Dzieje się - Literatura

Megaprodukcja Trylogii Husyckiej

2009-06-05 11:29:43

 Radiowa Agencja Fonograficzna oraz audioteka.pl rozpoczęły największą dotychczas produkcję audiobooka na polskim rynku. Blisko 200 aktorów bierze udział w nagraniach „Narrenturm" Andrzeja Sapkowskiego. Audiobook wzbogacony będzie wyjątkowymi efektami dźwiękowymi, specjalnie skomponowaną muzyką oraz pieśniami stworzonymi na potrzeby tej produkcji.

Produkcja „Narrenturm" - pierwszej części Trylogii Husyckiej Andrzeja Sapkowskiego - jest realizowana w Teatrze Polskiego Radia, jedynej w Polsce instytucji dysponującej warunkami technicznymi i zespołem posiadającym niezbędną wiedzę, by podołać tak wielkiemu przedsięwzięciu.

Dla miłośników audiobooków będzie to wyjątkowe wydarzenie, a dla osób, które nie miały jeszcze przyjemności obcowania z literaturą w tej formie, będzie to najlepsza okazja, aby poznać zalety słuchania książek. Nagranie „Narrenturm" budzi silne emocje - wzrusza, zatrważa, fascynuje. Sądzę, że premiera tej powieści w formie audiobooka może się okazać wydarzeniem, które zmieni nie do poznania polski rynek audiobooków - mówi Błażej Kukla, współtwórca serwisu internetowego audioteka.pl, który to serwis udostępni audiobook w formie plików do pobrania w formacie .mp3.

Od dawna zajmujemy się wydawaniem płyt muzycznych, ale to będzie nasz pierwszy audiobook. Czekaliśmy na dogodny moment, by zaistnieć w świecie książki mówionej i myślę, że Trylogia Sapkowskiego stwarza ku temu świetną okazję. Oczekujemy, że naszą produkcję będzie można porównać do premiery audiobooka „Harry'ego Pottera" czy „Władcy Pierścieni" w Niemczech, które to produkcje de facto rozpoczęły niezwykle dynamiczny i nieustający do dziś wzrost największego w Europie rynku audiobooków - mówi Wojciech Kwapisz, kierownik Radiowej Agencji Fonograficznej.

200 aktorów, 1500 minut

W ciągu 60 dni blisko 200 aktorów weźmie udział w nagraniach audiobooka o łącznym czasie ok. 1500 minut. Całość reżyseruje Janusz Kukuła, który ma w swoim dorobku wiele uznanych i nagradzanych produkcji Teatru Polskiego Radia, jak np. „Trylogię" Sienkiewicza czy „Quo Vadis".

- Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z tak wielkim przedsięwzięciem. Realizowanie tego wspaniałego utworu jest dla mnie nie tylko wyzwaniem artystycznym, ale również intelektualnym. Trylogia Sapkowskiego jest doskonałym przewodnikiem po historii Dolnego Śląska i wymaga dużego przygotowania, chociażby ze względu na różne języki, którymi się posługują bohaterowie powieści - mówi Janusz Kukuła.

Autorem muzyki jest Adam Skorupa - kompozytor ścieżki dźwiękowej do uhonorowanej wieloma międzynarodowymi nagrodami gry komputerowej „Wiedźmin", uznany przez amerykański portal IGN najlepszym twórcą oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 roku.

- Dotąd uczestniczyłem w produkcjach, w których zawsze był obecny element wizualny. Komponowanie muzyki do „Narrenturm" jest dla mnie zatem pewnym eksperymentem - czymś nowym, ale ekscytującym, gdyż mam szansę tworzyć coś więcej niż tylko specyficzny klimat fabuły. Muzyka jest tu bowiem elementem nośnym i będzie bardziej świadomie odbierana przez słuchacza - mówi Adam Skorupa.

