Dzieje się - Literatura

Zbliża się 8. edycja Festiwalu Góry Literatury

2022-07-04 11:54:28

8. edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się od 13 do 21 lipca 2022 roku między innymi w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Zamku Sarny, Zamku Książ, Świdnicy i Sokołowsku. - Wszystkich starych bywalców i nowych gości zapraszam na ósmą edycję Festiwalu Góry Literatury. Obfitość tematów i form tegorocznego programu odzwierciedla ogrom i skomplikowanie świata wokół. Niech was to jednak nie przeraża. Niech was ucieszy, że możemy się z tym skonfrontować. Mam nadzieję, że spotkamy się w realu albo chociaż w nierealu - za pomocą transmisji online - tymi słowami na Góry Literatury zaprasza laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, pomysłodawczyni Festiwalu.

Festiwal Góry Literatury 2022

Co w programie Festiwalu Góry Literatury 2022?

W programie znajdziemy ponad 100 wydarzeń. Festiwal odwiedzą między innymi: Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Luksemburga Jean Asselborn, Anne Applebaum, Kateryna Babkina, Anna Bikont, Edwin Bendyk, Adam Bodnar, Jacek Dukaj, Richard Flanagan, Agnieszka Graff, Manuela Gretkowska, Michał Heller, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Tanja Malarczuk, Saksońska Minister ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Katja Meier, Krzysztof Meissner, Marieke Lucas Rijneveld, Michał Rusinek, Jerzy Sosnowski, Agnieszka Szpila, Magdalena Środa, Agnieszka Taborska, Donald Tusk, Frank Westerman, Oksana Zabużko, Małgorzata Lebda, Urszula Zajączkowska, Jakub Żulczyk i oczywiście Olga Tokarczuk – oraz kilkudziesięciu innych gości.

Zagrają: Dagadana, Zofia Hanna i Mathias Coppens, MyLudove, Natalia Przybysz, Hania Rani, Raz Dwa Trzy, Sutari, The Plastic People of the Universe.

W programie także wystawy, czytania performatywne, wycieczki piesze i rowerowe, „pchli targ”, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz Latający Uniwersytet Ludowy - cykl różnorodnych seminariów.

Festiwalowi Góry Literatury 2022 towarzyszą dwa motta: słowa Ursuli K. LeGuin: „Wciąż są ziarna do zebrania i jest na nie miejsce w worku gwiazd” oraz cytat z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk: „Kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat” – idea, która stała się dewizą Fundacji Noblistki, organizatora Festiwalu.

Jak piszą organizatorzy: W programie tegorocznej edycji znajdą się między innymi: dyskusje o równości praw, uchodźcach, wojnie, ochronie środowiska, debaty o praworządności i wolności słowa, rozmowy o różnorakich modelach protestu i oczywiście o literaturze. Zbierzemy także opowieści mieszkańców, będziemy projektować przyszłość i diagnozować zagrożenia oraz definiować zmiany, zastanowimy się nad pojęciem tożsamości. Wrócimy na przykładzie krajów Beneluksu do idei, która ufundowała wartości Unii Europejskiej, porozmawiamy o współżyjących ze sobą wieloetniczności i wielojęzyczności. Odniesiemy się do bieżących i aktualnych wydarzeń - wśród nich do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Z oczywistych powodów zarezerwowaliśmy szczególne miejsce w czasie Festiwalu dla twórczyń ukraińskich i ukraińskiej literatury.

- Uważamy, że czas poświęcony kulturze i historii Ukrainy będzie też czasem refleksji nad Europą i jej przyszłością - mówi Grzegorz Tokarczuk, prezes Fundacji Olgi Tokarczuk.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: 13- 21 lipca 2022, program, wydarzenia, goście, premiery, spotkania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KsiąÅźka
Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

Czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej
Znamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2022

Zobaczcie, kto otrzymał tegoroczne nagrody!

Polecamy
Genji Monogatari - poznajcie najstarszą powieść świata

Japoński tekst sprzed 1000 lat może zachwycać nawet dziś.

Big Book Festival 2019
Atrakcje w programie Big Book Festival 2019 Warszawa

Duży Festiwal Czytania odbędzie się w długi czerwcowy weekend.

Ostatnio dodane
KsiąÅźka
Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

Czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.