Dzieje się - Literatura

Komiksowa seria fantasy "Thorgal" obchodzi 40. urodziny

2017-12-01 14:37:30

"Thorgal" to kultowy komiks fantasy autorstwa belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, którego pierwszy odcinek ukazał się w 1977 roku i od tamtej pory zdobywał sympatię czytelników w Belgii, Francji, i Polsce  oraz  wielu innych krajach. Z okazji 40. rocznicy pierwszej publikacji twórcy przygotowali specjalny album „Rosiński Artbook. Thorgal 40 lat”. Fani słynnej wikińskiej sagi nie mogą przegapić daty 7 grudnia, kiedy to książka ukaże się w księgarniach.

Thorgal"Thorgal” to komiks niedający się łatwo przypisać do jednej kategorii gatunkowej. Nie tyle spełnia założenia gatunkowe heroic fantasy, co rozgrywa się w dekoracjach charakterystycznych dla tego typu opowieści. Seria przesiąknięta jest kulturą i wierzeniami skandynawskimi. Oprócz elementów nadprzyrodzonych, zaczerpniętych z mitologii nordyckiej, w kilku odcinkach pojawiają się motywy science-fiction, nadając komiksowi niepowtarzalny klimat, szczególnie że dawkowane ostrożnie.

Niepublikowane rysunki, obrazy, liczne szkice postaci, projekty okładek, plakaty... Artbook wydany z okazji  czterdziestolecia  powstania  serii  Thorgal  pozwala  bliżej  przyjrzeć  się  warsztatowi najsłynniejszego  polskiego  rysownika  Grzegorza  Rosińskiego,  a  także ponownie  spotkać  się  z bohaterami słynnej wikińskiej sagi. Artbook jest przede wszystkim świadectwem talentu polskiego artysty. Oglądając ilustracje, czujemy się niemal tak, jakbyśmy zaglądali Grzegorzowi Rosińskiemu przez ramię. Za sprawą setek wybornych szkiców  możemy  odwiedzić  jego  pracownię  i  dowiedzieć  się  nie  tylko  tego,  jak zmieniało  się wyobrażenie rysownika o całym wikińskim uniwersum i poszczególnych postaciach, ale przede wszystkim jak stylistycznie i warsztatowo ewoluowała twórczość mistrza.

ip

Słowa kluczowe: komiks, Thorgal, komiks fantasy, jubileusz,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Srebrny Kruk
Rusza przedsprzedaż książki "Srebrny Kruk"

Powieść Michała J. Sobocińskiego to pięć pozornie niezwiązanych ze sobą wydarzeń prowadzących do jednego celu.

ksiÄ…Åźka
Dlaczego warto czytać książki?

Znamy plusy wynikające z czytania!

Polecamy
Konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim
Konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji konkursu na komiks „Powstanie ’44 w komiksie”.

Ch...owa Pani Domu: Bać się można toalety w PKP, a nie życia [FOTO]
Ch...owa Pani Domu: Bać się można toalety w PKP, a nie życia [FOTO]

Magdalena Kostyszyn promowała swoją książkę na spotkaniu z fankami.

Ostatnio dodane
Srebrny Kruk
Rusza przedsprzedaż książki "Srebrny Kruk"

Powieść Michała J. Sobocińskiego to pięć pozornie niezwiązanych ze sobą wydarzeń prowadzących do jednego celu.

Kupony i kody rabatowe