Dzieje się - Literatura

65 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński

2009-08-04 11:56:05

 Podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów i przede wszystkim poeta. "Baczyński żył szybko, jak wszyscy z jego pokolenia, pisał intensy" - pisał o nim M. Wyka. Dziś mija 65. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów czasu wojny i okupacji - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Urodzony w 1921 artysta w początkowych latach swojej edukacji nie wykazywał żadnych pisarskich predyspozycji. Z wspomnień pierwszej nauczycielki Krzysztofa można jasno wywnioskować, że był on nie tylko uczuciowy, ale i kapryśny - "Odnosiłam wówczas wrażenie, że zostanie malarzem". Lubił opowiadać bajki oraz rysować, a na świadectwach, o dziwo, nawet z języka polskiego, nie figurowały inne oceny niż "dostateczne".

Nie był on jednak osobą mało aktywną. Należał do tajnego radykalnego ugrupowania "Spartakus" oraz brał czynny udział w akcjach mających na celu popieranie strajków nauczycielskich. I właśnie w tym okresie, podczas edukacji w szkole średniej, powstał pierwszy znany wiersz 15-letniego Baczyńskiego - "Wypadek przy pracy".

Przeszkodą w rozpoczęciu wymarzonych studiów na warszawskiej ASP, stała się śmierć ojca. Z dnia na dzień musiał stać się dorosłym, odpowiedzialnym człowiekiem. Żal po stracie ukochanej osoby przelewał na kartki papieru, które, jak się później okazało, były początkiem kariery Baczyńskiego jako pisarza.

Do 1947 roku wiersze poety znane były z przekazów maszynowych, a rzadko również z przedruków w czasopismach. W tym też roku pojawiły się w pierwszym oficjalnym wydaniu książkowym pt. "Śpiew z pożogi". Jest to moment dość przełomowy w karierze Baczyńskiego - fascynacja jego poezją osiąga niewyobrażalne rozmiary, a jego tomiki z księgarń znikają niemalże momentalnie.

Ostatni wiersz, jaki znamy, został napisany w lipcu 1944 roku, niespełna miesiąc przed śmiercią.

Baczyński poległ w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Zginął od kuli niemieckiego snajpera.

Adrianna Pałka
(adrianna.palka@dlastudenta.pl)

Piosenka Grzegorza Turnaua "Znów wędrujemy" do wiersza K. K. Baczyńskiego "Piosenka"



Słowa kluczowe: biografia życiorys rocznica śmierci wypadek przy pracy śpiew z pożogi wiersze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Kontrowersyjne wpisy J.K. Rowling na Twitterze o osobach transpłciowych. Fani nie są zachwyceni

Kto ma racje w konflikcie o miejsce słowa "kobieta" w rzeczywistości?

e-book
Jak e-book, to tylko z legalnych źródeł. Sprawdź, dlaczego to takie ważne

Piracki obieg elektronicznych treści dotyczy też książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.