Nowości - Literatura

Premiery komiksów Egmontu na lipiec 2020

2020-06-29 10:59:09

Największy tegoroczny marvelowski event (czyli wydarzenie, którego reperkusje pojawiają się w wielu seriach komiksowych) to z całą pewnością „Tajne imperium”, które ukaże się 15 lipca 2020. Opowieść o Stanach Zjednoczonych, które stają się niespodziewanie faszystowskim reżimem dowodzonym przez bezwzględnego… Kapitana Amerykę. Jak to możliwe? Dowiecie się w nowym komiksie, ale to nie jedyna premiera od Egmont Polska. Sprawdźcie komiksowe nowości na lipiec 2020.

Marvel Now 2.0. Tajne imperiumTajne imperium - poznaj wielki finał eventu

Tę intrygę, którą rozwijano w Marvelu przez długie miesiące, możemy prześledzić w wydanych w Polsce tytułach. Wszystko zaczyna się kilka lat temu, gdy Kapitan Ameryka zostaje pozbawiony swych mocy i starzeje się do swojego prawdziwego wieku (jak wiemy, walczył podczas II wojny światowej). O tym, jak przywrócono mu młodość, siły i moce, opowiada album „Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill”. Okazuje się jednak dość szybko, że równocześnie zaszczepiono mu fałszywe wspomnienia, zgodnie z którymi od dziecka był wychowywany przez faszystowską organizację Hydra.

W dwóch wydanych przez Egmont tomach serii „Kapitan Ameryka: Steve Rogers” (zbierających wszystkie zeszyty oryginalnej serii) śledzimy następnie, jak nowy, inny Kapitan przygotowuje Hydrę do przejęcia władzy w Stanach i jak osiąga sukces. Doprowadza do tego, że legalnie wybrane władze przekazują mu odpowiedzialność za kraj, odgradza Ziemię osłoną planetarną, za którą znalazła się większość najsilniejszych superbohaterów, a pozostałych unieruchamia w Nowym Jorku. Co dalej? O tym właśnie opowiada „Tajne imperium”.

Aby poznać wszystkie wydarzenia powiązane z tym eventem, warto również przeczytać tomy serii „Avengers” i „Deadpool” z podtytułami „Tajne imperium”, a także trzeci tom serii „Doktor Strange” i siódmy „Amazing Spider-Man” (zatytułowany „Upadek imperium”).

Oś fabularna „Tajnego imperium” – czyli tom główny oraz oba tomy „Kapitana Ameryki” – to dzieło scenarzysty Nicka Spencera („Ant-Man: Druga szansa”), dla którego było to największe jak dotąd wyzwanie w karierze. Jako rysownicy towarzyszyli mu m.in. Steve McNiven („Wojna domowa”, „Śmierć Wolverine’a”), Daniel Acuńa („Uncanny Avengers”), Leinil Francis Yu („Tajna inwazja”, „Nieskończoność”) i Andrea Sorrentino („Staruszek Logan”).

Albumy składające się na główną historię najlepiej poznawać w kolejności:

  1. „Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill”
  2. „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”, tom 1 (można uzupełnić lekturą eventu „II wojna domowa”)
  3. „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”, tom 2 (zeszyty #12–16)
  4. „Tajne imperium”
  5. „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”, tom 2 (dalszy ciąg)

Historie poboczne można poznawać w dowolnej kolejności po lekturze „Tajnego imperium”. Są to:

  • „Amazing Spider-Man: Globalna sieć”, tom 7: „Upadek imperium”
  • „Avengers”, tom 5: „Tajne imperium”
  • „Deadpool”, tom 10: „Tajne imperium”
  • „Doktor Strange”, tom 3

Marvel Now 2.0. Tajne imperium - opis komiksu

Steve Rogers poświęcił życie walce o wolność. Dziś jednak jest jej największym wrogiem i jako agent faszystowskiej organizacji Hydra nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć władzę nad światem. Jego autorytarnym rządom sprzeciwią się Czarna Wdowa, Kapitan Marvel, Doktor Strange i inni superbohaterowie, ale ich ruch oporu ma niewielkie szanse w starciu ze zbrodniczym reżimem, który opanował nie tylko media i państwowe instytucje, lecz także serca wielu ludzi. Czy mimo to znajdą sposób na ocalenie uniwersum Marvela?

