Dzieje się - Literatura

Znamy kolejnych gości Festiwalu Conrada!

2017-08-17 13:04:08

Jacek Dukaj – jeden z najbardziej rozpoznawalnych na  świecie twórców literatury fantastycznonaukowej – turecka socjolożka Nilüfer Göle, dziennikarka i biografka Magdalena Grzebałkowska, irańska powieściopisarka Goli Taraghi, amerykański autor ponurych wizji przyszłości Hugh Howey, a także dziennikarz i biograf Wojciech Orliński, prozaiczka Dorota Masłowska oraz Maciej Zaremba Bielawski – reporter mieszkający w Szwecji i piszący po szwedzku – to kolejni twórcy, którzy w październiku odwiedzą Kraków i będą gośćmi Festiwalu Conrada (23-29 października).

Festiwal ConradaJacek Dukaj to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich prozaików i twórców literatury fantastycznonaukowej.  Dukaj spolszczył jedno z najsłynniejszych dzieł Josepha Conrada pt. „Heart of Darkness”. Jego przekład –  pod nowym tytułem „Serce ciemności” ukaże się przy okazji tegorocznej edycji festiwalu i będzie pretekstem do dyskusji o aktualności Conradowskiej wizji zła.
 
Turecka socjolożka i publicystka Nilüfer Göle jest autorką książek i publikacji poświęconych kwestiom związanym z islamem i pozycją kobiet w świecie muzułmańskim. W ubiegłym roku ukazała się w Polsce jej książka „Muzułmanie w Europie”, w której bada społeczne tło napięć i konfliktów w Europie na tle religijnym i etnicznym. Przez kilka lat Göle prowadziła w europejskich miastach badania na temat sporów związanych z obecnością muzułmanów w Europie. Na festiwalu opowie o źródłach i przebiegu kluczowych dla współczesnego świata konfliktów kulturowych.
 
Magdalena Grzebałkowska to pisarka i dziennikarka, autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. W tej ostatniej, stworzyła wnikliwy i przejmujący portret rodziny Beksińskich, wykorzystując autobiograficzne materiały pozostawione przez Zbigniewa Beksińskiego. Podczas festiwalowej dyskusji opowie m.in. o cenie, jaką trzeba zapłacić za próbę uwiecznienia każdej chwili swojego życia.
 
Hugh Howey – amerykański prozaik, twórca literatury fantastycznonaukowej – w swoich powieściach rysuje obraz świata po katastrofie, w którym niepokój przemienia się w odczuwaną nieustannie grozę. Jest autorem bestsellerowej serii powieściowej „Silos” rozgrywającej się w postapokaliptycznej rzeczywistości, w której ludzkość zmuszona jest do życia w olbrzymich miastach-silosach zakopanych głęboko pod ziemią. Zanim został pisarzem, pracował jako kapitan jachtowy, dekarz i technik dźwiękowy. Pierwszą część swojego cyklu wydał samodzielnie, korzystając z platformy Kindle Direct Publishing korporacji Amazon. W Polsce książka ukazała się w 2013 roku (w tłumaczeniu Marcina Kiszela), a kolejne dwie części w latach 2014 i 2015. Na festiwalu Hugh Howey odpowie na pytania o przesłanki dystopijnej wizji naszej przyszłości.  

Dorota Masłowska nieustannie podgląda Polskę i Polaków, przyłapując nas na gorącym uczynku. Jej debiutancka „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (2001) wydana w przededniu matury autorki, wzbudziła wiele kontrowersji. Uznana za  „pierwszą polską powieść dresiarską”, przyczyniła się do zmiany pokoleniowej na polskiej scenie literackiej i powstania charakterystycznej, kolokwialnej i kolażowej estetyki. Za swoją kolejną książkę „Paw królowej” Dorota Masłowska otrzymała nagrodę Nike. Jest też autorką dwóch dramatów: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006) oraz „Między nami dobrze jest” (2008). Podczas festiwalowego spotkania z czytelniczkami i czytelnikami Masłowska opowie o tych aspektach naszej polskości, których się wstydzimy i które jednocześnie z uporem pielęgnujemy.

Wojciech Orliński – z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz, publicysta i pisarz, od lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Pisze o popkulturze i o społeczno-politycznych kwestiach związanych z nowymi mediami. Jego książkowy debiut ukazał się w 2007 roku i poświęcony był Stanisławowi Lemowi („Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”), podobnie jak wydana w tym roku biografia „Lem. Życie nie z tej ziemi”. Dla czytelników Lem to przede wszystkim dzieło: kilkadziesiąt książek największego spośród literackich wizjonerów XX w. Orliński pokazuje, w jak wielkim stopniu twórczość Lema była związana z jego losami i właśnie o tym wyjątkowym splocie życia i opowieści będzie mówił na Festiwalu Conrada.
 
Irańska powieściopisarka Goli Taraghi urodziła się w Teheranie i skończyła filozofię na Drake University w USA. Przed irańską rewolucją wykładała na teherańskim uniwersytecie, po jego zamknięciu wyemigrowała z dwójką dzieci do Paryża. Jest autorką kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, a także książek poświęconych filozofii i literaturze. Jej bohaterowie to zazwyczaj ludzie zawieszeni między tradycją, która wyklucza indywidualność, ale daje oparcie egzystencji, a nowoczesnością, która jest chaotyczna, ale pozwala wybić się na niezależność. Na Festiwalu Conrada weźmie udział w dyskusji na temat społeczeństwa żyjącego w impasie.  
 
Maciej Zaremba Bielawski – reporter mieszkający w Szwecji i piszący po szwedzku – jest doskonale znany publiczności Festiwalu Conrada. Do Szwecji wyemigrował w 1969 roku. Jego głośna książka poświęcona tematowi szwedzkiej eugeniki ukazała się w Polsce w 2011 roku pod tytułem „Higieniści”. W latach 2013-2016 był członkiem jury nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej za reportaż literacki. Wraz z żoną, Agnetą Pleijel, przełożył na język szwedzki poezje Zbigniewa Herberta. W 2013 roku wyszła jego książka „Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji”. Podczas spotkania z publicznością Festiwalu Conrada opowie o tym, czego możemy dziś oczekiwać od reportera.  

Przypominamy, że swój udział w tegorocznej edycji Festiwalu Conrada potwierdzili już także: Siri Hustvedt, Agneta Pleijel, Adam Hochschild, Wojciech Brzoska, Maria Dąbrowska, a także Frédéric Boyer i Serge Bloch.

Więcej o festiwalu: www.conradfestival.pl

ip

Słowa kluczowe: program, Jacek Dukaj, Kraków, literatura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Tolkien
Zestawienie pięciorga następców Tolkiena

Pisarze fantastyki tworzą niesamowite uniwersa. Sprawdzamy, kto może aspirować do poziomu legendy?

ebook
W czym ebooki i audiobooki są lepsze od książek papierowych?

Ebooki oraz audiobooki posiadają zalety, których próżno szukać w książkach papierowych.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.