Dzieje się - Literatura

Silesius 2008: Laureaci i nominowani!

2008-03-28 11:13:58

 Znany jest już pierwszy laureat oraz wszyscy nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius 2008".

Wyróżnienie za całokształt otrzyma Tadeusz Różewicz. W kategorii "debiut roku" nominacje otrzymują: Krzysztof Bąk, Marcin Perkowski, Julia Szychowiak. W kategorii "książka roku": Julian Kornhauser, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Mitzner, Andrzej Sosnowski, Adam Wiedemann.

Wyboru autorów dokonało jury w składzie Jacek Łukasiewicz (przewodniczący), Przemysław Czapliński, Grzegorz Jankowicz, Adam Poprawa, Tadeusz Sławek, Justyna Sobolewska i Marian Stala. Obrady odbyły się w czwartek 27 marca we Wrocławiu.

"Silesius" to pierwsze w Polsce wyróżnienie wyłącznie dla poetów. Fundatorem nagrody - w sumie 170 tys. zł - jest Miasto Wrocław. Uroczystość wręczenia statuetek (oraz czeków!) zaplanowana została na finał 13. edycji festiwalu "Port Wrocław 2008", w niedzielę 27 kwietnia o godzinie 19:00.

50-minutową galę reżyseruje Robert Skolmowski, scenografię przygotowują Piotr Makała i Paweł Pawlak. Muzykę na żywo wykona kwartet Trzaska/Friss/Hautzinger/Jorgensen. Całość poprowadzi znany polski aktor, którego nazwisko realizatorzy widowiska, z uwagi na nietypowy scenariusz wydarzenia, postanowili zachować w tajemnicy aż do rozpoczęcia gali.

Całość będzie można zobaczyć w TVP Kultura lub na miejscu, w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Dla uczestników festiwalu "Port Wrocław" przygotowano 250 zaproszeń, które można zarezerwować, dokonując książkowych zakupów w księgarni Port Literacki przy pl. Teatralnym 5 we Wrocławiu lub w sklepie internetowym biuroliterackie.pl na kwotę co najmniej 50 zł. Rezerwacje przyjmowane będą do 20 kwietnia lub do wyczerpania zaproszeń.

Bezpośrednio przed galą odbędzie się debata "Po co nam literackie nagrody?" z udziałem Prezydentów miast, które fundują najważniejsze literackie wyróżnienia: Pawła Adamowicza (Gdańsk), Wojciecha Szczurka (Gdynia) i Rafała Dutkiewicza (Wrocław). Dyskusję poprowadzi Stanisław Bereś.


Informacje o gali Silesiusa:
www.biuroliterackie.pl


 

Słowa kluczowe: wrocławska nagroda poetycka silesius port wrocław literatura festiwal tadeusz różewicz teatr polski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Audiobooki bez limitu
EmpikGO z kampanią TV - "Audiobooki bez limitu"

Wśród dostępnych w abonamencie pozycji znajdziemy wiele bestsellerów oraz nowości rynkowych.

Książkowy prequel "Stranger Things" już wkrótce w Polsce

Znana seria doczekała się wersji drukowanej. Czego możemy się spodziewać?

Nagroda literacka Gdynia 2019
Można już zgłaszać książki do Nagrody Literackiej GDYNIA 2019

Rozpoczyna się 14. edycja konkursu Nagroda Literacka GDYNIA.

Polecamy
Najlepsza książka na Gwiazdkę
Najlepsza książka na Gwiazdkę

Plebiscyt „Najlepsza książka na Gwiazdkę” jest znakomitą okazją, by dokonać wyboru prezentu dla bliskich i dla siebie.

Literacka nagroda za najgorszy opis... seksu!
Literacka nagroda za najgorszy opis... seksu!

Miesięcznik literacki "The Literary Review" ogłosił zwycięzcę przyznawanej od 19 lat Bad Sex Award - nagrody za najgorszy opis seksu i scen erotycznych.

Ostatnio dodane
Audiobooki bez limitu
EmpikGO z kampanią TV - "Audiobooki bez limitu"

Wśród dostępnych w abonamencie pozycji znajdziemy wiele bestsellerów oraz nowości rynkowych.

Książkowy prequel "Stranger Things" już wkrótce w Polsce

Znana seria doczekała się wersji drukowanej. Czego możemy się spodziewać?