Oto wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce, na którą składają się także album „Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill” i dwa tomy serii „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”. Scenariusz tego niepokojąco aktualnego thrillera politycznego napisał Nick Spencer – autor historii zebranych w albumie „Ant-Man: Druga szansa” oraz serii „Iron Man 2.0” i „The Amazing Spider-Man”. Twórcami rysunków są: Daniel Acuńa („Uncanny Avengers”), Steve McNiven („Wojna domowa”), Rod Reis, Jesús Saiz, Andrea Sorrentino („Staruszek Logan”) i Leinil Francis Yu („Inhumans kontra X-Men”).

Nowości komiksowe - premiera 1 lipca 2020

Plansze Europy. Robert Silverberg. W dół, do Ziemi

Były porucznik Eddie Gundersen wraca na planetę Belzagor, gdzie zostawił młodzieńcze złudzenia, miłość swojego życia i wstydliwą kolonialną przeszłość. Dowiaduje się, że ten bujny, zielony raj został oddany dwóm inteligentnym gatunkom: nildorom i sulidorom. Zmierzając z ekspedycją ku granicom znanych krain, Gundersen musi stawić czoła swoim demonom i wyrównać rachunki z planetą, która nadal kryje wiele tajemnic. Oparta na motywach bestsellerowej opowieści Roberta Silverberga o skutkach kolonializmu i poszukiwaniu transcendencji adaptacja Philippe’a Thibaulta („Miss", „Balkans Arena") i nagradzanej graficzki Laury Zuccheri („The Swords of Glass") rzuca nowe światło na klasyczną, ale w pełni aktualną powieść science fiction.

Marvel Classic. Ultimate Spider-Man, tom 7

Harry Osborn wraca do liceum Midtown. Skrywa ponurą tajemnicę, która wpłynie na życie wszystkich w jego otoczeniu, a szczególnie na jego najlepszego przyjaciela, Petera Parkera. Jaką rolę w całej sprawie odgrywa ojciec Harry’ego, Norman Osborn, zwany Zielonym Goblinem? Później zaś rozpęta się wojna gangów o wpływy po Kingpinie, który postanawia wycofać się życia przestępczego. Żeby pokonać tytanów półświatka, takich jak Hammerhead, potrzeba grupy równie twardych wojowników! Nie może w niej zabraknąć Spider-Mana! Pająk miewał już wiele problemów, ale jeszcze nigdy nie był zmuszony poprzysiąc: „Nigdy więcej Petera Parkera”… Aż do teraz! Autorem scenariusza jest Brian Michael Bendis („Daredevil: Nieustraszony!”), a rysunki stworzył Mark Bagley („Grzech pierworodny: Hulk kontra Iron Man”).

Yakari. W krainie wilków, tom 8

Ósma część pełnej przygód opowieści o małym Indianinie i jego zwierzęcych przyjaciołach.
Plemię Siuksów zakłada zimowy obóz w lesistych górach. Jeden z Indian rozpoznaje okolicę, w której trzy lata wcześniej stoczył przegraną walkę z wielkim wilkiem, przywódcą watahy. Teraz postanawia odpłacić się dzikim bestiom, wyrusza więc na polowanie. Tymczasem Yakari spotyka kulawego wilka, który twierdzi, że leśnych drapieżników nie należy się bać. Co się stanie, kiedy żądny zemsty Indianin odnajdzie watahę? Czy istnieje jakiś sposób, aby zachować pokój w Krainie Wilków?

Cykl stworzyli pod koniec lat 60. dwaj Szwajcarzy – scenarzysta Job (André Jobin) oraz rysownik Derib (Claude de Ribaupierre). Za tomy 6 i 31 „Yakariego” (odpowiednio w latach 1982 i 2006) dostali nagrody Festiwalu Komiksowego w Angoulęme w różnych kategoriach komiksu dziecięcego. Do dziś ukazało się prawie czterdzieści albumów serii, która wciąż bawi młodszych i starszych czytelników.

