Dzieje się - Literatura

Genji Monogatari - poznajcie najstarszą powieść świata

2019-08-14 13:43:05

Dzieje literatury to niejako dzieje ludzkości. Książki to w końcu pierwszy środek, który pozwolił utrwalać myśli ludzie i przekazywać je w czasie i przestrzeni. Jeżeli więc przypatrzymy się historii literatury, będziemy mogli też sporo dowiedzieć się o samej ludzkości. Trochę czasu minęło, zanim książki stały się częścią przemysłu rozrywkowego na powszechną skalę. Nie oznacza to jednak, że kiedyś już podobnych prób nie podjęto. Przyjrzyjmy się dziełu, które uznawane jest za najstarszą powieść świata - Opowieść o Genjim.

Samuraj stojący na tle księżyca

Pierwsza powieść w historii

Według badaczy, Opowieść o Genjim powstała około 1000 lat temu, w Japoni. Jej autorką jest kobieta - pisarka i poetka, która tworzyła pod pseudonimem Murasaki Shikibu. Jest to dzieło niezwykle obszerne - całość zmieściła się na 54 zwojach, które po przetłumaczeniu na angielski zajmują ponad 1300 stron.

Genji Monogatari to dzieło bardzo wartościowe nie tylko ze względu na swoje walory artystyczne, ale też i kulturowe - książka bardzo skrupulatnie podchodzi do opisów interakcji społecznych i politycznych, właściwych dla czasów, w których powstawała, co oczywiście przyciąga uwagę historyków, kulturoznawców i antropologów.

O czym jest Genji Monogatari?

Historia opowiedziana w Genji Monogatari to historia tytułowego bohatera, którym jest książę Hikaru Genji. To na nim skupia się fabuła, opowiadając o jego życiu i romansach. Docelowo, powieść była zaadresowana do kobiet, jednak również wielu mężczyzn w XI-wiecznej Japonii odnajdywało przyjemność w obcowaniu z nią - utożsamiali się oni z tytułowym bohaterem, ponieważ ten posiadał wady ale był też uwielbiany - posiadał siłę i władzę, ale przeżywał też porażki.

Niektórzy uważają nawet, że Opowieść o Genjim to pierwsza powieść psychologiczna. Melissa McCormick, profesor japońskiej sztuki i kultury w Harvardzie zauważa, że w przypadku tego dzieła - Po raz pierwszy mamy do czynienia z postaciami które dosłownie wychodzą ze stron. Jednym ze sposobów, w jaki to osiągnięto to sposób pisania, który daje nam poczucie, że jesteśmy w głowach postaci, w ich myślach. Wykorzystane słowa czy użycie ironii, które znajdziemy w powieści, są powszechne dla naszego dzisiejszego rozumienia tego, czym jest powieść (za bbc.com).

Wciąż trwają debaty na temat tego, czy Genji Monogatari to faktycznie najstarsza powieść świata. Ciężko jest to jednoznacznie ustalić bez żadnych wątpliwości. Pewne jest jednak to, że jej wpływ na sztukę i literaturę jest nieporównywalny do innych dzieł, podobnie jak jej innowacyjność i wartość.

KSK

fot. pixabay.com

źródła:

http://www.bbc.com/culture/story/20190814-the-tale-of-genji-the-worlds-first-novel

wikipedia.org

Słowa kluczowe: Opowieść o Genjim, Najstarsza książka, Japonia, Murasaki Shikibu, Hikaru
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Branża księgarń w czasie pandemii: raport za rok 2020

Jak ten rok zapamiętają wydawcy, pisarze, księgarze, antykwariusze, organizatorzy targów, a także przedstawiciele e-kultury?

dobre strony
Poznaliśmy laureatów nagród Pióro Fredry 2020 oraz Dobre Strony 2020

Za nami transmisja online z ogłoszenia wyników. Kto wygrał?

Olga Tokarczuk spotkanie
Olga Tokarczuk zachęca do pisania herstorii i ogłasza konkurs literacki

Polska noblistka zachęca do tworzenia treści uwzględniając osiągnięcia i biografie kobiet.

Polecamy
Rafał Dutkiewicz - spotkanie autorskie
Rafał Dutkiewicz promuje książkę o Wrocławiu [FOTO] Wrocław

W książce "Prezydent Rafał Dutkiewicz (nie tylko) o Wrocławiu" autor dokonuje swoistego podsumowania swojej kariery gospodarza miasta.

KaÅźdego dnia
Książki romantyczne dla młodzieży

Poznajcie polecane romanse dla nastolatków!

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Branża księgarń w czasie pandemii: raport za rok 2020

Jak ten rok zapamiętają wydawcy, pisarze, księgarze, antykwariusze, organizatorzy targów, a także przedstawiciele e-kultury?

dobre strony
Poznaliśmy laureatów nagród Pióro Fredry 2020 oraz Dobre Strony 2020

Za nami transmisja online z ogłoszenia wyników. Kto wygrał?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.