Dzieje się - Literatura

Kryminalny boom!

2010-07-07 14:34:59

W czasie kiedy wszystko dookoła jest szare i nudne, kiedy rutyna przesłania nam rzeczywistość a w naszym życiu zaczyna brakować wrażeń - pojawia się kryminał, oferując czytelnikowi znacznie więcej niż tylko kilkaset stron wrażeń.

Siła kryminałów bierze się z umiejętności podarowania czytelnikowi niecodziennej kompilacji wrażeń, tajemnicy i prawdy – zapewniającej nieustanne pobudzenie i napięcie. Kryminał jest więc pewną iluzją, namiastką życia, które podświadomie każdy z nas chciałby wieść. W świecie w którym wartości uległy zachwianiu a prawda i sprawiedliwość są pojęciami tak względnymi, że prawie nie istniejącym, kryminał staje się pewnym ratunkiem porządkującym zaburzony i lekko zachwiany świat czytelników.

Kryminał jest więc jedynym gatunkiem literackim, w którym nie może być złego zakończenia, a czytelnik ma pewność, że na końcu zawsze zwycięży prawda.

Skąd się bierze popularność kryminałów?

Ponieważ we współczesnym społeczeństwie nic nam nie grozi, a poziom bezpieczeństwa, w porównaniu do innych czasów, jest na o wiele wyższym poziomie, większość z nas poszukuje zewnętrznych bodźców, które zapewnią nam dodatkowe doznania. Popularność kryminałów bierze się więc z umiejętnego wykorzystania tej ludzkiej słabości i przekształcenia jej w dominującą zasadę, na podstawie której tworzy się scenariusz opowieści. Morderstwo, zagadka, tajemnica, aż wreszcie dzielny i błyskotliwy detektyw, który rozpoczyna śledztwo i przywraca dotychczas zachwiany porządek Raz uwiedzieni sprawnością warsztatu pisarskiego, nasiąkamy wiedzą potrzebną nam do rozwikłania kulis zagadki, na której opiera się książka.

Kryminały spełniają więc rolę katalizatora, przypominając o swej terapeutycznej funkcji.  Są czymś w rodzaju psychologicznej gry, w której na chwilę zastrasza się czytelnika – wzbudzając w nim natychmiast dreszczyk emocji, po to tylko, aby za chwilę go uspokoić i zapewnić, że nic mu nie grozi, a na świecie znów zawitał ład i porządek.

Fenomen kryminałów


Fenomen kryminałów polega więc na stałym rozbudzaniu ciekawości, trzymaniu w napięciu czytelnika i odkrywania tajemnicy na której opiera się książka. Świetnym przykładem może być „Boska trucizna” Antona Czyża, która została skonstruowana w taki sposób, aby oprócz mistrzowsko ukazanej fabuły stworzyć odpowiedni klimat miasta, będący tłem do rozwijającej się na łamach książki intrygi. Takie połączenie wyraźnie widać w „Boskiej truciźnie”, której akcja rozgrywa się w Rosji w przeddzień rewolucji, w klimacie dziwnych zdarzeń i intrygujących powiązań łączących świat przestępczy ze światem magii.

Odtwarzany z pietyzmem i faktograficzną starannością klimat zimowego Sankt Petersburga dodatkowo wzmacnia atrakcyjność książki, powodując, że czytelnik jeszcze mocniej angażuje się w fabułę. Oprócz mrożącej krew w żyłach zagadki i mrocznej tajemnicy, w którą uwikłany jest główny bohater o sukcesie kryminału decyduje również soczyście zarysowane postacie kolejnych bohaterów, tworzących niepowtarzalny klimat każdej książki.

ip

Słowa kluczowe: kryminał lato boska trucizna naton cziż popularność kryminałów sankt petersburg
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.