Recenzje - Literatura

Krwawy powrót nauczyciela tańca

2011-07-07 13:11:32

Faszyzm, egzekucja, tango - dzięki tym trzem elementom najnowsza powieść Mankella nabiera tempa. Odważne i zaskakujące połączenie, akcja dziejąca się w zimnej i mrocznej Szwecji, a wszystko to na tle dramatycznych wydarzeń z przeszłości.

Uważany za "szwedzkiego klasyka kryminału", a nawet i "mistrza powieści kryminalnej" - Henning Mankell jest znany miłośnikom tego rodzaju lektur przede wszystkim dzięki cyklowi powieści o Kurcie Wallanderze. W "Powrocie nauczyciela tańca" lekko zbacza z obranego toru. Wybiera innych, choć podobnych, bohaterów oraz przenosi miejsce akcji, choć nadal jest to zimna i mroczna Szwecja.

Akcja powieści rozpoczyna się pod koniec 1999 roku, jednak sam prolog to podróż do historii pięćdziesiąt cztery lata wstecz. Mocne otwarcie i powrót do dramatycznych wydarzeń z przeszłości uświadamiają czytelnikowi tło, na którym już niebawem będą rozgrywały się zabójstwa, a także i samo śledztwo.

Już na samym początku poznajemy Herberta Molina, siedemdziesięciosześcio letniego byłego funkcjonariusza policji, który wkrótce zostaje w dramatyczny sposób zamordowany. Krwawa egzekucja, w której mamy możliwość brania udziału, odbywa się w leśniej głuszy, w której Molin zaszył się wiele lat temu, aby w spokoju doczekać starości. Niestety, powracające duchy przeszłości burzą co noc tę harmonię, przez co życie byłego policjanta staje się próbą odcięcia się od wydarzeń sprzed lat i zabicia nocnego czasu, kiedy to przeszłość nagminnie powraca.

Jego zabójstwo staje się przyczyną poznania Stefana Lindmana - niespełna czterdziestoletniego policjanta chorego na raka języka, który w przeszłości wpółpracował z Molinem. To właśnie dzięki niemu czytelnicy mają możliwość dowiedzenia się jak najwięcej o śledztwie, uczestniczenia w nim. To właśnie on staje się mostem łączącym osoby czytające powieść z funkcjonariuszami oficjalnie prowadzącymi dochodzenie.

Dziejąca się dwutorowo akcja powieści wciąga od pierwszej strony. Jest nieco inna od typowego kryminału, w którym zabójcę i jego motywy poznajemy dopiero na końcu. Tu morderca żyje obok nas, wprowadzając ciągle zamęt w prowadzone śledztwo, a przy tym prowadząc własne dochodzenie dotyczące drugiego z morderstw dokonanego na sąsiedzie Molina.

Ta dynamiczna akcja rozgrywająca się w jesienno - zimowej mrocznej scenerii Szwecji na tle dramatycznych wydarzeń z przeszłości, to dość odważny powrót do historii i próba rozliczenia się z nią. Problem faszyzmu pojawiający się z biegiem śledztwa coraz częściej w powieści nadaje jej dodatkowego dramatyzmu. To ciekawi czytelnika i sprawia, że nie potrafi się on od książki oderwać.

Wciągająca fabuła, ciekawi bohaterowie i specyficzne tło wydarzeń - Mankell elementy te połączył w doskonały sposób, tworząc powieść, która jest warta przeczytania i poświęcenia czasu. Jednym minusem, którego dopatrzeć można się w "Powrocie naczyciela tańca" jest zbyt duża ilość stron...

Henning Mankell, Powrót nauczyciela tańca, Wydawnictwo WAB, premiera 2011

Adrianna Pałka
(adrianna.palka@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: recenzja mankell powrót nauczyciela tańca literatura kryminał
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Okładka komiksu Czarna Orchidea
"Czarna Orchidea" - recenzja komiksu

Przełom w świecie powieści graficznej w nowym wydaniu.

Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.