Lucky Luke. W cieniu wież wiertniczych, tom 18

Wydaje się, że Stany Zjednoczone mają już za sobą erę gorączki złota. Złota może tak, ale nie ropy naftowej. Tym razem wszyscy poszukują właśnie jej i próbują się wwiercić dosłownie wszędzie. Titusville przeżywa szturm poszukiwaczy i burmistrz boi się chaosu, jaki grozi miastu. Jest tylko jeden człowiek, który może nad tym zapanować. To oczywiście Lucky Luke!
Serię „Lucky Luke” wymyślił znakomity francuski scenarzysta i rysownik Morris (właśc. Maurice de Bevere, 1923–2001), który później zaprosił do współpracy sławnego pisarza René Goscinny’ego (1926–1977). Po śmierci obu ojców Samotnego Kowboja scenariusze i rysunki kolejnych odcinków cyklu są tworzone przez licznych kontynuatorów.

Lucky Luke. Prorok, tom 68

Daltonowie znowu trafiają za kratki, ale nie zamierzają zbyt długo tam pozostać. W więzieniu poznają nawiedzonego proroka, który okaże się dla nich wielkim ciężarem zarówno podczas ucieczki, jak i złodziejskiej działalności poza murami zakładu karnego. Lucky Luke rusza w pościg za zbiegami, jednak nie może ich odnaleźć! Gdzie ukryli się Daltonowie? Odpowiedź znajdziemy w pewnym miasteczku, gdzie nie ma ani banku, ani saloonu... Samotny Kowboj będzie musiał się natrudzić, aby rozwikłać zagadkę zniknięcia braci!

Seria „Lucky Luke" została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego (1926–1977) oraz rysownika Morrisa (właśc. Maurice de Bevere, 1923–2001). Po śmierci Goscinnego scenariusze kolejnych odcinków serii były tworzone przez kontynuatorów takich jak szwajcarski dziennikarz i satyryk radiowo-telewizyjny Patrick Nordmann.

Gigant Poleca. Przygoda na balkonie, tom 100/2020

Nareszcie wakacje! Wreszcie urlop, ale w tym roku, na balkonie! Kto miał plany na dalekie wyjazdy, zamiast stresującej wycieczki krajoznawczej, może wybrać wygodny wypoczynek w domu. Bo gdzie można się poczuć lepiej?  Balkonowe leniuchowanie to same zalety: brak irytującego pakowania walizek, brak korków, brak stresu w walce o najlepszą miejscówkę na plaży ... Do wakacji w domu i słodkiego nieróbstwa też należy się jednak dobrze przygotować, począwszy od olejków przeciwsłonecznych, poprzez orzeźwiające napoje, aż po przekąski przy domowym brodziku. Oczywiście potrzebna jest też dobra zabawa, a tej nie zabraknie w wydaniu wakacyjnym Gigant Poleca.

Nowości komiksowe - premiera 15 lipca 2020

Power Rangers. Mighty Morphin Power Rangers – Rok drugi, tom 2

Drugi tom przygód drużyny bohaterów znanej z popularnego serialu. Po ataku Czarnego Smoka i zniknięciu Lorda Zordona Rita Odraza zajęła centrum dowodzenia Power Rangers. Tymczasem Tommy i Billy utknęli w alternatywnej rzeczywistości rządzonej przez niebezpiecznego Lorda Drakkona. Pozostali Rangersi muszą więc bez nich zmierzyć się z kłopotami. Czy uda im się uratować Tommy’ego i Billy’ego? I czy wyjdą cało z kolejnej potyczki z Ritą? Scenariusz tomu „Mighty Morphin Power Rangers – Rok drugi” napisał Kyle Higgins („Batman”, „Nightwing”), a zilustrowali go Daniel Bayliss, Daniele di Nicuolo, Jagdish Kumar, Hendry Prasetya i Jonas Scharf.

