Nowości - Literatura

Premiera "Po sobie" Julii Szychowiak

2007-07-04 09:46:11
 "Świadomość językowa i sprawność wierszy" (Krystyna Miłobędzka), "ciekawe skojarzenia" (Piotr Kępiński), "oszczędne i przestronne instalacje wyrazów i obrazów" (Andrzej Sosnowski), "wiersze krótkie jak oddechy", "projekt dojrzałej poezji" (Wojciech Bonowicz) - takimi opiniami witany jest debiut Julii Szychowiak "Po sobie".


"Piszę o tym, czym żyję i rzeczywiście żyję tym, co piszę (niekoniecznie z pożytkiem dla literatury, ale to już jest inna historia, bo czasem wiersz się wydarzył, ale nie napisał, jak trzeba). Ale są też rzeczy, zjawiska, momenty, które fascynują, zachwycają i wręcz proszą się, by o nich pisać, np. przepaść, np. mgła, np. niebo. Sen. Nie wiem, pies na uwięzi. Cały tłum pięknych wierszy czeka" - opowiada Julia Szychowiak w rozmowie z Anną Krzywanią w "Przystani!", w której udostępnione zostały ponadto fragmenty książki, komentarze, recenzje oraz recytacje autorki.

Urodzona w 1986 roku Julia Szychowiak mieszka w Księżycach. Pracuje w Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym i studiuje pedagogikę specjalną. Zapowiedzią "Po sobie" był arkusz "Poprawiny", który ukazał się jesienią 2006 roku.

Julia Szychowiak, to ósmy debiutant, którego książka ukazała się w ostatnich latach w Biurze Literackim. Anna Podczaszy otrzymała za książkę "Danc" nominację do Nagrody Nike (2001). Polskie Towarzystwo Wydawców Książek uznało książkę "Listopad nad Narwią" Julii Fiedorczuk najciekawszym debiutem w 2002 roku. Łukasz Jarosz za tomik "Soma" w 2006 roku otrzymał nagrodę główną w Konkursie Młodych Twórców organizowanym przez Fundację Kultury.

Możliwość wydania książki w Biurze Literackim, to główna nagroda w projekcie "Bursztynowe Pióro / Połów 2007" realizowanym przez wrocławskie wydawnictwo wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kołobrzegu. Mogą wziąć w nim udział tylko osoby przed debiutem książkowym. Julia Szychowiak "wyłowiona" została z blisko 600 zgłoszeń.

O książkę "Po sobie" pytać można się we wszystkich Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce. Zamawiać ją można także bezpośrednio w hurtowniach Platon, Azymut, i FK Olesiejuk. We Wrocławiu tom dostępny jest w księgarni Port Literacki, a w internecie w sklepie biuroliterackie.pl.


Opinie o "Po sobie"

Bardzo dorosłe wydają mi się te teksty. I bardzo młodzieńcze w odkrywaniu istnienia śmierci (nieistnienia). Świadomość językowa i sprawność wierszy mogą świadczyć o autentyczności doświadczeń autorki. /Krystyna Miłobędzka/
Ciekawe skojarzenia budują tę poezję. Rytm jest leniwy i pociągający.Metafory dryfują. Słowa się kaleczą. Jest smutno. Oto poezja Julii Szychowiak. /Piotr Kępiński/
Rozpiętość: oszczędne i przestronne instalacje wyrazów i obrazów pozwalają autorce cicho i mimochodem stawiać takie słowa, jak życie, historia, miłość, ba, symfonia, ba, prawda, a nawet (ba, nieprawdziwe) frazy w rodzaju "Chodźmy, nic tu nie ma". Pozwalają na bardzo ładny erotyk pod tytułem "Po"i na dziwną "pieśń, co zagląda do środka". Autorka mieszka jednak w Księżycach, co pewnie oznacza jakieś iście astronomiczne przewagi, natomiast nas, jej czytelników, może jedynie niepokoić. /Andrzej Sosnowski/
Julia Szychowiak pisze wiersze krótkie jak oddechy. Na tle nieco rozgadanych rówieśników ta jej powściągliwość budzi szacunek i zainteresowanie. Równocześnie te kilkuwersowe całości są zazwyczaj rozdzierane przez mocne, wieloznaczne (i wielokierunkowe) metaforyzacje. Patrząc nawet tylko od strony formy, skupienie idzie tu w parze z niepokojem i rozproszeniem, oszczędność - z niezgodą na ograniczenia. Jest to projekt dojrzałej poezji, któremu z serca kibicuję. /Wojciech Bonowicz/
Prezentacja w "Przystani!" www.biuroliterackie.pl
Szczegóły, opinie, spis treści www.biuroliterackie.pl

Słowa kluczowe: poezja, wiersze, julia szychowiak, "po sobie", nowości, literatura, port literacki, przystań, debi
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chilli - Pola Rewako
"Chilli" - Pola Rewako debiutuje książką o zbuntowanym pokoleniu

Głos nowego pokolenia, pragnącego zbudować świat po swojemu.

Pucked Up 2
"Pucked UP. Tom 2" to książka, z którą pójdziesz do łóżka

Helena Hunting prezentuje kolejną pikantną opowieść.

Assassin’s Creed: Odyssey
Książka "Assassin's Creed: Odyssey" przedstawi historę Kasandry

Przygotujcie się na odyseję po lądach i morzach starożytnej Grecji!

Polecamy
Komiksowy Mały Książę
Komiksowy Mały Książę

Saint-Exupéry pisząc "Małego Księcia", stworzył niezastąpiony element dzieciństwa wielu z nas, który stał się obecnie klasykiem prozy dziecięcej. Ksiązka ta jest także wyjątkowa z innego względu - to jedyne dzieło Antoine'a Saint-Exupery'ego, które napisał w formie baśni i sam zilustrował.

Harry Potter i filozofia. Przewodnik po Hogwarcie
Harry Potter i filozofia. Przewodnik po Hogwarcie

Zobacz świat Harry'ego z innej perspektywy. Odnajdź przekaz ukryty między wierszami.

Ostatnio dodane
Chilli - Pola Rewako
"Chilli" - Pola Rewako debiutuje książką o zbuntowanym pokoleniu

Głos nowego pokolenia, pragnącego zbudować świat po swojemu.

Pucked Up 2
"Pucked UP. Tom 2" to książka, z którą pójdziesz do łóżka

Helena Hunting prezentuje kolejną pikantną opowieść.