Dzieje się - Literatura

Nagrody im. R. Kapuścińskiego - znamy nominowanych

2014-03-06 15:31:31

Pięć książek polskich reporterów znalazło się wśród 10 tytułów nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. 10 kwietnia zostanie ogłoszonych pięć książek- finalistek, a 23 maja - drugiego dnia Warszawskich Targów Książki - podczas uroczystej gali poznamy nazwisko laureata nagrody.

W tym roku do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki zgłoszono 82 książki reporterskie - 48 tomów polskich autorów i 34 reporterów zagranicznych. Zgłoszenia nadesłało 27 wydawców. Najwięcej tytułów, bo aż 27, zgłosiło wydawnictwo Czarne.

Nominacje otrzymały następujące publikacje:
- „Grecja. Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa (wyd. W.A.B.)
- „Indie. Miliony zbuntowanych” V.S.Naipaula (przekład z angielskiego Agnieszki Nowakowskiej i Maryny Ochab, wyd. Czarne),
- „Jutro przypłynie królowa” Macieja Wasielewskiego (wyd, Czarne).
- „Masakra w El Mozote. Opowieść o deprawacji władzy” Marka Dannera (z angielskiego przełożył Krzysztof Umiński, wyd. Wielka Litera),
- „Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach” Petera Hesslera (z angielskiego przełożył Jakub Jedliński, wyd. Czarne),
- „Skrzydło Anioła. Historia tajnego ośrodka dla koreańskich sierot” Jolanty Krysowatej (wyd. Świat Książki),
- „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli” Wojciecha Jagielskiego (wyd. Znak),
- „W lesie wiedeńskim wciąż szumią drzewa” Elisabeth Åsbrink (ze szwedzkiego przełożyła Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne),
- „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” Filipa Springera (wyd. Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej),
- „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” Katherine Boo (z angielskiego przełożyła Adriana Sokołowska-Ostapko, wyd. Znak),

Jury nagrody jest rotacyjne - w tym roku przewodniczy mu Maciej Zaremba Bielawski, a zasiadają w nim: Elżbieta Sawicka, Iwona Smolka, Olga Stanisławska i Piotr Mitzner. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

2014 rok to ważna data dla Nagrody im. Kapuścińskiego ze względu na 25-lecie wolnej Polski, jubileusz 15 lat w NATO i 10 lat od wejścia do UE. Na finał zostali zaproszeni dotychczasowi laureaci: Jean Hatzfeld nagrodzony za reportaż z Rwandy „Strategia antylop”, Swietłana Aleksijewicz, autorka książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, Liao Yiwu, autor „Prowadzącego umarłych” oraz Ed Vulliamy nagrodzony za książkę „Ameksyka”.

Jak co roku nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki towarzyszy konkurs edukacyjny dla uczniów gimnazjów oraz liceów na pracę pisemną albo filmową inspirowaną książką „Busz po polsku” patrona nagrody. Odbędą się również warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, które poprowadzi Lidia Ostałowska z „Gazety Wyborczej".

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Jury ocenia także pracę tłumaczy, a od piątej edycji może nagrodzić także autora najlepszego przekładu.

ip

Słowa kluczowe: Nagrody im. R. Kapuścińskiego reportaż literacki nominowani
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Władca pierścieni
Poznaj hobbitowe ciekawostki o Bilbo i Frodo

Z okazji urodzin Hobbitów przedstawiamy kilka ciekawostek, które mogą być zaskoczeniem dla największych sympatyków twórczości Tolkiena.

Kryminały i gatunek true crime - 10 książek, które warto przeczytać

Najciekawsze książki napisane przez reprezentantów dziedzin nauk sądowych.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.