Dzieje się - Literatura

Nadchodzi Festiwal Europejski Poeta Wolności 2020 w Gdańsku

2020-02-20 12:21:16

W jaki sposób poeci i poetki z europejskich krajów odczytują temat wolności? Jak piszą o wartościach twórcy z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Irlandii, Luksemburga, Litwy, Łotwy i Malty? Europejska poezja w znakomitych przekładach polskich tłumaczy i tłumaczek będzie osią szóstej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020. Do Gdańska, w dniach 19-22 marca, zaprasza Instytut Kultury Miejskiej.

Festiwal Europejski Poeta Wolności 2020

Program wydarzenia 

Na uczestników i uczestniczki wydarzenia czekają m.in.: wykład mistrzowski Piotra Sommera, debaty o europejskiej poezji, performatywne czytanie wierszy, poetycka stłuczka, rozmowy z nominowanymi do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Nad programem tegorocznej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności czuwa Rada Programowa w składzie: Weronika Janeczko, Barbara Klicka i Tadeusz Dąbrowski. Pełen program dostępny jest na stronie: http://europejskipoetawolnosci.pl/.

Preludium festiwalu będzie debata z udziałem poetów i redaktorów „Grand Tour”, pomnikowej antologii nowej poezji europejskiej przygotowanej przez Jana Wagnera i Federica Italiano. Książka ukazała się w 2019 r. nakładem prestiżowego niemieckiego wydawnictwa Hanser i natychmiast zyskała rozgłos w mediach i wśród publiczności literackiej. Antologia stała się przyczynkiem do dziesiątków spotkań autorskich i dyskusji, które odbywają się w ramach najważniejszych festiwali literackich. W spotkaniu (18 marca) udział wezmą: Tomica Bajsić, Ben Clark, Julia Fiedorczuk, Gonca Özme, poprowadzą je Federico Italiano i Jan Wagner.

Okazji do spotkań w międzynarodowym gronie twórców będzie więcej: podczas polsko-brytyjskiego spotkania zatytułowanego „Sondy, koncepty, eksperymenty” (20 marca) uczestnicy porozmawiają m.in. o ważnej i ciekawej kwestii balansu między komunikatywnością wiersza i jego eksperymentatorską formą. Mini cykl „Scena wiersza” (20 i 21 marca) to z kolei okazja do spotkania i rozmowy z poetami i poetkami nominowanymi do Nagrody; podobnie jak poetycko-muzyczna prezentacja zatytułowana „Nie jest ciemno, nie jest cicho” (19 marca) z oprawą muzyczną przygotowaną przez Małgorzatę „Teklę” Tekiel i Artura Rumińskiego.

Zwolennikom spotkań o prostej agendzie i arcyciekawym przebiegu polecamy wykład mistrzowski Piotra Sommera (19 marca), który – jak zwykle – z inteligencją, dowcipem i swadą opowie o pracy poety i tłumacza poezji.

W paśmie dla najmłodszych odbiorców odbędą się warsztaty poetyckie przygotowane przez Zuzannę Salę (19 i 20 marca) oraz inspirowane literaturą zajęcia zogniskowane wokół kwestii uchodźców, które poprowadzi Natalia Gebert (21 marca).

21 marca 2020 roku dowiemy się, kto z ośmiorga nominowanych otrzyma Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Tym samym, po 10 latach, zamknie się cykl wydawniczy, w którym Instytut Kultury Miejskiej wprowadzał do polskiego obiegu literackiego najnowszą europejską poezję twórców nominowanych do Nagrody. Na rynku dostępnych jest obecnie 46 tomów poetyckich z krajów Europy wydanych w dwóch językach: narodowym poety/poetki i przekładzie na język polski.

Nominacje do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020

  • „Gęsia skóra”, Darko Cvijetić (Bośnia i Hercegowina), przekład: Miłosz Waligórski;
  • „Czarne boisko”, Bal¹a Brković (Czarnogóra), przekład: Agnieszka Schreier;
  • „Tobie wolno”, Zwiad Ratiani (Gruzja), przekład: Magda Nowakowska;
  • „O równowadze”, Sinéad Morrissey (Irlandia), przekład: Magda Heydel;
  • „Po trzęsieniu” Jean Portante (Luksemburg), przekład: Wawrzyniec Brzozowski;
  • „Właśnie:” Agnė ®agrakalytė (Litwa), przekład: Agnieszka Rembiałkowska;
  • „Wielkanoc”, Inga Gaile (Łotwa), przekład: Agnieszka Smarzewska;
  • „Czterdzieści dni”, Antoine Cassar (Malta), przekład: Zuzanna Gawron.

Spotkania z nominowanymi oraz ich tłumaczami odbędą się podczas festiwalu EPW w cyklu „Scena wiersza” 20 marca o godz. 16.00 na Patio ASP oraz 21 marca o godz. 14.30 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności ma za zadanie wspierać i promować europejską poezję. W każdej edycji konkursu nominowani są poeci i autorzy z ośmiu europejskich państw. Nagroda w wysokości 100 000 zł wręczana jest wyróżnionemu przez Jury poecie oraz jego tłumaczowi, który otrzymuje 20 000 zł.

Jury Nagrody: Krzysztof Czyżewski – przewodniczący, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz niegłosujący sekretarz jury Andrzej Jagodziński.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Instytut Kultury Miejskiej, program, goście, wydarzenia, debaty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
big book cafe
Książki na trudny czas! Rusza akcja #ksiazkanawynos Warszawa

Big Book Cafe rusza z nową akcją, zachęcającą do czytania w czasie kwarantanny.

konkurs na recenzję literacką
Rusza kolejna edycja Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Na laureatów czekają nagrody pieniężne o łącznej puli 5 tysięcy złotych oraz możliwość publikacji w najpoczytniejszym magazynie literackim w Polsce.

Silesius 2020
5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius przeniesiona na jesień

Ze względów oczywistych zmieni się także kalendarz pracy jury Silesiusa.

Polecamy
Wrocławianie, do książek!
Wrocławianie, do książek! Wrocław

Od wczoraj po Wrocławiu biegają ubrane na czarno „mole książkowe", które wyposażone w ogromne księgi zaskakują mieszkańców w przeróżnych sytuacjach. Mole mają swoje zadanie - zachęcić wrocławian do przyjścia na 18. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.

Postapokaliptyczna kolekcja gadżetów dla fanów serii Metro 2033
Postapokaliptyczna kolekcja gadżetów dla fanów serii Metro 2033

Świętując niedawną premierę powieści "Metro 2035" - ostatniego tytułu z trylogii Dmitrija Glukhovsky'ego, wydawnictwo Insignis przygotowało specjalne gadżety, które zachwycą wielbicieli postapokalipsy.

Ostatnio dodane
big book cafe
Książki na trudny czas! Rusza akcja #ksiazkanawynos Warszawa

Big Book Cafe rusza z nową akcją, zachęcającą do czytania w czasie kwarantanny.

konkurs na recenzję literacką
Rusza kolejna edycja Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Na laureatów czekają nagrody pieniężne o łącznej puli 5 tysięcy złotych oraz możliwość publikacji w najpoczytniejszym magazynie literackim w Polsce.