Recenzje - Literatura

Sherlock Holmes i afera stulecia

2012-09-26 10:04:04

Sherlocka Holmesa nikomu nie trzeba przedstawiać. Niesamowicie przenikliwy umysł, wyostrzone zmysły i spostrzegawczość – oto atrybuty, dzięki którym detektyw z Baker Street pozostawia przeciwników daleko w tyle. Zawsze czujny, wyczulony na szczegóły i nieustępliwy – ten detektyw, będąc na tropie zbrodni, nie obawia się zaryzykować nawet własnym życiem.

Anthony Horowitz, sięgając po stworzoną przez Artura Conan Doyle’a postać nadzwyczajnego detektywa, zdecydował się umiejscowić akcję w najwyższych kręgach brytyjskich notabli. Holmes wraz ze swym przyjacielem i kronikarzem Dr. Watsonem usiłuje rozwiązać kłopoty pewnego marszanda z Wimbledonu. Niespodziewanie w trakcie śledztwa detektyw wpada na ślad afery sięgającej daleko poza Londyn i – co najgorsze – dotyczącej przedstawicieli wyższych sfer. Wkrótce okazuje się, jak bardzo obrzydliwych i odrażających czynów są skłonni dopuszczać się ów wielcy tego świata.

Powieść Horowitza obfituje w nagłe zwroty akcji i szybko rozwijającą się fabułę, dzięki czemu czytelnik już od pierwszych kart książki znajduje się w epicentrum wydarzeń. A dzieje się całkiem niemało – na scenie pojawiają się kolejni aktorzy – tajemniczy człowiek w kaszkiecie, gang dowodzony prze irlandzkich imigrantów, aż wreszcie – sieroty z Chorley Grange. Choć fabuła wydaje się być nasycona nie łączącymi się ze sobą wydarzeniami, Holmes z właściwym sobie nieszablonowym podejściem do zbrodni szybko poznaje zagadkę domu jedwabnego. Czy będzie jednak w stanie posłać za kratki przestępców oraz – czy sam uniknie skazania? O tym czytelnicy dowiedzą się tylko z powieści!

Anthony Horowitz jest angielskim powieściopisarzem, autorem ponad trzydziestu pięciu pozycji, w tym m.in. książek z serii dla dzieci „Alex Rider” oraz thrillerów z sagi „Księgi Pięciorga”. Zasłynął również jako autor scenariuszy do produkcji telewizyjnych i teatralnych, wśród których znalazły się adaptacje powieści detektywistycznych Agathy Christie. Wkrótce na rynkach wydawniczych ukaże się jego nowa powieść „Oblivion”.

Anthony Horowitz, Dom Jedwabny, Dom Wydawniczy Rebis

Natalia Łach
(natalia.lach@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: dom jedwabny recenzja książka Anthony Horowitz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Okładka komiksu Czarna Orchidea
"Czarna Orchidea" - recenzja komiksu

Przełom w świecie powieści graficznej w nowym wydaniu.

Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.