Obsada aktorska to gwiazdy polskich scen, stale współpracujące z Teatrem Polskiego Radia oraz młodzi aktorzy, którzy już zdążyli zyskać uznanie środowiska. Narratorem będzie Krzysztof Gosztyła - laureat „Wielkiego Splendora'98". Główną rolę reżyser powierzył Lesławowi Żurkowi - znanemu z roli w filmie „Mała Moskwa" i serialu „Londyńczycy". W obsadzie znajdą się także m.in.: Marian Opania, Henryk Talar, Krzysztof Wakuliński, Mariusz Benoit, Anna Dereszowska, Magdalena Różdżka, Adam Ferency, Artur Barciś  i wielu innych.

Fragmenty powieści  będą emitowane na antenie Programu I Polskiego Radia w ramach tegorocznego „Lata z Radiem", a całość audiobooka będzie do pobrania w serwisie  audioteka.pl w formacie .mp3. Polskie Radio wyda audiobook również na płycie CD, wzbogaconej o książeczkę ze zdjęciami i wywiadami z artystami. Audiobook będzie dystrybuowany przez RUCH w ramach akcji „Ruch w Kulturze" oraz  przez Empik w dziale książki. Tradycyjna książka drukowana ukazuje się nakładem wydawnictwa SuperNOWA, które od 1992 r. wydała jedenaście książek Andrzeja Sapkowskiego.

„Trylogia Husycka" to cykl historyczno-fantastyczny o wojnach husyckich,  których akcja  toczy się w piętnastym wieku na terenie Czech, Moraw, Śląska, Węgier, ówczesnej Polski i Niemiec. Sapkowski w niepowtarzalnym stylu opisuje okrucieństwo wojny, zwłaszcza bratobójczej i piętnuje nietolerancję religijną. W swojej powieści stworzył szereg barwnych postaci, którym przyszło żyć w czasach pogardy.

Główny bohater - Reynevan z Bielawy - medyk, romantyczny kochanek i z konieczności husycki szpieg, określa sam siebie jako Ślązaka - nie Czecha ani Niemca, ani tym bardziej Polaka, choć biegle posługuje się językami wszystkich tych nacji. Studiował w Pradze, ale w trakcie swych rozlicznych peregrynacji odwiedził wiele czeskich i śląskich miast i miasteczek. Miejsca owe opisał Sapkowski z niezwykłym pietyzmem: średniowieczna Praga i Wrocław pod jego piórem wprost tętnią życiem. Wieloletnia, wręcz benedyktyńska kwerenda historyczna, jaką przeprowadził autor Trylogii  została doceniona przez  czytelników i recenzentów.

