Dzieje się - Literatura

Książki zakazane, czyli czego nie wolno było czytać

2018-06-12 13:29:30

Cenzura w literaturze stosowana była od najdawniejszych czasów z różnych powodów – najczęściej politycznych, religijnych i obyczajowych. Wydawcą takich zakazów były rządy poszczególnych krajów oraz kościoły, ale także inicjatywy oddolne (mające zwykle na celu usunięcie jakiejś lektury ze szkół). Jakich książek zakazywano? Dlaczego tak się działo? Poznaj wybrane zakazane książki >>

Lolita okładka

Zakazane książki

O ile zakaz wydawania „Mein Kampf” może mieć sens, to historia odnotowuje również powody zupełnie błahe: butelka wina w koszyczku Czerwonego Kapturka braci Grimm swego czasu wykluczyła bajkę ze szkół w stanie Kalifornia. W niektórych przypadkach książki były częściowo cenzurowane, usuwano z nich co bardziej niewygodne fragmenty, innych zaś zakazywano w ogóle. Dziś organizowane są różne wydarzenia kulturalne mające na celu promocję takich właśnie pozycji, takie jak na przykład Tydzień Zakazanych Książek.

Co ciekawe dzieła zakazywane w czasach swojego pierwszego wydania często stają się potem klasyką literatury, której wręcz nie wypada nie znać, oraz lekturami szkolnymi. To oraz fakt, że książki te mimo represji czytano i kopiowano pokazuje, że cenzura nie ma większego sensu. Wszelka cenzura jest dość piętnowana, a informacja o zakazaniu danej książki staje się bardziej ciekawostką bardziej zachęcającą do sięgnięcia po taką lekturę.

Cenzura była przez wieki praktyką bardzo popularną i szeroko stosowaną, więc nie sposób zliczyć wszystkich książek objętych podobnymi zakazami. Poniżej przedstawiamy kilkanaście najbardziej znanych z nich, których czytanie oraz wydawanie kiedyś, z jakiegoś powodu zostało zabronione.

Anna Janaszak

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spis, tytuły, znane, zestawienie, popularne, ranking

Książki zakazane (12)

„Lolita” Vladimir Nabokov
„Sztuka kochania” Owidiusz
„451 stopni Fahrenheita” Ray Bradbury
„120 dni Sodomy, czyli szkoła libertynizmu” Donatien-Alphonse-François de Sade
„Bastion” Stephen King
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
nagrody edytorskie 2020
Znamy nominacje do nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony 2020

To jedne z najważniejszych edytorskich wyróżnień w Polsce.

Wrocławskie Targi Dobrych KsiąÅźek 2020
Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2020 odwołane, ale nagrody zostaną przyznane Wrocław

Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony zostaną przyznane 14 grudnia.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.