Nowości - Literatura

Poznaj kształty PRL-u w książce "Dizajn tamtych czasów"

2017-02-03 11:48:25

"Dizajn tamtych czasów" Wojciecha Grabowskiego to opowieść o kształtach PRL-u. Wtedy kształty - nawet te toporne, nieudane - znaczyły więcej niż dzisiaj. Samochód nie był tylko samochodem, ale magicznym obiektem pożądania. Osiedle pozbawione prądu zamieniało się w nieznaną, kosmiczną przestrzeń. Parkowa rzeźba więcej mówiła o abstrakcji niż uczone wykłady.

Nie było internetu i smartfonów, tylko intensywnie przeżywana rzeczywistość. Namacalna i mocno pobudzająca wyobraźnię dorastającego chłopca. Wojciech Grabowski mówi, że jego widzenie świata kształtowało czterech artystów: Schulz, Kantor, Fellini i Pan z Kiosku uruchamiający motorower marki Komar. - Chronologicznie rzecz biorąc, wszystko zaczęło się od Pana z Kiosku, gdy z ciasnej komórki wyprowadził komarka 232. Wtedy, w wieku sześciu lat, zrozumiałem, że warto żyć - wyznaje autor. Dizajn tamtych czasów to zatem 15 opowieści nie tylko o przedmiotach, takich jak motorower Komar, piecyk Junkers czy telewizor Belweder, ale przede wszystkim o życiu w PRL.

Wojciech Grabowski jest absolwentem Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Studium Scenariuszowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorem filmów o sztuce (m.in. "Ekspresjonizm w Polsce", "Artes – nadrealiści ze Lwowa", cyklu "Bliskie obrazy"), trzech książek ("Człowiek-motocykl", "Archi-traf", "Miastowidz") i niezliczonych rysunków wykonywanych kredkami.

- Popularność wzornictwa z epoki PRL-u wybuchła niespodziewanie - mówi Jerzy Sosnowski - Powstało już sporo książek o tym, jak wyglądał świat sprzed epoki transformacji. Ale Wojciech Grabowski robi coś jeszcze: do wspomnień o minionych kształtach dorzuca opowieści o tym, co się między nimi działo. O tamtym życiu, które - jak mi się wydaje - jest z roku na rok coraz mniej zrozumiałe. To rzecz, którą koniecznie powinni Państwo przeczytać! - podsumowuje pisarz.

EG/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: moda PR-L, Dizajn tamtych czasów, Wojciech Grabowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Polecamy
Pustelnia mordercy. Nieczystość
Anna Krystaszek powraca z thrillerem "Pustelnia mordercy. Nieczystość"

Autorka zabiera czytelników do Dukli, w okolice pustelni św. Jana, otoczonej gęstwiną lasów, gdzie czterdzieści lat wcześniej stało się coś strasznego.

Alcatraz kontra Bibliotekarze - tom 5
"Mroczny talent" - finalny tom autobiografii zakazanej przez Bibliotekarzy

To piąty i zarazem ostatni tom serii "Alcatraz kontra Bibliotekarze".

Polecamy
Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.