Nowości - Literatura

"Na saksy" do Tunezji

2011-01-24 11:25:58

Złote plaże, turkusowe morze, rafy koralowe, palmy, wielbłądy i Sahara - Tunezja kojarzy się dziś raczej z wyjazdem turystycznym, niż zarobkowym. Ale w czasach PRL-u tam także wyjeżdżano "za chlebem". Pracę w Tunezji i innych krajach opisuje Ewa Gogolewska-Domagała w pełnej humoru książce "Blondie$". Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Papierowy Motyl 7 grudnia.

Ci, którzy nigdy nie pracowali za granicą, zastanawiają się, jak wygląda życie na obczyźnie, jakich ludzi można tam spotkać, jak wygląda codzienność pracujących w innych krajach Polaków? Okazuje się, że emigracja zarobkowa może mieć w sobie duży fabularny potencjał.

Niedawno na półkach księgarskich pojawiła się debiutancka powieść Ewy Gogolewskiej-Domagały "Blondie$". Autorka książki, piosenkarka mieszkająca w Krakowie, stworzyła historię, która, choć posiada całkowicie fikcyjną fabułę, jest oparta na wspomnieniach pisarki. Gogolewska-Domagała sama, jak większość muzyków w czasach PRL-u, podróżowała, aby dorobić sobie na tzw. kontraktach zagranicznych. Główne bohaterki "Blondie$" - dwie zwariowane artystki Dorota i Danuta - opowiadają o swoich wyjazdach w różne miejsca świata, gdzie w ekskluzywnych hotelach grały i śpiewały "do kotleta".

Opisane z dużym humorem historie przenoszą czytelnika w inne światy - od Polski sprzed dwóch dekad, poprzez dawną Jugosławię, Węgry i zimną Norwegię, aż po egzotyczne kraje arabskie. "Większość muzyków chałturzyła, jak mogła, dorabiając sobie wakacyjnymi wyjazdami, wtedy to było bardzo opłacalne", mówi Dorota, narratorka książki. W czasie swoich wojaży zagranicznych te farbowane blondyny przeżyły nie tylko niesamowite przygody, ale poznały również wielu Polaków, przebywających zazwyczaj także na wyjazdach zarobkowych. Każdy z nich ma swoją historię - Grażyna, kierowniczka szwalni w Tunezji, Hubert, inżynier specjalizujący się w konstrukcjach przemysłowych, który był w Libii, Emiratach i Tunezji, małżeństwo lekarzy pracujących w tunezyjskim szpitalu i wiele polskich zespołów muzycznych, grających, podobnie jak główne bohaterki "Blondie$", w hotelach w najróżniejszych zakątkach świata.

W tej książce, pełnej anegdot, zabawnych perypetii Polaków na emigracji i celnych obserwacji codzienności, czytelnik odnajdzie dużą dawkę humoru, którego często brakuje współczesnym wspomnieniom z wyjazdów zarobkowych, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii czy Irlandii. A może tamta emigracja zarobkowa była inna niż dzisiejsza? Polacy z "Blondie$" są uczciwi i serdeczni, razem spędzają czas, pomagają sobie w drobnych sprawach i
wspierają się w sytuacjach naprawdę krytycznych.

Współcześni emigranci to często osoby z tytułem inżyniera czy magistra, które za granicą pracują jako barmani lub pokojówki. Już samo to wpływa na niską samoocenę i powoduje szereg problemów. Jeżeli dodać poczucie wyobcowania - często lokalni mieszkańcy danego kraju winią Polaków za zabieranie im miejsc pracy - i wiele innych aspektów związanych ze współczesną emigracją zarobkową, jak choćby trudności z utrzymaniem więzów rodzinnych w Polsce, to okazuje się, że obecnie wyjazdy "na saksy" często przynoszą frustracje i rozczarowania.

Dlatego warto zatrzymać się przy "Blondie$" i cofnąć do czasów, kiedy Polacy znajdowali przyjaciół - innych Polaków - za granicą i mogli na siebie liczyć, kiedy chciało im się zagłębiać w kulturę obcego kraju, a pracy za granicą nie traktowali tylko i wyłącznie jako okazji do zarobienia pieniędzy.

Powieść "Blondie$" to debiut literacki Ewy Gogolewskiej-Domagały. Autorka zajmowała się śpiewaniem, najpierw amatorsko, potem zawodowo, była m.in. wokalistką krakowskiego zespołu jazzu tradycyjnego Playing Family. Jak większość polskich muzyków jeździła z występami po świecie. Była w wielu miejscach - od archipelagu Lofotów za Kręgiem Polarnym w Norwegii, po kraje Półwyspu Arabskiego i Tunezję, a Europę Zachodnią zwiedziła ze studenckim teatrem TAM z Krakowa. Obecnie osiadła na stałe w Krakowie i postanowiła zająć się pisaniem. Autorka pracuje już nad drugą częścią "Blondie$".

ip

Słowa kluczowe: blondies ewa godlewska - domagała prl tunezja wyjazdy zarobkowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Ewunia [0]
    fanka Blondes
    2012-05-17 11:22:25
    Czytałam, podoba się, lekkim piórem napisane, polecam, można się zrelaksować przy tej lekturze.
Zobacz także
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Polecamy
Zaginione Miasta: Ciemność
Przed nami premiera książki "Zaginione Miasta: Ciemność" - 6. tom serii Shannon Messenger

Niewidziani odnieśli sporo zwycięstw, lecz walka ciągle trwa.

Katarzyna Bonda, Ze złości
Katarzyna Bonda z nową książką o morderstwach "Ze złości"

Detektyw Jakub Sobieski w drugim tomie cyklu intryguje nie mniej niż rozwiązywane przez niego zagadki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.