Dzieje się - Literatura

"W górach przeklętych" - poznaj mroczne historie niemal 30 wampirów!

2016-05-16 11:48:07

„W górach przeklętych” to książka, która przywraca wampirom odpowiednie miejsce w kulturze i historii. Znajdziemy w niej niemal trzydzieści fascynujących wampirzych portretów zaczerpniętych z ludowych opowieści, kronik, dokumentów i gotyckich romansów. Opowieściom towarzyszą oryginalne ilustracje Justyny Sokołowskiej.

Poznamy historię sudeckiej Zmory, której nie zdołał uśmiercić tradycyjny rytuał przebicia serca kołkiem. Dowiemy się, co oznacza przydomek hrabiego Draculi. Odkryjemy, co sprawiło, że Max Schreck – jeden z najwybitniejszych aktorów międzywojennych Niemiec – był podejrzewany o wampiryczną naturę.

Książka zyska uznanie różnorodnej publiczności, znajdując swoich fanów wśród wampirologów, fascynatów legend, alternatywnych historii i mrocznej literatury, kolekcjonerów ciekawostek, jak i podróżników, którzy lubią poznawać nie do końca dostępne rejony.

Wnikliwe studium wampirzych biografii zostało wzbogacone o historyczno-geograficzne tło, dzięki któremu możemy przenieść się i lepiej zrozumieć świat, w którym zostały one wykreowane i spopularyzowane. Historie i opisy miejsc ich występowania nie tylko urealniają wartką akcję, ale też sprawiają, że książka staje się faktycznym przewodnikiem po wampirzych rezydencjach.

Czytając „W górach przeklętych”, odbędziemy podróż po średniowiecznym zamku w Bolkowie, odwiedzimy warowną wieżę w Siedlęcinie, stary dwór w Bukareszcie i wiele innych zakątków tytułowych Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów, które mogą stać się początkiem faktycznej podróży po mrocznym świecie krwiożerczych upiorów.

W opozycji do łagodnego, popkulturowego obrazu wampira „W górach przeklętych” przypomina o ich niepokojącej demoniczności, skomplikowanej naturze i różnorodności kształtowanej przez wieki. Przeciwstawia się współczesnemu triumfowi popkulturowych istot „wampiropodobnych”, które coraz bardziej odrywają się od tradycji kulturowej i stanowią jedynie banalną karykaturę historycznych postaci.

Bartłomiej Grzegorz Sala – pisarz, eseista, etnolog i historyk. Od lat interesuje się historią środkowoeuropejskiego folkloru, legend i ich bohaterów. Jest autorem wielu publikacji i książek, do których należą: „Księga karpackich zbójników”, „Księga smoków polskich”.

AW/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: wampiry, W górach przeklętych, bartłomiej Sala, Justyna Sokołowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Marek Krajewski
Marek Krajewski zostanie Honorowym Obywatelem Wrocławia 2023 Wrocław

Autor kryminałów dostanie tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus.

Krajewski Renoma
Marek Krajewski na spotkaniu z fanami. Zdradził coś o nowej powieści [FOTO] Wrocław

Podczas spotkania autorskiego we wrocławskiej Renomie, pisarz Marek Krajewski zdradził fanom swoje plany związane z cyklem o Eberhardzie Mocku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.