Usagi Yojimbo: Początek, tom 2

„Usagi Yojimbo: Początek” to dwuczęściowa seria zawierająca pierwsze tomy przygód królika ronina, poprzedzające historie zebrane w serii „Usagi Yojimbo Saga”. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi utracił swojego suwerena, pana Mifune. Od tego dnia samotny ronin przemierza kraj, poszukując spokoju ducha, walcząc o sprawiedliwość i doskonaląc umiejętności samurajskie.

Usagi wraca do rodzinnej wioski i ze zdziwieniem odkrywa, jak wiele się w niej zmieniło. Ronin znów spotka czarującą złodziejkę Kitsune, która bez skrupułów potrafi wykorzystać swój urok, żeby zdobyć kolejną sakiewkę, a także pozna przeszłość Gena – łowcy nagród o zaskakująco wrażliwym sercu. Będzie miał również okazję uczestniczyć w barwnym święcie latawców oraz pomóc duchowi bohaterskiego generała w zakończeniu rytuału seppuku.
„Usagi Yojimbo: Początek” to mistrzowska komiksowa adaptacja samurajskich legend, wydawana od ponad trzydziestu lat i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Księga druga zawiera materiały opublikowane w tomach: „Samotny kozioł i koziołek” „Kręgi” i „Gen”. Autorem scenariusza i rysunków jest Stan Sakai.

Promethea, tom 3

Trzeci i ostatni tom cyklu o Promethei, obrończyni ludzkości, której postać wymyślił mistrz komiksu Alan Moore! Autorem scenariusza serii jest wybitny brytyjski pisarz Alan Moore, który sam siebie uważa za prawdziwego maga, a tylko „przy okazji” jest twórcą tak sławnych dzieł komiksowych jak „Strażnicy”, „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”, „V jak vendetta”, „Marvelman”. Rysunki do cyklu stworzył J. H. Williams III, znany m.in. z historii o Batwoman czy Sandmanie.

Invincible, tom 8

Kolejny, ósmy już zbiorczy tom przygód Marka Graysona, znanego w superbohaterskim świecie jako Invincible. Jak zwykle znajdziemy tu dużą dawkę emocji, walki i demolkę, a także niespodziewane zwroty akcji. Bardzo niespodziewane. Po zakończonej wojnie z Viltrumianami wszystko powinno bowiem wrócić do normy. Tak się jednak nie dzieje. Niespodziewanie przyjaciele stają się wrogami, wrogowie sojusznikami, a superbohaterska kariera Marka… dobiega końca. Autorem scenariusza serii jest Robert Kirkman, twórca m.in. „Żywych trupów” i „Outcast”, a rysunki wykonali Ryan Ottley („The Amazing Spider-Man”) oraz Cory Walker („The Destroyer”, „Irredeemable Ant-Man”).

Książę Nocy: Anna, Arkanea, tom 5

Komiks tylko dla dorosłych! Zbiorcze wydanie ósmego i dziewiątego tomu bestsellerowej serii grozy o wampirze zwanym Księciem Nocy. Kontynuacja wątku o początkach dziejów tej mrocznej istoty przenosi nas na Ruś w XI wieku. W Kijowie toczy się walka o władzę między Włodzimierzem Wielkim a korzystającym z polskiego wsparcia księciem Światopełkiem. W ten polityczny konflikt zostają mimowolnie wplątane dwie bestie – Arkanea i stworzony przez nią Kergan. Oba wampiry będą też musiały rozstrzygnąć, czy zechcą utrzymać pakt o współzależności między nieumarłymi, czy pójść własnymi drogami? W ich wyborach dużą rolę odegrają śmiertelnicy, w tym pewna piękna kobieta oraz przywódca bandy rzezimieszków... Twórcą scenariusza jest mistrz komiksu francuskiego Yves Swolfs, autor takich serii jak „Legenda" i „Vlad". Grafiki są dziełem Thimothée Montaigne’a, znanego w Polsce dzięki wspaniałym rysunkom do serii „Trzeci Testament. Juliusz".

