Dzieje się - Literatura

Neil Gaiman - pisarz, scenarzysta i finalista alternatywnej Nagrody Nobla

2018-09-10 13:52:55

Neil Gaiman to uznany autor w środowisku fantastyki. Stworzył szereg książek i opowiadań z których większość stawała się bestsellerami. Niedawno został nawet nominowany do Nowej Nagrody Literackiej, zastępującej w 2018 roku Nobla z Literatury.

Alternatywny Nobel

Ze względu na brak Literackiej nagrody Nobla w 2018 roku, grupa entuzjastów stworzyła własną, niezależną wersję.  Nowa Akademia zebrała propozycje i wyłoniła 4 finalistów. Wśród  nich oprócz Gaimana: Maryse Conde, Haruki Murakami i Kim Thuy. Komisja wyłoni zwycięzcę 12 października, a nagroda zostanie przyznana 9 grudnia. Po rozdaniu nagrody, Nowa Akademia zakończy działalność.

Dlaczego Gaiman?

Zasługi Neila Gaimana dla świata kultury i literatury są niezrównane. Co ciekawsze autor zajmuje się również innymi mediami. Jest ojcem Sandmana, postaci z wielokrotnie nagradzanej serii komiksów o tym samym tytule. Nie jest to jedyna seria komiksowa w której maczał palce. Gaiman ukochał to medium ze względu na to, że w porównaniu z literaturą, istnieje dużo mniejszy dotychczas powstały dorobek. Dzięki temu, jak twierdzi, może przecierać szlaki.

Komiks to nie jedyny rodzaj sztuki w jakiej tworzy. Napisał scenariusze do dwóch odcinków “Doktora Who” z czego za jeden otrzymał nagrodę Hugo. Poza tym pracował nad scenariuszem kinowego “Beowulfa” i przygotował parę spektakli dla teatralnego słuchowiska.

Najważniejsze jednak, zawsze były książki

Neil Gaiman napisał dotychczas 12 powieści, 14 książek dla dzieci i niezliczoną ilość opowiadań. Zadebiutował, jeszcze jako młody dziennikarz, na łamach Imagine Magazine opowiadaniem “Featherquest”. Zdobywając kontakty i przeprowadzając wywiady, wszedł w kontakt z Terrym Pratchettem. Razem napisali w 1990 roku książkę zatytułowaną “Dobry Omen”. Historię dwójki przyjaciół, anioła Azirafala i demona Crowleya, którzy próbują odkręcić naprawdę poważną pomyłkę o iście apokaliptycznych skutkach.

Twórczość Gaimana cechuje bardzo brytyjski humor i niecodzienne podejście do rzeczywistości przez pryzmat bogatej wyobraźni. Jego literatura jest jak ciepły wiosenny poranek w parku. Przyjemnie błoga i niezobowiązująca. Na tyle przy tym interesująca, że czytelnik zostaje na dłużej, odwlekając moment odłożenia książki do ostatniej chwili. Najnowsza książka jest zbiorem mitów nordyckich. “Mitologia Nordycka” sprzedała się w setkach tysięcy egzemplarzy i spotkała się z bardzo przychylną opinią recenzentów.

Konwenty i praca charytatywna

Autor często bierze udział w wydarzeniach literackich i nie tylko. Pojawia się na konwentach fantastycznych i wydarzeniach lokalnych. Poza tym Neil Gaiman wspiera różne organizacje charytatywne, m.in.: Environmental Investigation Agency, Save the Rhino, TigerTime i UNHCR. Za pomocą mediów społecznościowych wspiera różne akcje, zdarzyło mu się nawet wziąć udział w filmie “What they took with them” przygotowanym przez UNHCR.

Ekranizacje twórczości

Gaiman jest na tyle popularny, że spośród jego książek i komiksów, 7 zostało przeniesionych na ekrany. W zeszłym roku wydano film na podstawie jego opowiadania "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach". Niedawno też rozpoczęły się zdjęcia do serialu na podstawie Dobrego Omenu”. W rolach głównych pojawią się David Tennant jako Crowley i Michael Sheen jako Azirafal. Premiera prognozowana jest na 2019 rok.

Aleksander Gałąska

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Gaiman, nobel, dobry omen, film, książka, fantasy, fantastyka, pratchett
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Angelus 2019 - ksiąÅźki
105 książek zakwalifikowano do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019

Liczba ta, niemal dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym, ma związek ze zmianą w regulaminie Angelusa.

Siedmiu wspaniałych - komiks
Komiksowe premiery Egmontu na luty 2019

Poznajcie nowości wydawnicze!

Robert J. Szmidt
Robert J. Szmidt przyciągnął tłumy na promocji nowej książki [FOTO] Wrocław

Autor promował książkę "Szczury Wrocławia. Kraty". Zobaczcie zdjęcia!

Polecamy
Przyszłość? Depresja, przeludnienie i prawo ograniczające posiadanie potomstwa
Przyszłość? Depresja, przeludnienie i prawo ograniczające posiadanie potomstwa

FUTU.RE jest opowieścią o świecie przyszłości, w którym nie istnieje już śmierć.

Jacek Piekara - przeczytaj jak czytać
Jacek Piekara - przeczytaj jak czytać

Najnowsza książka Jacka Piekary "Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie" spowodowała ciekawą dyskusję wśród czytelników... W jakiej kolejności czytać tomy jednego z najciekawszych cyklów książkowych ostatnich lat? Dowiedz się sam!

Ostatnio dodane
Angelus 2019 - ksiąÅźki
105 książek zakwalifikowano do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019

Liczba ta, niemal dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym, ma związek ze zmianą w regulaminie Angelusa.

Siedmiu wspaniałych - komiks
Komiksowe premiery Egmontu na luty 2019

Poznajcie nowości wydawnicze!