Dzieje się - Literatura

Pisarz, który zaszczepił w literaturze prawdę

2008-01-24 16:50:51

 24 stycznia w księgarniach nakładem wydawnictwa WAB ukazała się biografia Lwa Tołstoja pióra Wiktora Szkłowskiego.


Kim był pisarz, który zaszczepił w literaturze prawdę i stał się XIX-wiecznym guru? Wzrostu nieco więcej niż średniego, ogorzały, szarooki, z nieodłączną brodą. Jego żona wcale nie przypominała Anny Kareniny, miewał napady złego nastroju, namiętnie grywał w karty i uczył się esperanto. Uwielbiał góry i wędrował po nich tygodniami. Rzeczywistość obserwował ze szczytów Kaukazu i z wnętrza podupadłych chat rosyjskich chłopów. Odgrywał setki ról. Bywał hrabią, społecznikiem, kochankiem, nienajlepszym mężem i jeszcze gorszym ojcem.

Lew Tołstoj był postacią nietuzinkową, taka jest również jego biografia. Wiktorowi Szkłowskiemu udało się stworzyć dzieło imponujące. Odtwarzając świat pisarza, oparł się na fragmentach prywatnych zapisków Tołstoja i jego dziełach literackich. Ten wybitny teoretyk literatury sprawdził się też jako praktyk.

Szkłowski sprawił, że ożywają ludzie i myśli sprzed ponad wieku. Karty książki zapełniają się setkami postaci, które przewinęły się przez bardzo długie życie Tołstoja. Ta biografia to fascynująca powieść o pisarzu, nie tylko wielkim twórcy, ale przede wszystkim człowieku. Napisało ją po prostu życie.


"Panika rosła. Wybuchła też w Letnim Ogrodzie, spowodowana zapewne przez łobuziaków, którzy wyrywali damom kolczyki z uszu, wołając: „Pali się!”
Pogłoski, panika, prowokacja – były to akcesoria walki politycznej, a zarazem skutki poczucia nietrwałości sytuacji. Wszyscy odczuwali, że jest to sytuacja zwiastująca rewolucję. Prowokacje miały pozbawić sensu rewolucję, nadać represjom pozory sprawiedliwości.
Tołstoj płynął statkiem, wypoczywał w samarskich stepach, mocował się z Baszkirami w przeciąganiu kija, rad, że w całym stepie był tylko jeden, który mógł się z nim mierzyć, a tymczasem szpicle otoczyli Jasną Polanę; szkoła została zlikwidowana."
(fragment)


Zacząłem bardzo spokojnie i zwyciężyłem z Turgieniewem. Trenowałem ciężko i pokonałem Maupassanta. Potem biłem się ze Stendhalem przez dwie rundy i chyba zdobyłem lekką przewagę w ostatniej. Ale nikt nie zmusi mnie do wejścia na ring z Tołstojem.
Ernest Hemingway

Jednocześnie szaleńczo dumny i pełen nienawiści do samego siebie, zimny i gwałtownie namiętny, wzgardliwy i skłonny do poniżania się, otoczony uwielbiająca go rodziną, oddanymi uczniami, podziwem całego cywilizowanego świata, a przecież nieomal całkowicie samotny.
Isaiah Berlin, „Lis i jeż”


Wiktor Szkłowski (1893–1984) - wybitny teoretyk i historyk literatury, filmoznawca i pisarz, jeden z twórców rosyjskiej szkoły formalnej. Pisał scenariusze dla Moskiewskiej Fabryki Filmowej. W latach 30. zafascynował się na krótko marksizmem. Autor rozpraw literaturoznawczych, m.in. Sztuka jako chwyt (1917, wyd. pol.1986), O Majakowskim (1940, wyd. pol. 1960), a także prozy autobiograficznej, m.in. Ze wspomnień (1917–1922, wyd. pol. w wyborze 1965). Napisał również, nadal niezwykle cenione, studium filmoznawcze Eisenstein (1975, wyd. pol. 1980).


 

 

Słowa kluczowe: lew tołstoj biografia książki książka wab literatura nowości biografie pisarz rosyjski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Uniwersum DC. Kryzys bohaterÃłw
Nowości komiksowe Egmontu na maj 2020

Poznajcie premiery komiksów, które trafią do sprzedaży w maju.

Nagrody Wielkiego Kalibru 2019
Poznaliśmy nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019 odbędzie się w dniach 28 maja - 2 czerwca 2019.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.