Nowości - Literatura

Przedsiębiorstwa rodzinne - gwarancja sukcesu?

2007-08-06 11:10:35
 Wydawnictwo MUZA SA poleca najnowszą książkę Davida S. Landesa "Dynastie. Wzloty i upadki największych firm rodzinnych". To fascynująca i bogata w fakty podróż przez historię wielkich rodzin rządzących światowym przemysłem.
Liczba stron 360
ISBN 978-83-7495-150-0
Format 145 x 205 mm
Cena detaliczna 34.90 zł

W "Dynastiach" historyk i autor poczytnych bestsellerów David S. Landes przygląda się dziejom dwunastu wpływowych rodzin wielkiego biznesu, które rządziły finansowymi i przemysłowymi imperiami w Europie, Azji i Ameryce, zarządzanymi czasem nawet przez trzy kolejne pokolenia, i próbuje ustalić, jakie czynniki decydują o rozkwicie dynastii, a jakie o jej upadku. Skupiając się na trzech sektorach – bankowości, przemyśle samochodowym i surowcach naturalnych – Landes przedstawia całą galerię postaci oraz ich opowieści o sile rodzinnych przedsiębiorstw. Ford, Rothschild, Morgan, Guggenheim, Rockefeller i Toyoda – ich dzieje są pełne zarówno dramatycznych chwil, jak i namiętnych uniesień, zawsze towarzyszących mieszance wielkich pieniędzy, władzy i więzów krwi. Czerpiąc z dogłębnej znajomości historii gospodarczej, Landes proponuje nowe spojrzenia na dzieje dynastii finansowych w ostatnich dwóch stuleciach i zaskakujące prognozy na nowy wiek.

Historyk obserwuje, jak wiele jest skutecznie działających przedsiębiorstw rodzinnych i udowadnia, że przedsiębiorstwa zarządzane przez kolejne pokolenia właścicieli stanowią sprawdzoną receptę na rozwijanie wschodzących rynków. Natomiast przedsiębiorstwa zarządzane przez profesjonalistów niezwiązanych z firmą rodzinnie, jak i te założone przez inwestorów publicznych, przeważnie oferują niezbyt dobrą pracę i niski udział w zyskach. Nawet pośród największych korporacji w wielu z nich rodzina założycieli firmy nadal utrzymuje znaczący wkład w finanse i zarządzanie przedsiębiorstw i te właśnie firmy funkcjonują znacznie lepiej niż inne korporacje. Historie opisane przez Landesa ukazują emocjonalne stosunki panujące w poszczególnych dynastiach; autor opisuje szczegóły z prowadzenia biznesu i ogólną historię gospodarczą, ale traktuje to jako kontekst dla rodzinnych historii. Dużo uwagi poświęca temu, jak względy rodzinne, szacunek, miłość, zaufanie, zazdrość, małżeństwo, adopcje i sukcesja determinują rozwijanie się biznesu i kierunek, jaki on obiera.

Dzięki uporowi, pomysłowości i determinacji rodzinne przedsiębiorstwa – dynastie – przez ostatnie dwa stulecia dominowały świat biznesu. Jedna trzecia z corocznego rankingu 500 największych amerykańskich firm to firmy rodzinne, które w większości przypadków charakteryzują się tym, że króluje tam ciągłość, czujność w zarządzaniu i skoncentrowanie na osiągnięciu sukcesu. A co się dzieje, kiedy nastają złe obyczaje, górę zaczynają brać ekstrawagancja i lenistwo – główni wrogowie przedsiębiorstw? – O tym też pisze Landes. Autor ponadto zdradza historie o wielu legendach biznesu. Prezentuje między innymi sylwetkę cudownego lecz trudnego człowieka, Johna D. Rockefellera, który był najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych swoich czasów i nawet wówczas płacił swoim dzieciom po dziesięć centów za ostrzenie ołówków. W dodatku znaszał garnitury do momentu aż błyszczały z brudu. Dynastie ukazują również sylwetkę Henry’ego Forda, twórcy słynnego modelu T, który stronił od absolwentów uniwersytetów i mianował byłego sprzątacza dyrektorem laboratorium badawczego.


O autorze

David Landes jest zasłużonym, emerytowanym profesorem wydziału Historii i Ekonomii na Uniwersytecie w Harvardzie. To jeden z najlepszych amerykańskich historyków zajmujących się przemysłem i technologią. Opublikował Unbound Prometheus (Niepoprawny Prometeusz, 1969), gdzie opisuje rewolucję przemysłowę w Europie, Revolution in time (Rewolucja w czasie, 1983) o zegarach i zegarmistrzostwie oraz niezrównane Bogactwo i nędzę narodów (1998, pierwsze wydanie polskie 2000 rok).

Recenzje z prasy zagranicznej

Landes śledzi przedsiębiorcze dynastie, począwszy od siedemnastego wieku aż do czasów współczesnych... to fantastyczna książka. „Booklist”

W najnowszej książce profesora jest wiele zalet, które sprawiły, że bogactwo i nędza narodów spotkała się z tak dobrym przyjęciem krytyków literackich i czytelników: wiedza, instynkt do opowiadania anegdot i trafność doboru cytatów, jak również potoczysty i zrozumiały luźny styl wypowiedzi. „The Financial Times”

Porywająca opowieść o globalnej i gospodarczej historii świata. „Observer”

Charakterystyczna dla Landesa przenikliwość i zjadliwy dowcip obecny w opowiadanych historiach… Najwyraźniej Landes pisał Dynastie dla przyjemności, a nie z pobudek akademickich i właśnie z tego powodu czytelnicy mogą docenić tę książkę. „The New York Times Book”



Słowa kluczowe: "Dynastie. Wzloty i upadki największych firm rodzinnych", David Landes, recenzje, książka, książki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Polecamy
Thorgal Saga
"Thorgal Saga" - nadchodzi nowy cykl komiksów

"Thorgal" to najpopularniejsza w Polsce, pasjonująca seria o przygodach potomka wikingów.

Faworyty - Manuela Gretkowska
Poznajcie "Faworyty" Manueli Gretkowskiej

Bo stroje i dekoracje się zmieniają, ale zawsze chodzi o seks i władzę .

Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.