Literatura
Od języka do języków. Badania w Kraju Basków

Od języka do języków. Badania w Kraju Basków

  • 2022-09-08, , godzina 19:00
  • Wydarzenie online

Opis

 

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Podróże z antropologią!

Od języka do języków. Badania w Kraju Basków

Czwartek, 8 września  2022, godz. 19:00

Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.

Od języka do języków. Badania w Kraju Basków

dr hab. prof. UG Katarzyna Mirgos

Tematyka spotkania zogniskowana będzie wokół sytuacji językowej w regionie baskijskim oraz prowadzonych przez Autorkę badań na tym obszarze. Euskara – język Basków budził zainteresowanie badaczy, bywał przedstawiany jako język Raju, ale był też łączony z magią, fanatyzmem, złym wychowaniem czy brakiem wykształcenia. Jaki jest jego dzisiejszy obraz i kondycja? Czy wszyscy Baskowie mówią po baskijsku? Jakie znaczenie może mieć refleksja nad językiem (i językiem baskijskim) w badaniach antropologicznych? To niektóre z kwestii, które zostaną przybliżone w ramach wykładu.

dr hab. prof. UG Katarzyna Mirgos – antropolożka kultury, pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się zjawiskami migracyjnymi, antropologią rodziny, antropologią miasta, kulturami i językami mniejszościowymi. Głównym terenem jej badań jest Kraj Basków. Jest autorką i redaktorką prac poświęconych kulturze baskijskiej, tłumaczeń z języka baskijskiego na polski, organizatorką warsztatów, wystaw, konferencji i pokazów filmowych związanych z kulturami Hiszpanii.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU: https://fb.me/e/2WQDsUxa9

Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.

Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu:https://podroze.etnograficzna.pl/

Partnerzy:Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW,Pracownia Duży Pokój

Patronaty i matronaty:Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl

Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia  Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.  Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zadanie publiczne pn. Podróże z antropologią dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Polecamy
Ostatnio dodane
Marvel Fresh.  Amazing Spider-Man - Rzeź absolutna
Premiery komiksów Egmontu na grudzień 2022

Sprawdźcie, co można przeczytać w tym miesiącu albo kupić na prezent świąteczny!

Anyway, Paulina Świst
Paulina Świst powraca z książką "Anyway". Będzie kolejny bestseller tajemniczej autorki?

Autorka odsłania najciemniejsze zakamarki adwokackiego świata.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.