MAS/ip

Słowa kluczowe: norrenturm andrzej sapkowski audiobook książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: Ale dlaczego ... [0]
    Odpowiedź na: Ale dlaczego ...
    ania
    2011-07-22 11:08:49
    Oczywiście! Zgadzam się z tobą w 100 %. Audiobooki to cudowna sprawa. Sapkowskiego przeczytałam kilkakrotnie, na półce mam całą kolekcję i audiobooka tez kupiłam na dosluchania.pl. Postrzeganie książki fakt trochę się zmieniło, ale tylko na lepsze:)
  • Właśnie dlatego!!!! [0]
    irvish
    2011-01-28 04:07:56
    A co powiecie o ludziach którzy niedowidzą.Przecież dla nich to wyjątkowa szansa aby coś "przeczytać".Nie bądźcie samolubami dajcie innym poznać smak dobrej książki.Gratulacje dla twórców słuchowiska,jest niesamowite i czekamy na więcej!!!
  • Re: Na Bog! Nie! [0]
    Odpowiedź na: Na Bog! Nie!
    aigam
    2010-03-01 21:03:43
    Dla mnie przesłuchanie audiobooka było praktycznie jedyną możliwością żeby wreszcie zapoznać się z Opus Magnus Andrzeja Sapkowskiego. Z powodu ciągłego braku czasu nie miałem jak zabrać się za drukowane oryginały zakupione przez moją żonę a przy 2 godzinach jakie codziennie spędzam w samochodzie audiobook jest medium idealnym. Zgadzam się, że nie ma jak zapach farby drukarskiej i przyjemny ciężar opasłego tomu w ręku, ale technika daje nam tylko wybór i nie stara się wyprzeć klasycznych nośników. Poza tym akurat w przypadku Narrenturm poziom przygotowanego przez Polskie Radio słuchowiska jest zachwycający i zakup audiobooka traktuję jako oddanie szacunku zaangażowanym w jego nagraniu artystom. W odróżnieniu od ekranizacji Wiedźmina, myślę że w tym przypadku Andrzej Sapkowski nie powinien mieć powodów do narzekania - to arcydzieło w swoim gatunku. Naszej kinematografii nie stać na tak duże przedsięwzięcie i cieszy że przynajmniej w tych mniej nakładowych niszach (wcześniej gra o Geralcie) polscy twórcy pokazują że można podejść do tematu w sposób na jaki zasługuje literacki oryginał.
  • Ale dlaczego ... [1]
    james n
    2010-01-05 02:06:59
    Kocham czytać książki, i nie uważam że nagrywania audiobooków spowoduje że nie będziemy ich czytać. Wszak książki są tylko nośnikiem myśli i słów ich twórców, i czy będą w formie audio video, pdf czy papierowej ich treści nie zmieni, jedynie sposób odbioru może być inny. Ad. samego wydania to moim zdaniem co powstało jest raczej słuchowiskiem, niż lektorskim odtworzeniem. Polecam wszystkim. Nie można od tego uszu oderwać.
  • Re: Na Bog! Nie! [0]
    Odpowiedź na: Na Bog! Nie!
    Piotruś
    2009-06-10 10:16:01
    No cóż, masz racji trochę, ale tylko część. Nikt nie powiedział, że audiobooki mają zastąpić książki, podobnie jak nie zastępują ich filmy czy przedstawienia teatralne. To jest inne medium, a w jego ramach można zrobić też coś wartościowego, wyzwalającego emocje. Więc - czytanie, tak. Ale audiobooki - też tak.
  • Na Bog! Nie! [2]
    szczepan
    2009-06-08 11:50:06
    Nazwijcie mnie konserwatystą, zacofańcem i co tam jeszcze chcecie. Ale ja nadal uważam, że książki są do czytania. I jeśli nie będziemy czytać (a produkcja audiobooków do tego zmierza, że przestaniemy, bo możemy tego samego posłuchać) staniemy się społeczeństwem analfabetów. Mało tego. Czytanie rozwija nasz umysł, wyobraźnię. Nawet najlepszy lektor nie zastąpi nam oczu duszy, które otwierają się właśnie podczas czytania - nie słuchania. Człowiek słuchając nigdy nie skupi się tak jak podczas czytania. No i kwestia języka, który przez książki jeszcze jakoś broni się w zalewie nawet nie neologizmów ale wulgaryzmów uproszczeń i (TAK!) wypaczeń, które coraz młodsi ludzie używają coraz częściej. Ile razy zdarzyło Wam się słyszeć jakiegoś dzieciaka i niemal zupełnie nie rozumieć co on do Was mówi, chociaż teoretycznie mówi po Polsku? Dlatego sprzeciwiam się audiobookom i apeluję o książkowy tradycjonalizm. Pozdrawiam! Szczepan
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Najlepsze książki o zarazie, czyli motyw epidemii w literaturze

Jak autorzy wyobrażają sobie globalną pandemię?

Assassin's Creed: Miecz Shao Jun. Chiny
Egmont wraca do wydawania mangi. Jakie komiksy są w ofercie?

Tym razem wydawnictwo stawia na mangi oparte na znanych markach popkulturowych.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.