Dzieje się - Literatura

Znamy nominacje do nagrody "Pióro Fredry" 2016

2016-11-15 13:56:23

Stałym, ważnym elementem programu Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest ogólnopolski konkurs na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry", który towarzyszy wrocławskiej imprezie od początku jej istnienia.

Z czasem nagroda stał się prestiżowym wyróżnieniem i wpisał się na stałe w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce. Wręczenie nagrody już 1 grudnia 2016r. w Hali Stulecia o godzienie 19:00.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych, wydanych w Polsce w danym roku książek. Ocenie podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Wtegorocznej edycji konkursu 39 wydawnict zgłosiło 137 książek. Po burzliwych naradach piecioosobowe jury w składzie: Prof. Marcin Cieński, Paweł Jarodzki, Barbara Marcinik, Christos Mandzio, Barbara Piegdoń-Adamczyk, ogłosiło następujące nominacje:

Wydawnictwo Media Rodzina za książkę Barbary Kosmowskiej "Tru" z ilustracjami Emilii Dziubak, za opowiedzenie młodemu czytelnikowi historii o życiu tytułowego zajączka, które dziwnie przypomina nasz świat, choć znakomicie stylizowane ilustracje, odwołujące się do dziewiętnastowiecznego malarstwa, przenoszą nas w świat baśniowy, istniejący jakby poza czasem.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia za książkę Katarzyny Piętki "Gry i zabawy" z dawnych lat z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, przywołującej w swoiście encyklopedycznym układzie zabawy dzieci z ery przedkomputerowej, odsłaniającej zapomniane tajemnice podwórkowych i domowych gier, ukazane w znakomitej stylizacji łączącej fotografię, rysunek i „dziecięce” zapiski.

Wydawnictwo Znak za książkę Michała Rusinka "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" ukazującej znakomitą poetkę w szczególny sposób, bo na podstawie obserwacji czynionych przez jej osobistego sekretarza przez piętnaście ponoblowskich lat, pełna anegdot i unikatowych zdjęć, opracowana tak, jakby projektowała ją sama Szymborska, wielbicielka niebanalnych, kolażowych form.  

Wydawnictwo Karakter za książkę Filipa Springera "Miasto Archipelag". Polska mniejszych miast z fotografiami autora, opowiadającą, reportażowo, o rzeczywistości dawnych miast wojewódzkich, która określała egzystencję wielu milionów Polaków, a dziś jest domeną zapominania, tęsknoty, niepokoju, zderzenia świata dawnego z nowym stylem życia, nowymi nadziejami.

Wydawnictwo Literackie za książkę "Zawsze nie ma nigdy". Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak, ukazującą w autoryzowanym wywiadzie-rzece biografię pisarza, a właściwie jej fragmenty, opatrzone unikatową dokumentacją fotograficzną, starannie opracowane edytorsko, z widoczną dbałością o kolory, zwłaszcza o żółć.   

EG/ip

fot. materiały prasowe

 

Jury w składzie podczas obrad 14 listopada 2016 roku dokonało oceny 137 książek zgłoszonych przez 39 wydawnictw i do tytułu Nagrody Pióro Fredry oraz tytułu Książka Roku 2016 nominowało:  
 Wydawnictwo Media Rodzina za książkę Barbary Kosmowskiej Tru z ilustracjami Emilii Dziubak, za opowiedzenie młodemu czytelnikowi historii o życiu tytułowego zajączka, które dziwnie przypomina nasz świat, choć znakomicie stylizowane ilustracje, odwołujące się do dziewiętnastowiecznego malarstwa, przenoszą nas w świat baśniowy, istniejący jakby poza czasem.  Wydawnictwo Nasza Księgarnia za książkę Katarzyny Piętki Gry i zabawy z dawnych lat z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, przywołującej w swoiście encyklopedycznym układzie zabawy dzieci z ery przedkomputerowej, odsłaniającej zapomniane tajemnice podwórkowych i domowych gier, ukazane w znakomitej stylizacji łączącej fotografię, rysunek i „dziecięce” zapiski.  Wydawnictwo Znak za książkę Michała Rusinka Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej ukazującej znakomitą poetkę w szczególny sposób, bo na podstawie obserwacji czynionych przez jej osobistego sekretarza przez piętnaście ponoblowskich lat, pełna anegdot i unikatowych zdjęć, opracowana tak, jakby projektowała ją sama Szymborska, wielbicielka niebanalnych, kolażowych form.     Wydawnictwo Karakter za książkę Filipa Springera Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast z fotografiami autora, opowiadającą, reportażowo, o rzeczywistości dawnych miast wojewódzkich, która określała egzystencję wielu milionów Polaków, a dziś jest domeną zapominania, tęsknoty, niepokoju, zderzenia świata dawnego z nowym stylem życia, nowymi nadziejami.   Wydawnictwo Literackie za książkę Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak, ukazującą w autoryzowanym wywiadzie-rzece biografię pisarza, a właściwie jej fragmenty, opatrzone unikatową dokumentacją fotograficzną, starannie opracowane edytorsko, z widoczną dbałością o kolory, zwłaszcza o żółć.   
Słowa kluczowe: Wrocławskiie Targi Dobrych Książek, Pióro Fredry, najlepsza książka 2016
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
"Lot 202" - powieść Remigiusza Mroza
"Lot 202" - nowa powieść Remigiusza Mroza jako audiobook

Premiera odbędzie się nie tylko w wersji książkowej, ale także formie audioserialu już 20 maja!

KaÅźdego dnia
Książki romantyczne dla młodzieży

Poznajcie polecane romanse dla nastolatków!

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.