Nowości - Literatura

Historia najdziwniejszego z gett żydowskich

2008-06-30 09:50:00
 27 czerwca na półki naszych księgarń trafiła historia najdziwniejszego z gett żydowskich w okupowanej Polsce - "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" Elżbiety Cherezińskiej.

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek najdziwniejszego żydowskiego państwa w niemieckim Kraju Warty. Kreśliła portret jego twórcy, przełożonego Judenratu w getcie łódzkim, Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Jednocześnie ukazywała obraz skomplikowanych relacji między żydowską a niemiecką administracją getta i walki o władzę wśród tamtejszych elit. Getto łódzkie zlikwidowano dopiero w sierpniu 1944 roku, gdy Sowieci od dawna stali na linii Wisły. To sprawiło, iż spośród jego mieszkańców ocalało o wiele więcej Żydów niż z każdego innego getta na terenie Polski. Na czym polegała tajemnica łódzkiego getta? Kim naprawdę był „król Chaim”?

Możemy dzisiaj dyskutować, rozważać i zadawać retoryczne pytania: czy gdyby sprzeciwił się Niemcom, gdyby nie zgodził się na podpisywanie list deportacyjnych, gdyby własnymi rękami nie wysyłał ludzi, czy byłoby inaczej? Los pozostałych gett każe powątpiewać. Gdyby Rumkowski nie zginął w Auschwitz, stanąłby po wojnie przed sądem. Sądziliby go jemu współcześni, ludzie, którzy przeżyli wojnę i uniknęli śmierci. Jaki wyrok wydaliby na Chaima Rumkowskiego? Co z jego życia świadczyłoby za nim, a co przeciwko? Czy to się da rozdzielić?
Ze wstępu Szewacha Weissa
Książka Elżbiety Cherezińskiej "Byłam sekretarką Rumkowskiego", oparta została na wspomnieniach Estery Daum, pracującej w administracji żydowskiej getta łódzkiego, w tzw. Centralnym Sekretariacie. Obejmuje zasięgiem chronologicznym cały okres funkcjonowania getta, a więc do sierpnia 1944 r., oraz pobyt bohaterki w obozie i powrót do Łodzi po zakończeniu wojny. Wspomnienia powstały wiele lat po wojnie, stanowią więc próbę odtworzenia wydarzeń, a nawet, jak wynika ze wstępu, napisania ponownie prowadzonego w getcie, a zagubionego dziennika. Nie są jednak fikcją literacką, a autentyczną relacją z czteroletniego pobytu w getcie łódzkim. (…) Wartość historyczna książki z pewnością została podniesiona walorami literackimi. Jest to niewątpliwa zasługa Elżbiety Cherezińskiej, która rozbudowała i wzbogaciła wspomnienia Estery Daum. Dzięki temu otrzymaliśmy bardzo ciekawą książkę, zaspokajającą apetyty zarówno historyków, jak i miłośników dobrej literatury.
Kierownik Centrum Badań Żydowskich Instytutu Historii UŁ, dr Jacek Walicki


Elżbieta Cherezińska (ur. 1972) Teatrolog. Mieszka w Kołobrzegu, na co dzień zajmuje się organizacją przedsięwzięć kulturalnych. W 2005 roku wydała książkę napisaną wspólnie z Szewachem Weissem Z jednej strony, z drugiej strony będącą rodzajem jego literackiej biografii.

ISBN 978-83-7506-219-9
Format 20,5 cm x 20,5 cm
Stron 396
Oprawa zintegrowana
Cena 39 zł 90 gr

Słowa kluczowe: Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum Elżbiety Cherezińskiej nowości literatura ksiażki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Polecamy
Rodzina Monet. KrÃłlewna 2
"Rodzina Monet. Królewna" - premiera 2. tomu bestsellerowej serii young adult

Weronika Anna Marczak prezentuje dalsze losy bohaterki, którą pokochało tysiące fanów na całym świecie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.