Literatura
Podróże z antropologią. Kuba

Podróże z antropologią. Kuba

  • 2023-11-20, , godzina 19:00
  • wydarzenie online

Opis

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza na spotkanie z cyklu Podróże z antropologią

Estamos en familia! emocje i przywiązanie a turystyka pomocy na Kubie

Poniedziałek, 20 listopada 2023, godz. 19:00

Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.

https://www.facebook.com/events/876843404018248/ 

Estamos en familia! emocje i przywiązanie a turystyka pomocy na Kubie

Oskar Lubiński

Boom turystyczny na Kubie, który zaczął się w latach 90. i trwał niemal nieprzerwanie do 2018 r. wiązał się nie tylko z krytyką nierównego traktowania Kubańczyków i turystów, ale również stał się nadzieją dla wielu osób na lepsze zarobki i polepszenie jakości życia. Dzięki liberalizacji gospodarki wielu Kubańczyków nie tylko otwierało drobne przedsiębiorstwa oparte na turystyce, ale również angażowało się lub tworzyło oddolne inicjatywy dla lokalnego rozwoju finansowane po części z zysków z turystyki.

Sytuacja ta przełożyła się na złożony krajobraz projektów rozwojowych tzw. Proyectos comunitarios w kraju, w szczególności w stolicy Kuby, Hawanie. Nadchodzące spotkanie posłuży przyjrzeniu się strategiom tych projektów rozwojowych mającym na celu zachęcenie turystów do zaangażowania się i wsparcia oddolnych inicjatyw. Poprzez przyciąganie nieformalną, rodzinną atmosferą liderzy projektów dążą do wytwarzania emocjonalnych więzi pomiędzy turystami a lokalnymi społecznościami, które mają prowadzić do kolejnych wizyt i utrzymywania długotrwałych relacji z gośćmi.

Wszystko to ma jednak swoje konsekwencje – prowadzić może do konfliktów o podział dóbr wewnątrz społeczności oraz wytwarza zależność pomiędzy liczbą przyjeżdżających turystów, a ciągłością oddolnych inicjatyw. Było to szczególnie widoczne podczas pandemii COVID-19, kiedy to liderzy projektów musieli szybko zaadaptować się do nowej sytuacji i szukać innych źródeł przetrwania. Wykład podsumowuje długotrwałe badania etnograficzne prowadzone w latach 2019-2023 razem z różnorodnymi projektami rozwojowymi w Hawanie.

dr Oskar Lubiński - jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat obronił w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Jego rozprawa doktorska „Informal settlements in Havana – grassroots economies and strategies of overcoming marginalisation in the period of late socialism” przygotowana pod kierunkiem prof. Anny Wieczorkiewicz i dr Mateusza Laszczkowskiego podejmowała tematy wykluczenia społecznego i oddolnych strategii jego przezwyciężania w kontekście późnego socjalizmu na Kubie. Jego zainteresowania obejmują studia nad miastem, antropologię ekonomiczną i antropologię państwa.

Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.

Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/

Polecamy
Ostatnio dodane
Czarodziejki W.I.T.C.H. Nowe historie
"Czarodziejki W.I.T.C.H. Nowe historie: Serce przyjaźni" - komiks jest już w Polsce [WIDEO]

Przygody bohaterek odzwierciedlają kalejdoskop społeczeństwa naszych czasów - z nutą tajemnicy, magii i przygody.