Dzieje się - Literatura

Znamy książki zakwalifikowane do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020

2020-09-04 13:25:07

Znamy tytuły książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2020. Jury z ogłoszonej jeszcze w czerwcu długiej listy nominowanych pozycji wybrało siedem, które powalczą o zwycięstwo. Na autorkę bądź autora zwycięskiej książki czeka nagroda w wysokości 150 tys. zł.

Finałowe książki Angelus 2020Nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS poznamy 17 października. Nagrody wręczone zostaną podczas połączonej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS, która pierwotnie przyznawana jest w maju, ale w tym roku w wyniku pandemii przesunięta została na jesień. Gala będzie też kulminacyjnym momentem Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, kilkutygodniowego maratonu festiwali i wydarzeń literackich, w skład których wejdą m.in. obchody rocznicy przyznania Nobla Oldze Tokarczuk, Bruno Schulz. Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, wydarzenia wokół nagród Angelus i Silesius, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania czy Wrocław Marsz do Księgarń.

Wracając jednak do zmian w samej nagrodzie Angelus: od 2020 wszyscy finaliści otrzymają wyróżnienia wynoszące po 5 tys. zł, z kolei nagroda za przekład podniesiona została do 40 tys. zł. Zmienia się także charakter Nagrody publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Dotąd to wyróżnienie przyznawane w internetowym plebiscycie przez czytelników miało charakter symboliczny, od tego roku laureatka lub laureat zostaną zaproszeni na koszt organizatora Angelusa na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia. Plebiscyt internetowy Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej ruszy 16 września i zakończy się 16 października. Swój głos można oddać na stronie www.angelus.com.pl 

Wśród autorów finałowych książek znalazły się pisarki i pisarze z pięciu krajów. Po roku przerwy, gdy pierwszy raz w historii nagrody w finale nie było książki polskiej, nasz kraj reprezentują dwie pozycje, taką samą reprezentacją może pochwalić się Ukraina.

Oto lista finałowych książek:

  1. Kapka Kassabova, Granica. Na krawędzi Europy, tłum. Maciej Kositorny, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
  2. Siergiej Lebiediew, Dzieci Kronosa, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja)
  3. Mikołaj Łoziński, Stramer, Wydawnictwo Literackie (Polska)
  4. Tania Malarczuk, Zapomnienie, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina)
  5. Paweł Piotr Reszka, Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota, Wydawnictwo Agora (Polska)
  6. Goran Vojnović, Moja Jugosławia, tłum. Joanna Pomorska, Wydawnictwo Akademickie SEDNO (Słowenia)
  7.  Serhij Żadan, Internat, tłum. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne (Ukraina)

Wyboru książek dokonało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS jest miasto Wrocław. Laureatów poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Nagrody Literackiej Europy Środkowej ANGELUS i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: pisarze, tytuły, laureaci, gala rozdania, nagrody
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Goran Vojnović
Znamy laureatów nagród Angelus oraz Silesius 2020

We Wrocławiu wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, a także - podczas tej samej gali - Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Rusza Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2020

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie przyznanie Wrocławskiej Nagrody Poezji Silesius.

Noc Księgarń 2020
Przed nami Noc Księgarń - 200 wydarzeń w 43 miastach

W programie są dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku!

Polecamy
Władca pierścieni
Poznaj hobbitowe ciekawostki o Bilbo i Frodo

Z okazji urodzin Hobbitów przedstawiamy kilka ciekawostek, które mogą być zaskoczeniem dla największych sympatyków twórczości Tolkiena.

Bruno Schulz. Festiwal 2018
Zbliża się Bruno Schulz. Festiwal 2018 [PROGRAM] Wrocław

7. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 9-14 października we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Goran Vojnović
Znamy laureatów nagród Angelus oraz Silesius 2020

We Wrocławiu wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, a także - podczas tej samej gali - Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Rusza Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2020

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie przyznanie Wrocławskiej Nagrody Poezji Silesius.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.