Kaczogród – Carl Barks – Latający Holender i inne historie z lat 1958-1959, tom 8

Carl Barks (1901–2000) jest powszechnie uważany za najwybitniejszego twórcę komiksów osadzonych w uniwersum Walta Disneya, a także za legendę całego komiksowego medium. To mistrz fabuły i komiksowej narracji. Wymyślił wiele postaci z Kaczogrodu, w tym Sknerusa McKwacza, Diodaka, Braci Be, Gogusia, Granita Forsanta i Johna Kwakerfellera, jak również liczne elementy tego świata – miasto Kaczogród czy skarbiec Sknerusa. Do inspiracji twórczością Barksa z dumą przyznaje się wielu komiksowych twórców – za swój wzorzec uważa go na przykład Jeff Smith, autor kultowego „Gnata”, a Will Eisner nazwał go „Andersenem komiksów”.

„Kaczogród” Carla Barksa to wyczekiwana przez polskich fanów edycja disnejowskich komiksów tego autora, od jednostronicowych gagów po długie fabuły, nieraz nawiązujących do historii i mitologii. Każdy tom zawiera ponad dwieście stron historii obrazkowych, w większości niewydanych dotychczas w naszym kraju, a także towarzyszące im teksty objaśniające.

Uniwersum DC. Superman – Saga jedności – Ród El, tom 2

Drugi tom serii „Superman” ze scenariuszem laureata Nagrody Eisnera – Briana Michaela Bendisa („Daredevil” „Ultimate Spider-Man”). Za rysunki odpowiadają m.in. Ivan Reis („Liga Sprawiedliwości”, „Aquaman”) i Brandon Peterson („Uncanny X-Men”, „Green Lanterns”).
Jon Kent – syn Supermana i Lois Lane – powrócił z gwiazd wraz ze swoim dziadkiem Jor-Elem. W Superboyu zaszły duże zmiany i nie chodzi tylko o jego nowy kostium. Jak Człowiek ze Stali zareaguje na to, co stało się z jego synem?

Superboy zaskoczy swoich rodziców opowieścią o tym, czego nauczył się od Jor-Ela podczas ich wspólnej odysei. Spotkania z kosmicznym łowcą nagród Lobo, Syndykatem Zbrodni z innej Ziemi, a nawet Korpusem Zielonych Latarni to tylko część wyzwań, z jakimi mierzył się Jon. Superman musi także zażegnać kosmiczny konflikt, za którego powstanie mógł być odpowiedzialny jego ojciec! Jednak jakie są prawdziwe zamiary Jor-Ela? I w jaki sposób Superman – z pomocą Supergirl oraz Krypto – odpowie na zagrożenie ze strony Rogola Zaara i generała Zoda?

Uniwersum DC. Batman – Detective Comics – Mitologia, tom 1

Pierwszy tom „Detective Comics” w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Stery serii przejmuje scenarzysta Peter J. Tomasi („Adventures Of The Super Sons”, „Superman”), a towarzyszy mu w tym rysownik Doug Mahnke („Liga Sprawiedliwości”). Tajemniczy przeciwnik, który zdaje się wiedzieć wszystko o przeszłości Batmana, uderza w najczulsze punkty obrońcy Gotham. Zaczyna się od dziwnej zbrodni – ofiary wyglądają dokładnie tak jak Thomas i Martha Wayne’owie (kobieta ma sznur pereł, a mężczyzna bilet do kina). To bez wątpienia wiadomość dla Bruce’a Wayne’a. Ale od kogo?

Tymczasem Alfred Pennyworth oraz Leslie Thompkins zostają zaatakowani przez tajemniczego potwora! Czy przerażający stwór napadający na sojuszników Mrocznego Rycerza jest powiązany z wcześniejszą zbrodnią? Bruce wyrusza na ratunek ludziom, którym zawdzięcza swoją przemianę w Batmana. Musi zdążyć przed nieznanym mordercą. Możliwe, że był on częścią życia Wayne'a od samego początku kariery Mrocznego Rycerza.

