Dzieje się - Literatura

Najlepsza książka dla młodych czytelników

2011-04-28 11:00:46

Czy książka przejdzie do lamusa? Czy wyparta przez telewizję, Internet, DVD i gry komputerowe skończy smutna, pokrywając się kurzem na półce biblioteki? Wbrew wszelkim proroctwom, wróżącym kres słowu pisanemu, to właśnie młodzi ludzie przekonują, że czytają chętnie i że takiego przyjaciela jak książka nie zamienią na żadną wirtualną postać.

Plebiscyt i konkurs „Najlepsza książka dla młodych czytelników” zapowiada nie tylko fascynującą przygodę z poszczególnymi tytułami, ale i możliwość decydowania o tym, który z nich zostanie tym „the best”. Na stronie www.ksiazkamlodych.pl czeka na Was mnóstwo wciągających książek, a wśród internautów oddających swoje głosy na zgłoszone tytuły zostaną rozlosowane zestawy, w skład których wejść może aż 10 tytułów biorących udział w naszym plebiscycie.

Co kto lubi, czyli kategorie konkursowe

Czytanie to wyprawa w nieznane. Wybór książek jest na tyle duży, że każdy może w nich odnaleźć siebie i, odchylając tylko okładkę, wyruszyć w podróż na miarę swoich pasji, zainteresowań, czy… tajemnic. Piękne i pobudzające wyobraźnię albumy dla młodych czytelników, książki nie tylko dla młodzieży, ale i dla najmłodszych, książeczki edukacyjne, powieści zawieszone gdzieś na granicy dwóch światów, przenikające nas swoim mrokiem, coś na poprawę nastroju, czyli szczypta humoru (nie tylko o poranku), tajemnica i przygoda godna samego Indiany Jonesa oraz „między nami, kobietami”, czyli świat dziewcząt. W każdej z kategorii wiele wspaniałych zgłoszonych książek walczy o tytuł tej najlepszej, a wyboru dokona zarówno szacowne jury, jak i Wy, drodzy młodzi (choćby i duchem) Czytelnicy!

Albumy dla młodych czytelników


Dla zafascynowanych nauką, podróżami, przygodami, czy światem (a nawet – wszechświatem) prawdziwą gratką będzie opracowanie Gaby Goldsack „Cudowne statki”, a w nim modele niezatapialnych statków. Komu znudzi się morska przygoda i zechce się trochę podrażnić z drapieżnikami, może sięgnąć po „Drapieżniki. Z bliska 3D” Anity Ganeri, natomiast bombową rozrywkę zapewni „BUM! BUM!! BUM!!!” Przemysława Wechterowicza z rysunkami Marianny Oklejak. Dla lubiących międzygalaktyczne podróże i kosmiczne przygody Carole Stott ma „WOW! Ilustrowaną encyklopedię kosmosu”, a dla wielbicieli tygrysów (i nie tylko) drapieżną lekturą stanie się książka „Kocham Pana, Panie Tygrysie” Przemysława Wechterowicza, przekonująca, że nie trzeba wyjeżdżać do dalekich krajów, by przeżyć coś wyjątkowego.

Dla młodzieży

W tej kategorii na placu boju (albo… na boisku) stawił się łaknący przygody i wyzwań „Marco Polo” Pauliny Kielan, wojowniczy, młody legionista rzymski opowiadający nam przy okazji swoje życie, czyli „Pretorianin”, a dreszczyku emocji i adrenaliny dostarczą „Gladiatorzy i piraci”. Niezapomniane przeżycia będą zasługą książki „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, nieodmiennie zachwycająca kolejne pokolenia. Poznamy również historię, która mogła się przydarzyć każdej dziewczynie. Kiedy nieznajomy proponuje Ci kawę, przypomnij sobie „Uprowadzoną” Lucy Christopher i… przemyśl swą decyzję raz jeszcze.

Dla najmłodszych

Już w kołysce poznamy młodych pożeraczy książek, a niezależnie od wieku, przed snem warto jeszcze poczytać bajecznie kolorową, pełną przygód książkę, stanowiącą wstęp do sennych marzeń. Taką rolę znakomicie mogą pełnić „Mała wróżka Amelka. Detektyw z bajki” Natali Usenko, czy „Bajeczne opowieści o wróżkach” Joanny Wachowskiej, Anny Zapart i Sylwii Gliniewicz. O czekaniu na brata, który wkrótce ma się urodzić, o magicznym syropie na męczący kaszel, o pierwszych rajdach rowerowych, niebieskim psie i bajecznych wakacjach z rodzicami przeczytacie w książce „Bo widzisz, mamusiu” Katarzyny Prudło, a o sile przyjaźni i rodzinnych więzi przekonywać będzie Trace Moroney i książeczki „To, co najbardziej lubię... Przyjaciele” oraz „To, co najbardziej lubię... Rodzina”.

Kiedy mimo takich wspaniałych książek zdarzy Ci się ponudzić, zawołaj po prostu nudzimisia. Wrota Nudzimisiowa już otwarte i odtąd żadne dziecko nie będzie się nudzić, zwłaszcza z opowieścią Rafała Klimczaka „Nudzimisie”.

