Nowości - Literatura

Marek Krajewski zalicza drugi debiut. Mistrz kryminału w nowej odsłonie

2023-09-28 13:30:35

Nadchodzi prawdziwa wolta! Marek Krajewski, czyli mistrz polskiego kryminału retro, zaprezentuje się w nowej odsłonie. Powieść "Ostra" (premiera 8 listopada) to w zasadzie drugi debiut autora na 25 lat od czasu decyzji, by zostać pisarzem. O czym jest książka?

 Marek Krajewski Ostra

Nowy kryminał mistrza

Nowy kryminał Marka Krajewskiego zrywa z historyczną scenerią dwudziestolecia międzywojennego i brawurowo przenosi nas do czasów współczesnych. Przewodniczkami po świecie politycznej zawieruchy w mrocznym i pełnym grzechu mieście są też nowe silne bohaterki. Tego w prozie Krajewskiego jeszcze nie było! Autor o swojej najnowszej powieści pisze tak: - Oto zapraszam Państwa do polskiego miasta roku 2019 (bez dokładnej topograficznej identyfikacji) na spotkanie z nową bohaterką. Tak! Moją nową postacią jest kobieta. Czterdziestodwuletnia Ewa Skoczek, prywatna detektyw (nie znosi formy „detektywka“, bo się jej kojarzy z „pozytywką“), kobieta po przejściach — przenikliwa, spokojna, nieustępliwa, małomówna. Tyle na razie mogę zdradzić.

O fabule książki

Wielkie miasto nad rzeką Siecznicą nocami upaja się alkoholem i tonie w narkotykowej mgle. Kiedy w pożarze na jednym z osiedli ginie podpalacz, tylko na pierwszy rzut oka sprawa wygląda jak nieszczęśliwy wypadek. Niebawem okazuje się, że podpalenie to element skomplikowanej przestępczej gry. Co wydarzyło się naprawdę, wie tylko prostytutka Rakieta, która zniknęła bez śladu.
 
Poturbowana przez życie detektyw Ewa Skoczek i ukrywająca wstydliwy sekret adwokatka Gośka Drewnowska podejmują się odnalezienia Rakiety. A to oznacza wojnę. Z bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem.
 
Co przeszkodzi im w dotarciu do prawdy?
Czy uda się wyrwać miasto z niewidzialnej sieci mafijnych powiązań?
I kto tak naprawdę chce je powstrzymać?

Niespodzianka dla fanów

Marek Krajewski przygotował jeszcze jedną niespodziankę. Od października mogą Państwo szukać Eberharda Mocka w operowej odsłonie! „Nigdy nie sądziłem, że mogę –  jako literat –  wejść w wielki świat sztuki operowej”, wyznaje Krajewski. A jednak! Na zaproszenie Opery Wrocławskiej pisarz stworzył nowe dialogi do opery "Czarodziejski flet w Breslau" z ponadczasową muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta i librettem Emmanuela Schikanedera. „Przyjąłem propozycję i przystąpiłem do pisania. Po jakimś czasie zbudowałem wrocławskie uniwersum dla Mozartowskiej baśni, pełnej okultystycznej wolnomularskiej symboliki”.

"Czarodziejski flet w Breslau" można podziwiać w Operze Wrocławskiej już od 1 października 2023 roku.

Sylwetka autora

Marek Krajewski (ur. 1966) – bestsellerowy autor serii kryminałów o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, a także horroru Demonomachia. Zanim w 2007 roku poświęcił się całkowicie działalności literackiej, wykonywał różnorodne prace. W latach 1992–2007 był zatrudniony w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadebiutował w roku 1999 powieścią Śmierć w Breslau.

Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Paszportem „Polityki” (2006) oraz Dolnośląską Nagrodą Kultury Silesia (2022). W 2023 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

Jego książki były wielokrotnie adaptowane, zarówno na potrzeby teatru (m.in. 2019 – Mock. Czarna burleska w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, reż. Konrad Imiela), jak i telewizji (Erynie , 2022, reż. Borys Lankosz). Książki Marka Krajewskiego zostały przełożone na 21 języków.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Ostra, książka, powieść, kryminał, 2023, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czarodziejki W.I.T.C.H. Nowe historie
"Czarodziejki W.I.T.C.H. Nowe historie: Serce przyjaźni" - komiks jest już w Polsce [WIDEO]

Przygody bohaterek odzwierciedlają kalejdoskop społeczeństwa naszych czasów - z nutą tajemnicy, magii i przygody.

Premiery komiksÃłw Egmontu na listopad i grudzień 2023
Premiery komiksów Egmontu na listopad i grudzień 2023

Czeka nas ogromny wysyp nowości z różnymi (super)bohaterami.

Polecamy
Dungeons & Dragons. Zaćmione Åźyczenie
Premiera komiksów "Dungeons & Dragons" przed debiutem kinowego przeboju [WIDEO]

Debiutuje pierwszy tom cyklu "Legendy Wrót Baldura" oraz powieść graficzna "Zaćmione życzenie".

Armagedon i paranoja
"Armagedon i paranoja" - Rodric Braithwaite o lęku przed bombą atomową

W jednej chwili wszyscy doświadczyliśmy, na czym polega wojna nuklearna - Michaił Gorbaczow o katastrofie w Czarnobylu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czarodziejki W.I.T.C.H. Nowe historie
"Czarodziejki W.I.T.C.H. Nowe historie: Serce przyjaźni" - komiks jest już w Polsce [WIDEO]

Przygody bohaterek odzwierciedlają kalejdoskop społeczeństwa naszych czasów - z nutą tajemnicy, magii i przygody.