DC Odrodzenie. Flash – Wyprawa po moc, tom 10

Dziesiąta odsłona przygód Flasha w ramach linii wydawniczej DC Odrodzenie. Flash to człowiek z misją. Z Iris u boku przemierza świat, by poznać tajemnice nie tylko mocy prędkości, ale także mocy siły, mędrca i bezruchu, które nagle pojawiły się w multiwersum. Niestety Flash nie jest w pełni formy, a ta podróż zmusi go do maksymalnego wysiłku.
Iris przypomina sobie przeszłość i postanawia przyłączyć się do wyprawy Barry’ego. Para globtroterów napotyka na swojej drodze potężną bohaterkę Fuerzę z wyspy Corto Maltese i Psycha, osobnika obdarzonego mocą mędrca, którego prawdziwe motywy postępowania są
bardzo tajemnicze! Jednak ktoś jeszcze poszukuje tych samych informacji co Barry i nie patyczkuje się z tymi, którzy stają mu na drodze! Pojawia się także duet łowców skarbów zwany Bliźniakami, który tropi Flasha w sobie tylko znanych celach.
Za tom „Wyprawa po moc” odpowiadają: scenarzysta Joshua Williamson („Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad”, „Palcojad”) i rysownicy Rafa Sandoval („Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni”) oraz Christian Duce („Detective Comics”).

Czarny Młot. Era Zagłady - część 2, tom 4

Czwarty tom znakomitej, wyróżnionej Nagrodą Eisnera opowieści o bohaterach z miasta Spiral City. Lucy, córka największego z herosów, Czarnego Młota, przejmuje moc ojca i postanawia uwolnić jego towarzyszy z dziwnego pozaczasowego więzienia. Jednak na skutek niespodziewanych zdarzeń cała rzeczywistość się zmienia i wszyscy tracą pamięć... Tymczasem nad światem ponownie unosi się widmo Antyboga – istoty, która dąży do unicestwienia wszechrzeczy. Czy w tej sytuacji znajdą się siły, które przywrócą bohaterom pamięć, aby mogli ponownie stawić czoło zagrożeniu? Przed nami finał opowieści, który w całkowicie zaskakujący sposób rozwiąże zagmatwaną sytuację herosów ze Spiral City.
Cykl „Czarny Młot” jest wzbogacony o opowieści poboczne, w tym wydane już w Polsce tomy „Sherlock Frankenstein i Legion Zła” oraz „Doktor Star i Królestwo Straconej Przyszłości”.
Autorem scenariusza jest gwiazda amerykańskiego komiksu Jeff Lemire („Opowieści z hrabstwa Essex”, „Animal Man”, „Łasuch”), a rysunki stworzyli Dean Ormston („Sędzia Dredd”, „Lucyfer”) i Rich Tommaso (She Wolf”).

Marvel Now 2.0. Amazing Spider Man – Globalna sieć: Upadek imperium, tom 7

Ulepszony Doc Ock sprzymierzył się ze Steve’em Rogersem i Hydrą, a kieruje nim osobista zemsta: chce zniszczyć Parker Industries – firmę, którą przecież pomógł stworzyć! Peter musi wykorzystać wszystkie środki swojego przedsiębiorstwa, aby powstrzymać Octopusa i Hydrę. Ale czy to wystarczy? W życiu Spider-Mana rozpoczyna się nowy rozdział. Czy stare i niedobre szczęście Parkera znów o sobie przypomni, czy jednak Mockingbird będzie potrafiła przywrócić uśmiech na twarzy Pająka? Spider-Man jest gotowy walczyć o swoją przyszłość, ale dlaczego na pole bitwy wybiera… redakcję „Daily Bugle”?

Autorami scenariusza są Dan Slott („She-Hulk”, „Mighty Avengers”) i Christos Gage („The Superior Spider-Man”, „X-Men: Legacy”), a rysunki przygotowali Stuart Immonen („Ultimate Spider-Man”, „All-New X-Men”) i Greg Smallwood („Moon Knight”).

