Nowości - Literatura

Wspomnienia dziecka-żołnierza

2008-04-17 13:05:01

 Dziś nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka "Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza" Ishmaela Beaha. Pisarz chciał opowiedzieć historię zawartą w jego książce, "(...) gdyż jest to naprawdę ważne, żeby ludzie dowiedzieli się i zrozumieli, w jaki sposób dzieci są rekrutowane, by walczyć w tych okrutnych wojnach toczących się w Afryce i innych częściach świata".

Nowy Jork 1998
Koledzy z liceum zaczęli podejrzewać, że nie opowiedziałem im o sobie wszystkiego.
– Dlaczego wyjechałeś ze Sierra Leone?
– Bo tam jest wojna.
– Widziałeś jakieś strzelaniny?
– Tak jak wszyscy.
– Chcesz powiedzieć, że widziałeś, jak ludzie biegali z bronią i strzelali do siebie?
– Tak, cały czas.
– Cool.
Uśmiecham się nieznacznie.
– Musisz nam o tym kiedyś opowiedzieć.
– Tak, kiedyś opowiem.

(fragment książki)


Ishmael Beah urodził się i dorastał w Sierra Leone, gdy państwo ogarnęła wojna domowa. Bardzo szybko stracił rodzinę i próbował przeżyć w ogarniętym chaosem kraju razem z kilkorgiem kolegów. Był świadkiem rzezi dokonywanych przez rebeliantów i żołnierzy, a wkrótce stał się jednym z nich. „Potrzebowaliśmy narkotyków i broni” – pisał o sobie i grupce nastolatków z oddziału. Uzależnione i zdemoralizowane dzieci zostały w końcu umieszczone przez pracowników UNICEF w ośrodku resocjalizacyjnym, ale to nie był jeszcze koniec ich koszmaru.

Beah przeżył i dziś sam pomaga dzieciom, które doświadczyła wojna. "Jego książka Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza" stała się międzynarodowym bestsellerem.


Wojny dorosłych i armie dzieci

Ponad 300 000 dzieci na świecie jest zmuszanych do walki z bronią w ręku. Niektóre z nich nie skończyły jeszcze ośmiu lat.

W konfliktach toczących się w krajach rozwijających się biorą udział dzieci. Z karabinem w ręku, a jednak bezbronne, bo nie udało się im uciec przed okrutną rzeczywistością. Nie mają żadnych praw, nikogo, kto mógłby ich wysłuchać. Są zmuszane do zabijania, głodzone i wykorzystywane seksualnie. Często, aby były bardziej posłuszne, podaje się im narkotyki. Ich dzieciństwo jest na zawsze stracone, a jedynymi wspomnieniami są walka, ból i śmierć…


Autor o swojej książce

Jest to właściwie historia mojego dorastania i moich doświadczeń związanych z wojną w moim kraju – Sierra Leone. Wojna wybuchła w 1991 roku, kiedy miałem jedenaście lat. Zanim skończyłem dwanaście lat, walki dotarły do mojego miasta i zacząłem przed nimi uciekać. Pomiędzy dwunastym a trzynastym rokiem życia straciłem najbliższych: mamę, tatę i dwóch braci. Byłem zdruzgotany, gdyż w jednej chwili miałem rodzinę, a w drugiej już nic nie miałem. Zacząłem uciekać w poszukiwaniu bezpieczeństwa. W ten sposób znalazłem się w wiosce okupowanej przez tak zwaną „armię” Sierra Leone. Zostałem zrekrutowany i uczestniczyłem w wojnie aż do szesnastego roku życia. Wtedy udało mi się z niej wydostać i przeszedłem resocjalizację. Fabuła książki zaczyna się w Nowym Jorku i cofa się do wydarzeń w Sierra Leone.

Staram się wyjaśnić w książce to, jak tocząca się wojna, z jakichkolwiek powodów się rozpoczęła, stała się tak okrutna, że zmieniła naturę tamtej kultury i społeczeństwa. Rodzice żyli w strachu przed swoimi dziećmi, a sąsiedzi przed sobą nawzajem. Wszyscy zrobili się podejrzliwi. Do pewnego stopnia nie było rządów prawa – ludzie mogli zabijać i uniknąć kary. W zasadzie chciałem przyjrzeć się temu, jak dorastałem. Byłem wrażliwym chłopcem, który nigdy nie miał styczności z przemocą w takich rozmiarach, i nagle znalazłem się w środku wydarzeń, uczestniczyłem w nich i byłem zdolny do takich rzeczy, o jakie nigdy bym siebie wcześniej nie podejrzewał.

Chciałem opowiedzieć historię zawartą w mojej książce, gdyż jest to naprawdę ważne, żeby ludzie dowiedzieli się i zrozumieli, w jaki sposób dzieci są rekrutowane, by walczyć w tych okrutnych wojnach toczących się w Afryce i innych częściach świata.


Recenzje w prasie

Było minęło… jest wnikliwym i niezaprzeczalnie frapującym spojrzeniem na przemoc czasu wojny.
„Entertainment Weekly”

To, co Beah widział i robił podczas wojny, dręczy go do tej pory, a jeśli Ty przeczytasz te szokujące i bezkompromisowe wspomnienia, też będą cię prześladowały... Wystarczyłoby to, żeby Ishmael Beah po prostu przetrwał okropności opisane w Było minęło… To, że napisał tę niezapomnianą relację ze swojej odysei, jest nawet trudniejsze do pojęcia. Ci, którzy próbują zrozumieć konsekwencje wojny, jej brutalny i brutalizujący rezultat, niech lepiej wyciągną wnioski z opowieści Beaha.
„Philadelphia Enquirer”

Jego szczerość jest wymagająca, a także dająca świadectwo dziecięcej umiejętności „przetrwania cierpień, jeśli da im się na to szansę”.
„The New Yorker”

Głęboko poruszająca, można nawet powiedzieć podnosząca na duchu […] Opowieść Beaha, wnikliwie relacjonująca i literacko drobiazgowa – czy tańczy on do muzyki rap, je kokosa, czy biegnie w kierunku płonącej wioski, w której jest uwięziona jego rodzina – wymaga tego, żeby być przeczytaną.
„People”

Opowiedziane w zrozumiałym języku przez utalentowanego młodego pisarza, te wspomnienia wydają się przeznaczone, by stać się klasyczną relacją z pierwszej ręki z wojny i nadal trwającej niedoli dzieci-żołnierzy w konfliktach na całym świecie.
„Publishers Weekly”


 

Słowa kluczowe: Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza Ishmael Beah nowości Znak literatura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Polecamy
Shannon Messenger - Nadpłomień
Fantastyka przygodowa "Nadpłomień" z serii Zaginione Miasta debiutuje w Polsce

Nowa książka Shannon Messenger w księgarniach od 27 października.

Thorgal Saga
"Thorgal Saga" - nadchodzi nowy cykl komiksów

"Thorgal" to najpopularniejsza w Polsce, pasjonująca seria o przygodach potomka wikingów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.