Dzieje się - Literatura

Angelus dla Martina Pollacka!

2007-12-03 16:35:04

 Martin Pollack otrzymał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Angelusa - najważniejszą nagrodę w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej. Tym samym najlepszą książką opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim okazała się "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu".


Martin Pollack
„Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu”
Przekład Andrzej Kopacki

Sbarramento di Brennero, fortyfikacje na przełęczy Brenner: 6 kwietnia 1947 roku u wejścia do bunkra na granicy austriacko-włoskiej znaleziono zwłoki mężczyzny. Śledztwo pozwala ustalić jego prawdziwą tożsamość: to dr Gerhard Bast, urodzony w 1911 roku w Gottschee, sturmbannführer SS, członek gestapo, zbrodniarz wojenny, poszukiwany listem gończym przez policję w Linzu. Ojciec Martina Pollacka.


Opinie o książce:
"To książka przykuwająca uwagę, a zarazem wyważona, ba, chłodno naukowa. Przede wszystkim jednak bije z niej głęboki humanizm i okiełznany ból. To literacki wyraz dojrzałości, która nie ucieka przed prawdą, lecz akceptuje ją, choć czyni to z wielkim wysiłkiem i dziecięcym poczuciem wstydu".
Claudio Magris

"Czytelnik wspaniałej książki Pollacka będzie wstrząśnięty. W trakcie lektury świadkujemy tragedii, która odsłania prawdę i nabiera wymiarów antycznych".
Ulrich Weinzierl, "Die Welt"

"...wielka reporterska narracja, archeologiczne poszukiwanie śladów i esej z dziejów mentalności".
Andreas Breitenstein, "Neue Zürcher Zeitung"

"Przygnębiająca książka, mądra, świetnie zrobiona dokumentacja i jednocześnie wrażliwa literatura".
Gabrielle von Arnim, "Tages-Anzeiger Zürich"

"`Śmierć w bunkrze` to książka znakomita"
Jak Strzałka, "Tygodnik Powszechny"

"`Śmierć w bunkrze`" to znakomicie napisany, przejmujący i refleksyjny rozrachunek z ojcem, dalszymi przodkami, własnym narodem i jego pangermańską pogardą Słowian"
Piotr Kitrasiewicz, "Magazyn Literacki Książki"

"Martin Pollack nie waha się powiedzieć wprost: mój ojciec był zbrodniarzem. To straszne wyznanie. Zwłaszcza jeśli pada publicznie"
Zbigniew Bauer, "Nowe Książki"




Martin Pollack
urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel", obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m. in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znana jest książka "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma" (Olsztyn 2000), oraz "Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna" (Wołowiec 2005). Ostatnio opublikował "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu" (Wołowiec 2006).




Słowa kluczowe: Angelus 2007 Martin Pollack Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus Śmierć w bunkrze. Opowieść o
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Nagrody Wielkiego Kalibru 2019
Poznaliśmy nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019 odbędzie się w dniach 28 maja - 2 czerwca 2019.

Patrycja Strzałkowska
Patrycja Strzałkowska: Moje książki są ciekawe, ale nie trudne [WIDEO]

Można je przeczytać w jeden-dwa dni i myślę, że właśnie dlatego odniosły sukces - mówi autorka.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.