Marvel Now 2.0. Kapitan Ameryka: Steve Rogers, tom 2

Drugi tom głośnej sagi o Kapitanie Ameryce, zwieńczonej wydarzeniem „Tajne imperium”. Steve Rogers – niegdyś niestrudzony strażnik wolności, a dziś agent zbrodniczej Hydry – podstępem przejął władzę nad SHIELD. Ma jednak znacznie ambitniejsze plany, a po tym, jak świat odwrócił się od skompromitowanych superbohaterów, na przeszkodzie stoi mu tylko jego wódz – Red Skull. Jeśli Steve zdusi wszelki opór, nikt nie powstrzyma go przed budową własnego faszystowskiego imperium… chyba że Sam Wilson powróci z wygnania i ponownie wzbije się w niebo, by stać się symbolem nadziei dla zniewolonej ludzkości.

Scenariusz tego tomu napisali Donny Cates, znany z takich komiksów jak „Cosmic Ghost Rider”, „Doktor Strange” czy „Venom”, oraz Nick Spencer – autor historii zebranych w albumie „Ant-Man: Druga szansa”, a także serii „Iron Man 2.0” i „The Amazing Spider-Man”. Twórcami rysunków są m.in. Andrés Guinaldo („Blade Runner 2019”) i Javier Pińa („Birds of Prey”).

Kaju i Kokot – Lania lotania

„Kaju i Kokot – Lania lotania” jest specjalną edycją komiksu Janusza Christy (1934–2008) „Kajko i Kokosz – Szkoła latania” przetłumaczonego na gwarę poznańską. Cykl opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona i przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego „Świat Młodych”. W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze.

Wersja komiksu „Szkoła latania” w gwarze poznańskiej to perełka dla kolekcjonerów i miłośników przygód Kajka i Kokosza oraz twórczości Christy. Pozwoli także młodszym czytelnikom poznać, a starszym przypomnieć sobie tę niezwykle charakterystyczną dla mieszkańców Poznania i okolic gwarę języka polskiego.

Krwawy Hegemon i jego bezwzględni Zbójcerze wybudowali swoją warownię niedaleko Mirmiłowa. Pewnego dnia dowódca, który wpadał w złość, gdy ktoś zarzucał mu brak poczucia humoru, wpadł też na pomysł. Postanowił zaatakować sąsiedni gród, a podbój rozpocząć od Klubo-Gospody, uznał bowiem, że zajęcie tego strategicznego obiektu złamie ducha obrońców. Plan może był niezły, ale spalił na panewce dzięki Kajkowi i Kokoszowi, którzy odparli atak. Hegemon postanowił więc pozbyć się na dobre psujących mu szyki przeciwników i wpadł na kolejny pomysł: postanowił namówić kasztelana Mirmiła, by udał się na Łysą Górę i spełnił swoje największe marzenie czyli nauczył się latać od czarownic. A wraz z zarządcą Mirmiłowa powinni wyruszyć w drogę jego najlepsi wojowie...

ip

fot. materiały prasowe
















Słowa kluczowe: Tajne Imperium, Kapitan Ameryka, zeszyty, nowości, Marvel, DC
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Iron Flame. Żelazny Płomień
"Iron Flame. Żelazny Płomień" - premiera książki romantasy 18+

To kontynuacja powieści "Fourth Wing. Czwarte Skrzydło".

Fratelli. Prawdziwa włoska rodzina
Przed nami premiera książki "Fratelli. Prawdziwa włoska rodzina"

To intymna, dotąd nieznana opowieść członka rodziny Versace.

Marvel Fresh. Avengers Wejście feniksa
Premiery komiksów Egmontu na marzec 2024

Co warto przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Katarzyna Bonda, Urodzony morderca
Katarzyna Bonda prezentuje kryminał "Urodzony morderca"

Przed nami nowy tom serii z profilerem śledczym Hubertem Meyerem!

Marvel. Superbohaterki
"Marvel. Superbohaterki" - najbardziej kobieca książka Marvela

65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata.

Polecamy
Ostatnio dodane
Iron Flame. Żelazny Płomień
"Iron Flame. Żelazny Płomień" - premiera książki romantasy 18+

To kontynuacja powieści "Fourth Wing. Czwarte Skrzydło".

Fratelli. Prawdziwa włoska rodzina
Przed nami premiera książki "Fratelli. Prawdziwa włoska rodzina"

To intymna, dotąd nieznana opowieść członka rodziny Versace.