Dzieje się - Literatura

Znamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2022

2022-07-11 10:29:47

Tegoroczna laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką została wyłoniona 9 lipca 2022 roku. Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie i była częścią programu głównego 11. edycji Festiwalu Miłosza. Nazwisko laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski wydane w latach 2018-2021 zostało ogłoszone podczas majowej konferencji prasowej.

Nagroda im. Wisławy SzymborskiejSpokój pełen tajemnicy, czyli najlepsza książka poetycka

Nagrodę za najlepszą książkę poetycką wydaną w 2021 roku otrzymała Małgorzata Lebda za tom "Mer de Glace" (Wydawnictwo Warstwy). Laureatka otrzymała wyjątkową statuetkę inspirowaną jedną z wyklejanek Wisławy Szymborskiej oraz czek na 100 tys. złotych. Pozostali nominowani otrzymali po 5 tys. złotych. 

-Gdybym miał użyć jednej formuły opisującej tom "Mer de Glace" Małgorzaty Lebdy, powiedziałbym, że to spokój pełen tajemnicy. To próba przezwyciężenia niepokoju, "próba jasnego", jak brzmi tytuł jednego z wierszy Andrea Ceccherelli, członek kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

-Tomiki poetyckie często składają się dziś zdwóch języków, dwóch dyskursów – są pisane wierszem lub rodzajem prozy poetyckiej. W tomie Małgorzaty Lebdy mamy do czynienia ze specyficzną indywidualną dykcją – małe prozy poetyckie, które przeplatają, a jednocześnie spajają ze sobą wiersze – noszą tytuł "Pory miejsc". Oglądamy tu świat z perspektywy ekologicznej. Zresztą "temperament ekologiczny" wydaje się charakterystyczny dla wierszy Lebdy, wyraźnie wybrzmiewa również w jej pozostałych tomikach. Chodzi tu o rozmaitość, wielość języków, symbiozę ze światem ludzi, zwierząt, przyrody, drzew. Słowem – z tym wszystkim, co nas otacza Marta Wyka, członkini kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Laureatka Nagrody im. Wisławy SzymborskiejCzytelnicze wyzwanie, czyli nagroda za tłumaczenie tomu poetyckiego

Nagrodę za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na j. polski, wydane w latach 2018 - 2021 otrzymał za to Wojciech Charchalis za przekład wierszy zawartych w tomie "Heteronimy. Utwory wybrane" Fernanda Pessoi (Wydawnictwo Lokator). Jego nazwisko zostało ogłoszone podczas majowej konferencji prasowej.  Laureat otrzymał wyjątkową statuetkę inspirowaną jedną z wyklejanek Wisławy Szymborskiej oraz czek na 50 tys. złotych.

-Fernando Pessoa to najważniejszy poeta portugalski XX wieku i jeden z najważniejszych poetów europejskich XX wieku. Pisał nie tylko w swoim imieniu, ale również w imieniu wymyślonych przez siebie autorów, stosując różne poetyki. Tę różnorodność stylistyczną i osobowość oddał Wojciech Charchalis, znakomity iberysta znany jako tłumacz José Saramago czy autor nowego przekładu "Don Kichota" Cervantesa. Poezja Fernanda Pessoi jest jak wyzwanie, ale jest także dla czytelników niezwykłym odkryciem: odkryciem wybitnej osobistości twórczej Janusz Drzewucki, członek kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Laureat Nagrody im. Wisławy SzymborskiejMartyna Jersz

Plakat: materiały prasowe

Zdjęcie: Małgorzaty Lebdy - fot. Rafał Siderski

Zdjęcie: Wojciech Charchalis - fot. Piotr Kaliński

Słowa kluczowe: konkurs Wisławy Szymborskiej, poezja, zwycięscy, książki, powieści, najlepsza książka 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Fundacja Olgi Tokarczuk konkurs 2021
Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs Fundacji Olgi Tokarczuk i Wrocławskiego Domu Literatury

Uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą stworzyć ciekawą mowę noblowską.

Liternictwo od podstaw
Liternictwo od podstaw - darmowe warsztaty w pracowni Kultura Książki Wrocław

Fundacja Open Mind i CRZ Krzywy Komin zapraszają na warztaty online.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.