Dzieje się - Literatura

Gyorga Spiro laureatem Nagrody Wyszehradzkiej

2009-06-09 11:51:22

 Węgierski pisarz i dramaturg György Spiró został laureatem Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, przyznawanej przez ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

19. spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się w Warszawie w dniach 27-19 maja. W piątek, na zakończenie obrad, minister kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił nazwisko laureata.

György Spiró (ur. w 1946 roku w Budapeszcie) jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy współczesnych na Węgrzech.Jest dramatopisarzem, krytykiem teatralnym, tłumaczem literatury pięknej, wykładowcą Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie, a obecnie profesorem na Wydziale Estetyki Uniwersytetu im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie. Jest zafascynowany kulturą Europy Środkowo-Wschodniej, a Polska od lat 70. pozostaje w kręgu jego zainteresowań naukowych - Spiró jest autorem monografii poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

W trzydniowych obradach udział wzięli: Bogdan Zdrojewski, Peter Smolikov - wiceminister kultury Republiki Czeskiej, Augustin Józef Lang - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Republiki Słowackiej oraz Ferenc Csak - sekretarz stanu w resorcie edukacji i kultury Republiki Węgierskiej.

15 lipca 2009 nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się powieść pióra nagrodzonego autora: "Mesjasze".

Jak zapowiada się "Mesjasz"? Historia Towiańskiego i Mickiewicza to gotowa fabuła powieści. Spiró zdemitologizował polskie legendy i odbrązowił część naszej historii, przywracając ją życiu. Paryż, lata czterdzieste XIX wieku. Polacy, którzy opuścili ojczyznę po klęsce powstania listopadowego, z trudem radzą sobie na emigracji. Nie znają dobrze języka, nie cieszą się sympatią władz francuskich, ledwo wiążą koniec z końcem. Aż nagle pojawia się przybysz z Wilna, samozwańczy Mesjasz, który obiecuje lepszy, zbawiony świat. Ze specjalną misją do Rzymu i Jerozolimy posyła swego rodaka Gerszona Rama, który ma zjednać dla Sprawy Bożej papieża i rabinów.

Spiró pieczołowicie odtwarza w Mesjaszach środowisko Wielkiej Emigracji i koła towiańczyków, zręcznie wplatając w powieściową narrację autentyczne listy i wspomnienia.Jednocześnie z wizjonerską fantazją kreśli portrety Towiańskiego, Mickiewicza i Słowackiego, próbując dociec, jak to się stało, że wielcy poeci ulegli wpływowi wątpliwego proroka.

KP/ip

Fot. wikipedia.org

Słowa kluczowe: Gyorga Spiro, nagroda wyszehradzka, bogdan zdrojewski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Krystyna CzubÃłwna
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?

Czy praca lektora ma charakter "artystyczny"?

Maciej Marcisz
Maciej Marcisz o swojej nowo wydanej powieści "Książka o przyjaźni" [Wywiad]

W wywiadzie Maciej Marcisz opowiedział nam o tym, jak przebiegał proces pracy nad jego powieścią "Książka o przyjaźni", podzielił się swoimi przemyśleniami na temat przyjaźni, relacji dzieci z rodzicami oraz zdradził swoje pisarskie marzenia!

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.