Literatura
Solaris i Pirx - polski akcent w Kosmosie

Solaris i Pirx - polski akcent w Kosmosie

  • 2021-02-24, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Wydarzenie online

Opis

Solaris i Pirx – znane fanom powieści Stanisława Lema – to także nazwy obiektów astronomicznych. Jednym z ich odkrywców jest prof. Andrzej Niedzielski, gość lutowego odcinka cyklu Hevelianum – „Nauka Mówi”. Rozmowy na temat gwiazdy Solaris i krążącej wokół niej planety Pirx będzie można wysłuchać 24 lutego o godz. 19:00 na Facebooku i YouTube Hevelianum.

2021 to Rok Stanisława Lema i obchody 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Z tej okazji cykl „Nauka mówi” – rozmów z naukowcami i popularyzatorami nauki – Hevelianum poświęca całkowicie zagadnieniom z dziedziny astronomii i nowych technologii. W styczniu można było wysłuchać rozmowy z dr. inż. Tomaszem Zawistowskim, odpowiedzialnym za projekt umieszczenia na orbicie polskich satelitów naukowych, Lema i Heweliusza. Gościem lutowego odcinka będzie prof. Andrzej Niedzielski – astronom, specjalizujący się w astrofizyce, który kieruje Katedrą Astronomii i Astrofizyki CA UMK w Toruniu.

Profesor jest odkrywcą planet pozasłonecznych, wśród których znajdziemy planetę Pirx, krążącą wokół gwiazdy Solaris. Obie swoje nazwy zawdzięczają twórczości Stanisława Lema oraz inicjatywie IAU100 NameExoWorlds. To globalna akcja prowadzona z okazji 100-lecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), podczas której każdy kraj otrzymał prawo nazwania jednej planety i jej gwiazdy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Na zdrowy rozum
"Na zdrowy rozum" - debiutuje książka o podejmowaniu (nie)racjonalnych decyzji

Studenci na wykładach i poważni biznesmeni na seminarium - oni wszyscy tracili rozum. Ale dlaczego?

Krystyna CzubÃłwna
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?

Czy praca lektora ma charakter "artystyczny"?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.