Nowości - Literatura

Skandynawski thriller "Chłopiec motyl" już w księgarniach

2015-10-23 13:29:26

"Chłopiec motyl" Petera Stjernströma to trzymający w napięciu, skandynawski thriller o odkrywaniu przeszłości i wiedzy, która może prowadzić do piekła. Książka właśnie ukazuje się w serii "Dreszcze" Poradni K.

W lesie zostaje porzucone dziecko. Po bezbronnym niemowlęciu pełzają insekty - larwy motyli. Przeżywa. Wiele lat później w spokojne życie dorosłego Jonasa gwałtownie wkracza przeszłość. Dręczą go pytania: kim byli jego rodzice i czemu go opuścili? Co to za dziwny talent, którym jest obdarzony?

Czy powinien ukrywać swoją nieprzeciętną intuicję, czy odważnie za nią podążać? Jonas zaczyna pracę w tajemniczej firmie Apisec, która wydaje się wiedzieć o nim więcej niż on sam. Mężczyzna powoli odkrywa swoją historię. "Chłopiec motyl" to thriller o ścieżce do nieba - lub piekła - wiedzy. Łączy tajemnicę migrujących motyli z ludzką potrzebą szukania własnych korzeni.

Wkrótce po premierze książka Petera Stjernströma zebrała bardzo dobre recenzje, krytycy podkreślali jej wyjątkowy, mroczny klimat i to, że trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. - Przerażająca, na poły fantastyczna opowieść o dawnych marzeniach i dzisiejszym strachu - pisał najpoczytniejszy szwedzki dziennik Dagens Nyheter. Szwedzka premiera odbyła się w maju tego roku, a już dziś prawa do książki kupiły między innymi: Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Litwa, Turcja i Wielka Brytania.

W Polsce "Chłopiec motyl" ukazuje się właśnie nakładem wydawnictwa Poradnia K. Jednym z jego pierwszych czytelników jest Mariusz Czubaj, autor powieści kryminalnych i laureat Nagrody Wielkiego Kalibru. - Obiecałem sobie, że nie będę polecał skandynawskich kryminałów. Że wystarczy. Tym razem zrobię wyjątek, a Peter Stjernström to kolejne nazwisko, które warto zapamiętać na mapie współczesnej powieści kryminalnej - zaznacza Czubaj.

Peter Stjernström (urodzony 6 kwietnia 1960 roku) wiele lat temu porzucił karierę finansisty na rzecz literatury. Pierwszą powieść, "Enn Mann", opublikował w 2003 roku. Popularność przyniosła mu "Världens bästa bok" ("Najlepsza książka świata") z 2011 roku, przetłumaczona dotąd na osiem języków i opublikowana m.in. w Anglii, Francji i Niemczech. Poza pisaniem zajmuje się promocją literatury szwedzkiej na świecie w założonej przez siebie agencji literackiej Grand.

ip

Słowa kluczowe: chłopiec motyl książka, chłopiec motyl 2015, Peter Stjernstrom
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Masz to jak w banku
Kolejna opowieść o poznańskich milicjantach? "Masz to jak w banku"

Premiera książki Ryszarda Ćwirleja już 23 maja.

Kobiety despotÃłw
"Kobiety despotów" - książka o partnerkach legendarnych dyktatorów

Bite, osamotnione, zdradzane. Za życie z despotami płaciły wysoką cenę...

Ostatni namsara
"Ostatni namsara" - miłość, wojna i tajemnica w nowej serii fantasy

To "Gra o tron" w wersji dla młodzieży! Przeczytaj fragment już teraz!

Polecamy
"Siedem razy świat" - nowa książka światoholików
"Siedem razy świat" - nowa książka światoholików

Nadchodzi premiera nowej książki Aleksandry i Jacka Pawlickich, kolejna opowieść o ich pasjonujących podróżach.

Dlaczego kochamy kobiety?
Dlaczego kochamy kobiety?

Kobiety dla rumuńskiego pisarza są nie tylko obiektem estetycznego zachwytu, ale również uosobieniem delikatności, czułości, niekiedy ściśle powiązanej ze wspomnieniem tej pierwszej, matczynej miłości.

Ostatnio dodane
Masz to jak w banku
Kolejna opowieść o poznańskich milicjantach? "Masz to jak w banku"

Premiera książki Ryszarda Ćwirleja już 23 maja.

Kobiety despotÃłw
"Kobiety despotów" - książka o partnerkach legendarnych dyktatorów

Bite, osamotnione, zdradzane. Za życie z despotami płaciły wysoką cenę...

Kupony i kody rabatowe