Książeczki edukacyjne

O tym, że nauka może bawić, przekonamy się dzięki lekturze książek zgłoszonych w kategorii „książeczki edukacyjne”. Przeżyjemy twórczą przygodę z Reksiem („Reksio. Wielka księga ćwiczeń i zabaw” Joanny Babuli), ochoty na owsiankę z poziomkami nabierzemy dzięki Joannie Krzyżanek („Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Jedzenie i świętowanie”), kłopotliwe tematy poruszy z nami Magdalena Kotowska („Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe. Wiersze terapeutyczne dla dzieci”), a sekrety Ziemi odkryjemy dzięki książce „Nasza Planeta. Odkrywca” Jena Green.

W każdej chwili możemy też wyczarować cuda z papieru dzięki „Księdze origami. Każde dziecko to potrafi”, a jak być „eko” poradzą nam Kim McKay i Jenny Bonnin w książce „Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę”.

Między światami

Na granicy tego, co realne, a tego, co jest tylko imaginacją, pomiędzy rzeczywistością a koszmarem znajdziemy się dzięki lekturze książek mroczniejszych niż umysł diabła. W strefę zagrożenia, strachu i największych potworności zabiorą nas takie tytuły, jak: „Uczeń diabła” Kennetha Boegha Andersena, „Księga wszystkich dusz. Tom 1: Czarownica” Deborah Harkness, „Dziki płomień” Marjorie M. Liu, „Wampiry z Morganville. Księga 5 - Miasto Widmo” Rachel Caine, „Rycerz ciemności” Sherrilyn Kenyon, „ Pamietniki wampirów. Księga 4: Północ” L. J. Smith, „Przepowiednia” P.C. Cast, „Strażnicy Veridianu. Straż” Marianne Curley, „Jestem Numerem Cztery” Pittacusa Lore, „Dotyk mroku” Doroty Wieczorek, „Drżenie” Maggie Stiefvater i anielski „Anioł” L.A. Weatherly.

Szczypta humoru!

O tym, że śmiech może przepędzić nawet czarne chmury, przekonamy się dzięki lekturze książki „Spoko! To tylko rodzinka” w której wraz z autorem, Augustynem Szczawińskim, będziemy łapać uciekające dżdżownice kalifornijskie. O zabawnych przygodach Pipsa i jego przyjaciół opowie nam Stefan Friedmann („Przygody podróżnika Pipsa i jego przyjaciół: papugi Terefery i psa Klipsa”), a wraz z Catherine Rondiną i Kevinem Sylwestrem zastanowimy się także „Czy dorośli zawsze mają rację?” oraz jak odróżnić prawdę od wierutnej bzdury?

Tajemnica i przygoda


Ahoj podróżnicy! Wyruszamy na wielką wyprawę tropem tajemnicy, przygody, a nawet skarbów i niesamowitych wydarzeń. Wraz z nami wybierze się na podboje świata Enquo, przybysz z kosmosu („Enquo” Ligii Hubert) oraz siedmioletni Kazio, który zaprosi nas do miasteczka Wampirzyce  („Kazio i skrzynia pełna wampirów” Iwony Czarkowskiej). Kto wie, może trafimy nawet do „Miasta pożeraczy deszczu” Dugalda A. Steera, bądź z Julkiem i Mają zabłądzimy w labiryncie („Julek i Maja w labiryncie” Ałbeny Grabowskiej-Grzyb). „Wyprawa duszkoludka” Herbie Brennan również jest jedną z atrakcji, podobnie jak pewna niesforna stara szafa i jej tajemnica („Staszek i straszliwie pomocna szafa” Tomasza Duszyńskiego) i poszukiwanie skarbów („Kroniki Archeo. Skarb Atlantów” Agnieszki Stelmaszyk).

Świat dziewcząt

Ród męski nigdy nie zrozumie naszej fascynacji ciuchami, kosmetykami czy romantycznymi historiami, dlatego też wcale nie będziemy przekonywać, że mężczyźni powinni dzielić z nami wszystkie zainteresowania. Zamiast wdawać się z nimi w dyskusję, lepiej zatopić się w lekturze, bo w niej spotkamy tego jednego, jedynego, który będzie wyjątkiem od reguły i pójdzie z nami na koniec świata. A gdzie szukać takich chłopaków? Może w książkach takich jak: „Błękitna miłość” S.C. Ransom, „Niebo jest wszędzie” Jandy Nelson, „Nieziemska” Cynthii Hand, „Troje to już tłum” Sophie McKenzie, „Szalone życie Elektry. Jeszcze płynę” Anny Błasiak oraz „Sekretny język kwiatów” Vanessy Diffenbauch?

Już 5 maja poznamy nominowane tytuły w plebiscycie  „Najlepsza książka dla młodych czytelników” – edycja 2011, na tymczasem zapraszamy na stronę konkursową www.ksiazkamlodych.pl, by zawalczyć o swoje typy. Wśród osób oddających głosy na ulubione książki zostaną rozlosowane nagrody!

ip

Słowa kluczowe: plebiscyt najlepsze ksiązki dla dzieci dziewczynki chłopcy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Strażnicy Veridianu [0]
    bolbo
    2011-08-13 11:49:15
    Czytałam "Straż", z serii Strażnicy Veridianu, o której mowa w tym artykule. Zaskoczyła mnie, bardzo pozytywnie. Jeśli ktoś z Was, szuka książki, dzięki której choć na chwilę będzie mógł oderwać się od szarej rzeczywistości, to na pewno książka dla niego. Ucieczka, murowana ;)
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
ebook
W czym ebooki i audiobooki są lepsze od książek papierowych?

Ebooki oraz audiobooki posiadają zalety, których próżno szukać w książkach papierowych.

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.