie trzy z wyżej wymienionych tytułów.
 
Najlepsze, nominowane „Boskie litery” czyli „czcionka Boga” to według jury podróż z upadłymi aniołami, w którą zbierze nas Tosca Lee i jej książka „Diabeł. Autobiografia”, przepiękna, przesycona rozmowami z Bogiem „Chata” Williama P. Younga oraz e-book „Gdzie Chrystus nosił koronę cierniową” Zofii Kaliskiej.

Internauci w tej kategorii również nominowali tytuły takie jak: „Diabeł. Autobiografia” i „Chata”, a ponadto powieść „Cuda nigdy nie ustają” i przekonującego nas o tym Tima Downsa.

O wielkości „Dzieła Bożego” przekonało się jury, typując następujące pozycje: „Wszędy pełno Ciebie. Rozważania na niedziele i święta” ks. Jana Twardowskiego, poruszającą delikatną strunę w duszy,  opracowanie „Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata” przedstawiające najpiękniejsze miejsca modlitwy – dzieło ludzi stworzone dla Najwyższego oraz „Duchowa pielgrzymka do Santiago de Compostela”, w którą wyruszymy wraz z jezuitą Waldemarem Pawłem Losem.

Również tu internauci w pełni podzielali zdanie jury odnośnie do nominacji.

Jak? – żyć, kochać, rozmawiać, jury (podobnie jak internauci)  chce się przekonać, nominując książki: „Rozmowy z córką”  Vicky Courtney, niosącą przesłanie „Miej odwagę kochać” Alex Kendrix, smakowite „Dania na piątki” Pawła Lorocha, „Z Bogiem na czacie. Modlitewnik dla młodych” Wojciecha Jędrzejewskiego czyli modlitewnik dla oswojonych technologicznie nastolatków oraz „Modlitwę myślną” autorstwa Eugene Boylan.

Nominowane przez jury w kategorii „Ludzie Kościoła” pozycje to: „Ratzinger na celowniku” Aldo Marii Valli, „Śmiać się i płakać z Janem Pawłem II” Daniela Ange oraz „Pius XII wobec Hitlera” Michaela Hasemanna.

Internauci nominowali – w ślad za jury - „Ratzingera na celowniku” oraz „Piusa XII wobec Hitlera”, a także „Świętego XXI wieku – Jana Pawła II”, czyli pozycję autorstwa Czesława Ryszki, przedstawiającą postać papieża jako największego autorytetu moralnego naszych czasów.

W kategorii „Pozwólcie dzieciom przychodzić…” jury nominowało przekonującą o tym, że „Miłość jest…” książkę Tomasza Kruczka, „O wielkich Polakach dzieciom” Ewy Skarżyńskiej oraz książkę „Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci” Małgorzaty Skowrońskiej i ks. dr Roberta Nęcka, opowiadającą historię papieża-Polaka.

„Miłość jest…” oraz „Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci” poruszyły także internautów, podobnie jak obejmujący nad nami pieczę „Anioł Stróż od wszelkich wypadków” Gaby Scholz.

Głosowanie na „Najlepszą książkę katolicką” wciąż trwa, a ostateczne wyniki plebiscytu poznamy już 29 marca 2011 r.! Zapraszamy na stronę konkursową http://www.ksiazkakatolicka.pl/, a wśród osób oddających głosy, zostaną rozlosowane nagrody książkowe!

Przypominamy, że na Wasze głosy czekają również nowości wydawnicze pretendujące do tytułu „Najlepszej książki na wiosnę” (www.ksiazkanawiosne.pl).

ip

Słowa kluczowe: plebiscyt najlepsza książka katolicka nominowani
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Że co? [0]
    Zjadliwy
    2011-03-30 13:26:07
    "W obecnych czasach, gdy konsumpcja zastępuje odczuwanie i postrzeganie, dopiero lektura i refleksja nad jej treścią mogą pomóc nam w odkryciu tego, co tak naprawdę się dla nas liczy. Dlatego też powstał plebiscyt „Najlepsza książka katolicka”..." Rozumiem, że tylko dewocja w wariancie rzymskokatolickim jest w stanie przynieść ukojenie umęczonej konsumpcją duszy? Współczuję autorowi tekstu horyzontów intelektualnych i duchowych.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Big Book Festival - Jamie Barrtlett
Znamy zagranicznych gości Big Book Festival 2019

Międzynarodowy Duży Festwal Czytania odbędzie się od 21 do 23 czerwca w Warszawie.

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.