Dzieje się - Literatura

Książki kryminalne z akcją w polskich miastach

2018-08-22 12:32:31

Co może łączyć trzy duże polskie miasta? Prawdziwy fan kryminałów wskaże powiązanie między Warszawą, Łodzią a Wrocławiem – w każdym z nich toczy się akcja powieści napisanej przez któregoś ze znanych polskich twórców: Mroza, Bondę, Miłoszewskiego, Przygodzkiego i wielu innych. Poznajcie ciekawe, miejskie kryminały!

ksiazki

Warszawa

Warszawa jest wprost idealnym miejscem na umiejscowienie akcji kryminału. Bogata historia, zabytki czy dobrze zorganizowana przestrzeń publiczna to elementy wzbogacające świat przedstawiony w powieści. Do tego dochodzi również motyw wielkiego, tłocznego miasta – stolicę zamieszkuje przecież ponad 2 mln mieszkańców.

Nic więc dziwnego, że to właśnie Warszawa jest miejscem akcji słynnej politycznej serii „W kręgach władzy” Remigiusza Mroza – autora nazywanego przez wielu „polskim Stephenem Kingiem”. Czytając książkę w kawiarni przy Placu Trzech Krzyży, w okolicy Pałacu Prezydenckiego lub Belwederu, możemy poczuć się jak uczestnicy wydarzeń opisanych w książce.

Z kolei fani serii z Joanną Chyłką z pewnością nie raz korzystali z McDrive’a na Radzymińskiej czy pili ulubioną kawę w Hard Rock Cafe przy Złotych Tarasach.

Inny pisarz – Zygmunt Miłoszewski – akcję swojej powieści umieścił nie w centrum (jak Mróz), lecz przeniósł ją do prawobrzeżnej części Warszawy na bródnowskie osiedle. „Domofon” opowiada o rodzinie mieszkającej na warszawskim Targówku. Pewnego dnia mieszkańców uwięziono w ich własnych czterech ścianach. Trzymająca w napięciu historia o walce z czasem ukazuje realia życia z początku XXI wieku, nie braknie w niej natomiast miejsc, które istnieją do dzisiaj – znajdująca się przy Kondratowicza kwiaciarnia, osiedlowy sklep spożywczy oraz Szpital Bródnowski.

Łódź

Polska królowa kryminałów – Katarzyna Bonda – właśnie w Łodzi umiejscowiła akcję trzeciej części swojej sagi „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Pisarka zawsze stara się jak najbardziej odwzorować klimat miejsca, w którym dzieje się jej opowieść. Dlatego swoje przygotowania do napisania książki rozpoczęła od poznania łódzkich blokowisk, parku Śledzia czy wieży telewizyjnej.

Do Łodzi z XIX wieku przenosi nas Krzysztof Beśka. Czytając powieści „Trzeci brzeg Styksu”, „Pozdrowienia z Londynu”, „Dolina Popiołów” mamy szansę, wraz z detektywem Stanisławem Bergiem, przyjrzeć się realiom przemysłowego miasta.

Powieści przenoszą nas do czasów, gdy w mieście górowały skupiska dymiących kominów, fabryk włókienniczych i pałaców fabrykantów, a po ulicach spacerowali Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. W  tym krajobrazie śledczy Berg rozwiązuje kryminalne zagadki – porwania chłopców, zabójstwa kobiet i  podpalenia dworów. Obowiązkowa pozycja dla każdego mieszkańca Łodzi – mówi Michał Goszczyński z księgarni Gandalf.com.pl

Wrocław

Marek Krajewski, pisząc sześć tomów swojej powieści, za tło wydarzeń wybrał Breslau z pierwszej połowy XX wieku. Główny bohater – Eberhard Mock – będący radcą prawnym, ostatecznie staje się szefem wrocławskiej policji kryminalnej. Wraz ze swoimi współpracownikami, rozwiązuje zagadki. Mimo że akcja powieści działa się ponad 100 lat temu, wciąż możemy wejść do gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, w której detektyw wpadał na tropy istotne dla prowadzonej sprawy, odwiedzić Dworzec Główny, kamienice „Pod Gryfami” czy zrelaksować się w dawnych Zakładach Kąpielowych przy ul. Teatralnej.

O Wrocławiu w bardziej współczesnym wydaniu poczytać możemy w powieściach Błażeja Przygodzkiego.  Cykl książek o komisarzu Niedźwieckim to medyczny thriller związany z handlem ludzkimi organami do przeszczepów, którego akcja rozgrywa się m.in. na Komendzie Policji znajdującej się na wrocławskich Karłowicach, niedaleko placu Jana Pawła II oraz w Zakładzie Medycyny Sądowej.

Swoje inne dzieła Przygodzki również powiązał z Wrocławiem. Dobrym przykładem będzie „Dziennik Samobójców”, którego akacja przenosi czytelników do czasów PRL-u, a także „Krajobraz po uczcie” – czyli historia z lat 70. i 80.

PK/ip

źródło: Gandalf.com.pl

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: książki, tytuły, miasta, powieści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Tomas Venclova
Tomas Venclova laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2023

Jest on powszechnie uważany za najważniejszego żyjącego litewskiego poetę.

Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?

Czytanie książek przynosi ogrom korzyści!

Święto ognia ksiąÅźka
"Święto ognia" z okładką filmową wkrótce w księgarniach

Nowe wydanie dostępne w sprzedaży od 27 września.

Polecamy
Nagroda Wielkiego Kalibru 2023: długa lista
Nagroda Wielkiego Kalibru 2023: jest długa lista nominacji

Jurorzy wybrali 23 tytuły, które powalczą o miejsca w finałowej siódemce.

Witold Gombrowicz - ciekawostki o autorze i jego twórczości

Teksty Gombrowicza pomimo swojego wieku trafnie odzwierciedlają także naszą rzeczywistość. Przeczytaj ciekawostki o polskim powieściopisarzu i poznaj intrygujące cytaty z jego książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Tomas Venclova
Tomas Venclova laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2023

Jest on powszechnie uważany za najważniejszego żyjącego litewskiego poetę.

Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?

Czytanie książek przynosi ogrom korzyści!

Popularne
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?

Czytanie książek przynosi ogrom korzyści!