Nowości - Literatura

"Biurowy" Noblista na początku nowego roku

2009-12-17 15:44:33

 Ostatecznie w styczniu 2010 roku, a nie jak wcześniej było awizowane jesienią 2009 roku ukaże się w Biurze Literackim tom Seamusa Heaneya, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1995 roku "za utwory o lirycznym pięknie i etnicznej głębi, które oddają hołd niezwykłości rzeczy codziennych i wiecznie żywej przeszłości".

Zbiór "wierszy i próz" "Kolejowe dzieci" Heaneya gromadzi większość przekładów Piotra Sommera. Uwzględnia wiersze ze wszystkich najważniejszych jego książek, z wyjątkiem arkusza "Stations" (1975) i ostatnich, już "ponoblowskich" zbiorów. Będzie to drugie, zmienione i rozszerzone o nowe utwory wydanie książki.

Jaka jest historia "polskiego" Seamusa Heaneya? Zaczęło się od przekładów Piotra Sommera, który odkrył irlandzkiego poetę dla polskich czytelników już ponad trzydzieści lat temu. Pierwsze tłumaczenia opublikowane zostały w połowie lat siedemdziesiątych w "Literaturze na Świecie".

Potem przyszła "Antologia nowej poezji brytyjskiej" Sommera (1983), dziesięć lat później -antologia "Sześciu poetów północnoirlandzkich", a w 1998 roku "Kolejowe dzieci". W latach dziewięćdziesiątych pojawiły się też przekłady Stanisława Barańczaka, najpierw w tomie "44 wiersze" (1994), później w zbiorze "Ciągnąc dalej: nowe wiersze 1991-1996" (1996).

Jeśli porównać przekłady Piotra Sommera z wersjami oryginalnymi, zauważalna staje się precyzja, z jaką tłumacz oddaje wiersze irlandzkiego poety. Autor antologii "O krok od nich" nie pozwala sobie ani na odejmowanie słów, ani na (ba!) dopowiadanie sensów czy dobudowywanie metafor.

 Seamus Heaney urodził się w 1939 roku w Irlandii Północnej. Studiował na Uniwersytecie Queen's w Belfaście, gdzie w 1962 roku ukończył wydział literatury angielskiej. W latach 1975-1981 kierował wydziałem literatury w dublińskim Carysford Training College. Od 1982 roku wykłada na Universytecie Harvarda, prowadząc jednocześnie (w latach 1989-1995) Katedrę Poezji w Oksfordzie.

Opublikował m.in. tomy poetyckie "Death of a Naturalist" (1966), "Wintering Out" (1972), "North" (1975), "Seeing Things" (1991), "The Spirit Level" (1996), eseje "The Place of Writing" (1989), "The Spirit Level" (1996), "Electric Light" (2001) i "District and Circle" (2006).

Biuro Literackie od lat stara się przybliżać polskiemu czytelnikowi poezję brytyjską. Dotąd ukazały się książki: Ciarana Carsona "Tak, Tak" (1998), Douglasa Dunna "Wyprowadzka z Terry Street" (1999), Michaela Longleya "Lodziarz z Lisburn Road" (1998), Dereka Mahona "Wszystko będzie dobrze"
(1998).

A także Craiga Raine'a "Wolny przekład" (1999), R.S. Thomasa "Biały tygrys" (2001), D.J. Enrighta "Raj w obrazkach" (2002 i 2008), Simona Armitage "Nocna zmiana" (2002) oraz "Zebrane", najobszerniejszy po polsku wybór wierszy Philipa Larkina (2008).

Seamus Heaney, "Kolejowe dzieci", przekład Piotr Sommer, Wydawnictwo Biuro Literackie, premiera styczeń 2010

Więcej informacji o książce Seamusa Heaneya>>

ip

Fot. Elżbieta Lempp/Biuro Literackie

Słowa kluczowe: Seamus Heaney kolejowe dzieci biuro literackie premiera piotr sommer
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Poznaj swoje bakterie
"Poznaj swoje bakterie" - przewodnik po współlokatorach twojego organizmu

Książka biolożek Nicoli Temple i Catherine Whitlock w księgarniach już od 26 lutego.

Echo Man, Sam Holland
"Echo Man" - thriller inspirowany zbrodniami najsłynniejszych seryjnych morderców

Nowa powieść Sam Holland zadebiutuje już 27 kwietnia!

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.