Nowości - Literatura

Oto książka o budowaniu imperium z klocków LEGO

2019-07-31 09:38:11

Marka. Klocek. System konstrukcyjny. Wspólnota. Oto cztery filary jednej z najbardziej znanych firm na świecie. Firmy, która niezmiennie od ponad 8 dekad pobudza wyobraźnię dzieci i dorosłych. Oto historia Lego - idei, która musiała narodzić się na nowo. Książka "Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków" trafi do sklepów już 14 sierpnia 2019.

Lego - książka

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co stoi za sukcesem jednej z najpopularniejszych zabawek Twojego dzieciństwa? A może nadal jesteś pasjonatem konstruowania i poszerzania swojej kreatywności? To niezwykłe studium przypadku odkrywa wszystkie tajemnice sukcesu marki LEGO.

Dziś Lego to znakomicie działająca korporacja odnosząca sukcesy na całym globie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w 1978 roku losy tego niezwykłego przedsiębiorstwa mogły się potoczyć zupełnie inaczej. W tym właśnie roku stery w firmie przejął młody idealista i wnuk założyciela Lego - Kjeld Kirk Kristiansen.

Na ponad 300 stronach poznajemy największych managerów i dyrektorów finansowych drugiej połowy XX wieku, z których każdy próbował złamać i zrozumieć istotę najsłynniejszego klocka wszechczasów. Jesteśmy świadkami dramatycznych decyzji i wypadków, które zaprowadziły ten duński skarb narodowy na skraj sprzedaży i upadku. Wreszcie poznajemy Jørgena Viga Knudstorpa, który postanowił na nowo rozbudzić ducha Lego i zataczając ogromne koło przywrócić w pewnym sensie wartości, które wyznawał Kjeld Kirk Kristiansen, a które są do dziś tak drogie wszystkim wielbicielom tej cudownej zabawki.

Autorem „Lego” jest Niels Lunde, redaktor naczelny duńskiej gazety biznesowej Børsen, który przeprowadził ponad sto wywiadów z kluczowymi postaciami w firmie Lego i poza nią

To fascynująca lektura nie tylko dla fanów marki ciekawych tego, jak ich ulubiona firma zdobyła pozycję i uznanie, jakimi cieszy się dzisiaj, ale także wnikliwa analiza uwarunkowań ekonomicznych, różnych stylów zarządzania i często wykluczających się wizji rozwoju, które były udziałem kolejnych dyrektorów generalnych Lego. To ich doświadczenia, koncepcje i zmieniające się podejście do tego, czym właściwie jest firma Lego, a także ich zmagania z zarządem firmy sprawiły, że duński producent zabawek kilkukrotnie przebył drogę od rynkowego potentata do firmy o włos od upadku – i z powrotem. Słynna już „kuracja Knudstorpa” wyprowadziła firmę ze strat ku rekordowym zyskom. Do dziś Lego jest obiektem analiz i inspiracją dla niejednego lidera – i nigdzie nie opisano go tak drobiazgowo jak w tej właśnie książce.

- Paweł "Sariel" Kmieć, AFOL, Yotuber youtube.com/searme, sariel.pl

Fragment książki

Irlandzki pisarz Frank O’Connor wspomniał w jednym ze swoich dzieł o doświadczeniu, które pamięta z dzieciństwa. Któregoś dnia natknął się wraz z przyjaciółmi na wysoki mur, na który nie byli w stanie się wspiąć. Chłopcy chcieli pokonać przeszkodę i iść dalej, ale jako że nie wiedzieli, jak sobie z tym poradzić, postanowili zamiast tego przerzucić przez mur swoje czapki. Kiedy już to zrobili, musieli znaleźć jakieś rozwiązanie. Z podanego przez autora przykładu małych Irlandczyków skorzystał w 1961 roku amerykański prezydent John F. Kennedy. Zobowiązał się wtedy zorganizować wyprawę na Księżyc, chociaż nie wiedział jeszcze dokładnie, w jaki sposób tego dokona. W latach dziewięćdziesiątych dyrekcja LEGO zdecydowała się na to samo, czyli przerzuciła czapkę przez mur. Krok ten miał pociągnąć za sobą dalekosiężne i trwałe skutki.

O autorze

Niels Lunde (ur. 1962) jest magistrem nauk politycznych. Przez ponad 20 lat był wnikliwym obserwatorem i komentatorem biznesowym, pracując dla Duńskiego Związku Pracodawców jako redaktor biznesowy, redaktor naczelny i dyrektor zarządzający w gazecie Berlingske Tidende oraz jako komentator biznesowy w gazecie Politiken. Lunde napisał wiele książek na temat zarządzania i biznesu - jego ostatnią książką jest uznana przez krytyków biografia „Mr Møller’s New Man” (tytuł oryginalny) oraz „100 najlepszych menedżerów - przewodnik po duńskim życiu biznesowym”.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Niels Lunde, fragment, premiera, historia lego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Polecamy
Światło księÅźyca
"Światło księżyca" - powieść o dojrzewaniu, miłości i seksie

W świetle księżyca miłość chodzi własnym ścieżkami.

Patricia Briggs - Dotyk Ognia
Dotyk Ognia - kontynuacja serii z Mercedes Thompson

Napięcie między nadnaturalnymi a ludźmi sięga zenitu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.