Dzieje się - Literatura

Kraków miastem-symbolem muzyki filmowej

2016-06-17 12:58:18

- Kraków stał się miastem-symbolem postrzegania muzyki filmowej jako prawdziwej sztuki, ale zarazem też jako nowoczesnego spektaklu - tak wspomina FMF Andy Hill w "Scoring the Screen", ostatniej publikacji zgłębiającej tematykę muzyki filmowej. Amerykański producent muzyczny i pedagog gościł w Krakowie podczas 7. i 8. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Andy Hill wydał trzy powieści: „Nowhere-Land”, „The Last Days of Madame Rey” oraz „Enoch’s Portal”, a także scenariusz na bazie życia Nikoli Tesli. Ostatnią jego publikacją jest „Scoring the Screen: The Secret Language of Film Music”. W „Scoring the Screen” Hill analizuje szeroko pojętą muzykę filmową. Rozdział 14 pt. „Wbrew przeciwnościom: Droga do Krakowa” Amerykanin dedykuje w całości Krakowowi i Festiwalowi Muzyki Filmowej. Pisze w nim tak: „Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to wydarzenie, podczas którego 15-tysięczna widownia TAURON Areny wypełnia się niemal po brzegi w celu obejrzenia projekcji filmów z muzyką na żywo, takich jak na przykład „Gladiator” czy „Star Trek”.

Podczas krakowskiego festiwalu niektóre ze ścieżek dźwiękowych, które opisałem w książce, takie jak „Pachnidło” czy „Matrix”, lub też nowe dzieła Elliota Goldenthala, zostały przyjęte w sposób, jakiego mogłyby pozazdrościć gwiazdy rocka. Zarówno dla mnie, jak i dla wielu innych osób z branży, które uczestniczyły w FMF, Kraków stał się miastem-symbolem postrzegania muzyki filmowej jako prawdziwej sztuki, ale zarazem też jako nowoczesnego spektaklu. W tym miejscu można też wyjaśnić znaczenie tytułu podrozdziału. „Droga do Krakowa” nie jest tylko i wyłącznie grą słów w oparciu o tytuł utworu „The Road to Dubno”, podniosłego motywu napisanego przez Franza Waxmana na potrzeby filmu kostiumowego „Taras Bulba” z 1962 roku, doskonale znanego miłośnikom klasycznej muzyki filmowej.

Tytuł stanowi także metaforę tego, co reprezentują wydarzenia takie jak FMF: ciągle poszerzającą się drogę do poważnych badań i docenienia przez szeroką publiczność muzyki filmowej, języka znaków, które przyjmują kształt nut, figur, motywów oraz fraz, które wraz z obrazami filmu odkrywają ukryte treści ludzkiej wyobraźni.”

Książkę "Scoring the Screen" można już kupić w postaci e-booka.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Droga do Krakowa, Scoring the Screen, Festiwal Muzyki Filmowej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
konkurs na recenzję literacką
Rusza kolejna edycja Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Na laureatów czekają nagrody pieniężne o łącznej puli 5 tysięcy złotych oraz możliwość publikacji w najpoczytniejszym magazynie literackim w Polsce.

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.